POLONYA 100 YAŞINDA! – STO LAT POLSKA!

Bu seneki bağımsızlık günü, yani 11 Kasım, Polonya tarihi için çok daha büyük bir öneme sahip. Öyle ki, 1918’de bağımsızlığını kazanan Polonya, bu yıl 100. yılını kutluyor!

11 Kasım tarihinin dünya için onlarca farklı önemi var. Ancak Polonya için önemi, apayrı. Dünya haritalarında tekrar yer edinmeye başlayan Polonya, tam da bugün bağımsızlığını kazandı.

Tarih boyunca hep zorlu mücadelelerden geçen ve her dönem savaşlarla karşı karşıya kalan Polonya, 11 Kasım 2018 tarihinde, bir yandan büyük bağımsızlık gününü, diğer yandan da yüzüncü yılını kutluyor olacak.

1795 yılında paramparça edilerek bölünen Polonya Krallığı (Lehistan), 1918 yılına kadar (123 yıl boyunca) haritada yer bulamamıştı.

123 yıl boyunca çeşitli baskılar gören Polonya halkı, hiçbir zaman yılmadılar. Özellikle Polonya dilinin kullanılmaması ve Ruslaştırılmaları üzerine epey baskı gördüler.

Bu zaman zarfında da Adam Mickiewicz, Henry Sienkiewicz ve Fryderyk Chopin gibi sanatçılar ortaya çıkmış ve dünyaya Polonyalı müzisyenler, edebiyatçılar ve şairler olarak imza atmışlardı.

Bağımsızlık ilan edildikten sonra da savaşlar bitmedi elbet. Ancak Polonya, ayakta kalmayı başaran ülkelerden oldu.

Şimdi, yıl oldu 2018. İlk kez bu yıl, bağımsızlık gününden sonraki gün de, yani 12 Kasım tarihi de, tatil ilan edildi. Pazar günü yapılacak büyük yüzüncü yıl kutlamalarından dolayı, Pazartesi günü de Resmi Tatil ilan edilmiş oldu.

Nice Yüzlerce Yıllara!

Hep doğum günlerinde söylemez miyiz, STO LAT diye? Şimdi de Polonya’mız için söyleme vakti, o şarkıları. Nice yüzlerce yıllara, Polonya! 

Dikkat edelim!

Uzun yıllardır bu ülkede yaşıyoruz ve artık Polonya’nın milli bayramlarına olan saygımız bir o kadar sonsuzlaştı. Ancak elbette her bağımsızlık kutlaması ya da yürüyüşünde bazı aşırıcı çevrelerin gerçekleştirdiği müteessif olayların meydana geldiğini biliyoruz. Biz Polonya’yı evimiz olarak görsek de, aşırı ırkçı bir kesim tarafından da hakaretlere ya da saldırılara maruz kalabiliyoruz. Bu bağlamda, söz konusu kutlamalar çerçevesinde, 11 Kasım 2018 tarihinde düzenlenecek etkinlikler ve yürüyüş sırasında, vatandaşlarımızın mümkünse şehir merkezindeki kalabalık güzergahlar bakımından ihtiyatlı olmalarını öneriyoruz. Her insan bir değil. Şimdiye kadar siz hiç ırkçı bir Polonyalı arkadaşa sahip olmamış olabilirsiniz. Biz de aynen öyle. Ancak özellikle bu tarz bağımsızlık etkinliklerinde, gerek durumu sabote ederek yabancılara saldırmaya çalışan gerekse Polonyalı olmalarına rağmen eğitimsiz ve cahil bir güruh tarafından sözlü ya da fiziksel saldırıya uğrayabilirsiniz. Tek önerimiz, o gün içerisinde dikkatli olmanız.

POLONYA 100 YAŞINDA! – STO LAT POLSKA!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir