POLONYA’DA IRKÇI SALDIRGANA ŞAŞIRTAN CEZA!

 

Polonya’nın Başkenti Varşova’da Müslüman bir kadına saldıran ırkçı için mahkemeden şaşırtan bir ceza geldi. Polonya’da eşi benzeri görülmemiş cezayı duyduğunuzda siz de şaşıracaksınız!

Varşova’nın Wola ilçesinde genç bir Müslüman kadına saldıran ırkçı Kamil B., 4 ay hapis cezası aldı. Buraya kadar herşey normal. Asıl şaşırtan mesele, sonrasında geliyor. Irkçı Kamil B., Müslümanlarla ilgili kitaplar okuyacak ve sonrasında özetini çıkararak yetkililere anlatımda bulunacak.

Polonya’da mahkeme Çeçen kadına başörtüsü taktığı için saldıran Kamil B.’ye kitap okuma cezası verdi. Mahkeme saldırgana ayrıca 4 ay hapis cezası verirken, ceza 1 yıl süreyle askıya alındı. Suçu tekrar işlemesi anında, cezası devreye girmiş olacak.

Geçtiğimiz yıl Polonya’nın başkenti Varşova’da meydana gelen olayda Polonyalı Kamil B. iki kadın arkadaşıyla birlikte yürürken karşılaştığı başörtülü kadına saldırdı. Kamil B. başörtülü kadına hakaret ve küfürler etti, daha sonra fiziki şiddet uyguladı. Saldırının etkisiyle yere düşen kadına tekme atmaya devam Kamil B.’yi arkadaşları izlemekle yetinirken, yerde acılar içerisinde kıvranan Çeçen kadını ise Kamil B.’nin darbelerinden Polonyalı bir Yahudi kurtardı. Saldırının ardından gözaltına alınan saldırgan hakkında dava açılarak adli kontrol tedbiri uygulandı.

‘Mağdurun dini duygularına hakaret etmek, kamuya hakaret etmek ve mezhepsel bağlılığı nedeniyle fiziksel bütünlüğü ihlal etmek’ suçlarından yargılandı ve cezaya çarptırıldı.Irkçı saldırgan, Petra Procházková’nın kaleminden ‘Ani życie, ani wojna. Czeczenia oczami kobiet’ (Türkçesi: Ne hayat ne de savaş. Kadın gözünden Çeçenistan) kitabını okuyacak.

Bir yılı aşkın süren davanın Varşova Bölge Mahkemesinde görülen karar duruşmasında, mahkeme mağdurun dini değerlerine hakaret ettiği, aleni olarak aşağıladığı ve vücut bütünlüğüne saldırıda bulunduğu gerekçesiyle Kamil B.’yi 4 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme cezayı 1 yıllığına ertelerken saldırgana bir de kitap okuma cezası verdi. Buna göre başörtüsü takan Çeçen kadına saldıran Kamil B.’ye, Çek yazar Petra Prochzkov’nın Alüminyum Kraliçe: Kadınların Gözüyle Rus-Çeçen Savaşı (Ani życie, ani wojna. Czeczenia oczami kobiet) isimli kitabını okuma cezası verdi. Kamil B. 6 Çeçen ve Rus kadının gözleriyle savaşın trajedisini, olağanüstü koşullara rağmen normal şekilde yaşamlarını sürdürme mücadelelerini, açlıkla, soğukla, tehlikelerle olan savaşımlarını ve hepsinden önce verdikleri yaşam savaşını konu alan kitabın özetini mahkeme heyetine sözlü olarak sunacak. Yani kitap üzerinden sözlü imtihan olacak.

Polonyadan.com’da onlarca ırkçı haberi yayınladık. Her seferinde umuyoruz ki ‘ırkçılık’ biter dedik. Öyle bitecek gibi de durmuyor, cahil güruhlar yüzünden. Ama bu tarz haberlerin gelmesi güzel. Sadece, daha ağırlaştırılmış hapis cezalarının da gelmesini, en azından ırkçılık yapmaya ‘niyet’ etmiş cahillerin biraz daha korkutulması ve caydırılması üzerine çalışmalar yapılmasını diliyoruz…

Kim bilir.. Belki bir gün yok olup gider, ırkçılık dediğimiz mesele…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir