Mercedes-Benz, Polonya’da pil üretim tesisi açacak!

Mercedes-Benz ve Smart gibi markaları bünyesinde bulundurulan Alman otomotiv devi Daimler AG şimdilerde üç kıtada sekiz yeni pil üretim tesisi kurmaya hazırlanıyor.

Daimler AG, 2022 yılına kadar Mercedes-Benz ve Smart modellerinin dahil olduğu en az 10 tam elektrikli otomobili piyasaya sürmeyi planlıyor. Orta vadede elektrikli otomobillerin markanın toplam üretim hacminin hatırı sayılır bir kısmını oluşturması planlanıyor. Alman üretici ise bu hızlı değişim süreci desteklemek için gerekli alt yapıyı oluşturmaya şimdiden başladı.

Bu kapsamda elektromobilite alanındaki yatırımlarını arttıran Alman otomotiv devi şimdilerde Avrupa-Kuzey Amerika-Asya üçgeninde dünyanın en büyük pil üretim ağlarından birini kurmaya hazırlanıyor. Avrupa’da, ABD’de, Çin’de ve Tayland’da toplamda dokuz fabrikayı kapsayacak olan küresel pil üretim ağı projesine ilk etapta 1 milyar avrodan fazla yatırım yapılacak.Şirketin 2030 yılına kadar 20 milyar avro değerinde pil satın alacağı öngörülüyor. Bu nedenle bunun gibi birkaç milyar dolarlık yatırım Daimler AG‘nin Asyalı üreticilerin hakim olduğu yetersiz ve belirsiz pil piyasasına olan bağımlılığını büyük ölçüde azaltabilir.

Mercedes-Benz, EQ elektrikli otomobil serisine pil tedarikini arttırmak için Polonya’da yeni bir pil üretim tesisi açmaya karar verdi. Geçtiğimiz günlerde Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ile görüşen Mercedes-Benz Yönetim Kurulu Üyesi Markus Schafer yeni fabrikanın inşası için gerekli izinleri aldı.Tesis Polonya’nın güneybatısında bulunan Jawor’da inşa edilecek ve Almanya sınırına 100 km uzaklıkta yer alacak. Alman otomotiv devinin Polonya’daki ilk motor fabrikasının yanına kurulacak olan tesis başlangıçta 200 milyon avro ile finanse edilecek. Yaklaşık 300 kişiye istihdam sağlayacak.

Jawor Motor Fabrikası‘nın temeli ise 2017’de atıldı, 2019 yılı sonu gibi ise inşasının tamamlanarak üretime geçecek. Buraya ek olarak kurulacak pil üretim tesisinin inşasına ne zaman başlanacağı ve biteceği hakkında ise henüz net bir bilgi yok. Ancak Polonya’daki bu tesis pil üretmeye başladığında eş zamanlı olarak açılacak diğer tesislerin de üretime geçeceği biliniyor. Bununla birlikte Mercedes-Benz’in pil üretimi küresel çapta toplam dokuz tesise ulaşacak.Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir