Polonya sayesinde küresel ısınmaya inandık! [blog]

Eğer uzun yıllardır Polonya’da yaşıyorsanız, yazı başlığımızın da tam manasını çok iyi ve hızlı şekilde anlamışsınızdır. Tarihin en soğuk ülkelerinden olan Polonya, son birkaç senedir küresel ısınma teorilerini doğrular nitelikte havalar yaşatıyor bizlere.

Elbette sadece Polonya ile ilgili bir durum değil bu. Genel olarak Avrupa’da gördüğümüz kadarıyla, soğukların hepsini Amerika kıtasına göndermiş ve daha ılıman bir iklime bürünmüş durumdayız.

Varşova’yı 10 yılı aşkın süredir çok iyi tanıyoruz. Bizden çok çok daha iyi tanıyan ve daha uzun yıllardır Polonya’nın çeşitli kentlerinde yaşamış takipçilerimiz de vardır. Varşova dediğiniz, Ağustos sonu ve Eylül başında, artık buz kesmeye başlayan, ve sonrasında Ekim ile de bizleri kar yağışlarıyla müjdeleyen, ve Mayıs ayının sonuna kadar dahi kar altında kalan bi şehir idi. Şimdi ise, bu mesele epey değişti.

Şuan bu yazıyı Varşova’da yazıyoruz. Polonya’nın bazı şehirlerinde ve birçok dağında kar yağışı var. Kasım ayını bitirmek üzere olmamız söz konusu olsa dahi, birkaç ‘çiselemenin’ haricinde Varşova’da pek de kar görmedik, bu kış. Normalde çoktan karlar altında olmamız gerekmiyor muydu?24

Havalar gerçekten yıldan yıla değişiyor ve iklimler de başka yerlere göç ediyor. Ekim-Kasım aylarında, ciddi kar yağışları olması gerekirdi. Muhtemelen de birkaç güne yağışlar tüm yurdu etkisi altına alacaktır. Ama yine de sizce de geç kalmadı mı?

Diğer yandan Polonya ve Avrupa tarafında iklimler sıcaklığa doğru değişirken, Amerika kıtası da bildiğiniz kan ağlıyor. Her kış Amerika’dan çığ, kasırga, yangın, felaket, ve dondurucu soğuk haberleri alıyoruz. Bizzat gidip yerinde görme imkanlarımız da oldu. Avrupa’nın kışını biraz oraya göndermiş olabiliriz, haberiniz olsun.

Sözün özü şu ki, soğuklar başladı ve ‘kara kış’ da geliyor. Aralık ayı itibariyle daha soğuk günlerle karşılaşabiliriz. Ama ne kadar kar yağar, kış ne zaman biter, yaz nasıl olur, bu soruların cevaplarını artık ileride hep birlikte göreceğiz.

Ama şu bir gerçek ki; kar yağışları Varşova’da pek başlamamış olsa da, güneşimizi kaybettik, haberiniz olsun. Gündüz vakitleri dahi güneşi görebilmek nerede imkansız. Bu konuda Varşova pek değişmiş değil yani. Her kış böyleyiz zaten. Yaz mevsimi ve sıcak günler biraz daha uzadı, hepsi bu.

Küresel ısınma mevzusuna gelince.. Bakalım, daha çok yolumuz var…

Sıcak kış günleri sizlerle olsun!Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir