Yurtdışından getirilen telefonların kayıt ücretine zam geldi! [video haber]

Yurtdışı seyahatlerinden dönerken yanınızda getirdiğiniz cep telefonları için ödenen harç ücreti 170.70 TL’den 500 TL’ye çıkartıldı.

Yine de zamlara rağmen yurt dışından telefon getirmek yine de Türkiye’den almaktan daha uyguna geliyor olsa da, sonuçta 170 TL gibi bir rakamdan 500 TL’ye çıkması da, gerçekten ‘devasa’ bir zam olarak değerlendirilebilir.

“Yolcu Beraberinde Getirilen Telefon Kullanım Harcı Tutarının Yeniden Belirlenmesine Dair Karar” Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yurt dışından satın alınıp yolcu beraberinde getirilen telefonların kayıt ücreti, yüzde 193 artışla 170.70 liradan 500 liraya çıkarıldı.

Ücretler 2012 yılında 100 lira, 2016 yılında 138,80 lira, 2017 yılında 149.20 liraydı.Kaç gün içinde kayıt yaptırmalıyız?

Yolcu beraberinde getirilen cihazlara ait IMEI numaralarının kayıt altına alınma başvuru süresi, yolcunun yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

Kayıt işlemi için e-devlet sistemini kullanabiliyor muyuz?

Yolcu beraberinde getirilen cihazın sahibi cihazının kayıt altına alınması için gerekli belgeleri tamamlayarak e-Devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapar. e-devlet sisteminden kayıt hakkını sorgulaması; harç ücretini yatırması ve kayıt işlemlerini tamamlaması gerekiyor.

ÖNEMLİ DETAY: Yurt dışından gelir gelmez işlemlere başlamakta yarar var!

IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde herhangi bir cihaz kayıt işleminde bulunulmamış ve kişinin Türkiye’ye giriş yaptığı tarihten itibaren 60 günü geçmemiş olması gerekiyor.

Pasaportunuzu bir başkası için kullanmayın!

Ayrıca kayıt altına alınan cihazın suç teşkil eden bir olaya karışması durumunda yasal sorumluluk pasaport sahibine ait. Bu sebeple, pasaportunuzu bir arkadaşınız ya da yakınınız için kullanmamanızda yarar var.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir