Pasaport kayıt ücretine zam geldi! KAÇ LİRA OLDU?

2018 yılı sonunda gelen yeni bir zamdan Vedego ekranlarında bahsetmiştik. Şimdi 2019 itibariyle bir zam daha geldi. Yurtdışından getirdiğiniz telefonlar için ödeyeceğiniz yeni pasaport kayıt harç ücreti belli oldu!

Abone olarak paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz: https://goo.gl/AXshT2

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarından alınan kayıt harcına gelen zam resmiyet kazandı. 9 Kasım’da yürürlüğe giren düzenlemeyle harç tutarı, 170.7 TL’den 500 TL’ye çıkmıştı. Yılbaşında ise bu tutar üzerinden 118.65 TL daha zam geldi ve 618.65 TL oldu.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Resmi Gazete ile birlikte 2019 yılında vergi, harç ve cezalardaki yeniden değerleme oranı da belli oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hazırladığı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’ne göre bu yıl için zam oranı yüzde 23.73 olarak belirlendi.

Belirlenen bu oran 2019 yılında uygulanacak olan vergi, harç ve cezalardaki artışa da esas teşkil edecek.

Bu kapsamda IMEI kayıt harcı olarak da bilinen “Yolcu Beraberinde Getirilen Telefon Kullanım Harcı” da yeniden değerleme oranında artırıldı.

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren yurt  dışından yolcu beraberinde getirilen telefonlardan alınan harç tutarı da 118.65 TL daha arttı, ve 618.65 TL’ye çıkarıldı.

Artan bu tutar, yurt dışından telefon getirmek isteyen vatandaşları ciddi manada etkileyecek gibi görünüyor. Elbette dikkatlice karşılaştırmak ve ‘değer mi değmez mi’ diye değerlendirmek gerekecek.

Türkiye’de yurtdışından getirilen cep telefonları için 2012 yılının ikinci yarısında yürürlüğe giren kayıt harcı, 7 yılda 6 kat artmış oldu.– Vedego –
YouTube: http://YouTube.Com/Vedego
Facebook: http://fb.com/Vedegocom
Instagram: http://instagram.com/vedegocom
Twitter: http://twitter.com/vedegocom
Web: http://vedego.com

– Polonyadan –
Facebook: http://fb.com/polonyadan
Instagram: http://instagram.com/polonyadancom
Twitter: http://twitter.com/polonyadancom
Web: http://polonyadan.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir