Polonya’da üniversite okumak için sadece diploma yeterli mi?

İnternette bu konuda onlarca yazı okumuş olabilirsiniz. Diplomanızı aldıktan sonra hemen Polonya’da eğitime başlayabiliyor musunuz?  Lise ve Üniversite notlarınızın burada bir önemi var mı?

Polonya’da üniversite kayıtlarının başlamasıyla birlikte, bu soru da çokça e-posta ve sosyal medya hesaplarımızla karşımıza gelmeye başladı. Biz de bir yazı ile cevaplayalım istedik.

İlk olarak, Polonya’da üniversite okumanız için sadece bu gerekli, sadece şu gerekli diye bir yönlendirme doğru olmayacaktır. Ama yine de, belli şartlarda tabi ki haklılar. Biz de o şartları biraz irdeleyelim.

Polonya’da her üniversitenin ve her bölümün ayrı ayrı kabul şartları olabilir. Örneğin arkadaşınız bir bölüme sadece diplomasıyla rahatça giriş yapabilirken, size başka bir bölüme girişte ‘dil sertifikan nerede?’ diyebilirler. Ya da kaliteli bir üniversitenin kaliteli bir bölümünde okumak istediğinizde, lise ders notlarını ve ayrıca dil puanlarını ya da sertifikalarını da sorabilirler. Diğer bir yandan çizim ve yetenek gerektiren bölümlerde de tecrübelerini paylaşmanı ya da yetenek sınavına girmeni de isteyebilirler. Bu mesele tamamen okulun ve bölümün kabul şartları ile doğru orantılıdır.

Polonya’da Özel üniversiteler, GENELLİKLE (istisnalar olabilir anlamında), lise notlarını çok da önemsemez. Ama bazıları hazırlık okulunu tamamla diyebilir, bazıları dil sertifikası isteyebilir, ama bazıları da sadece sözlü mülakat ile yabancı dilde konuşabildiğinize kanaat getirerek sizi kabul edebilir.

Polonya’da Devlet üniversiteleri, genellikle dil konusunda yeterli olmanız konusunda çok dikkatlidir. Eskiden sadece diplomalar yeterliydi. Ancak artık dil sertifikası ya da hazırlık okulu tamamlanması şart olarak koşulabiliyor. Ayrıca yeterlilik sınavına giren ya da lise notlarını iletmek zorunda kalan tanıdıklarımız da olmuştu.

Bu sebeple, kayıt olmak istediğiniz okulu iyice araştırmanız gerekiyor. Memleketinden geldiği gibi (İngilizce bildiği için) hiç hazırlık kaydı yaptırmadan direkt lisans ya da yüksek lisans eğitimine başlayan tanıdıklarımız da oldu. Ama eğer kendinize güvenmiyor ve dil konusunda geliştirmek istiyorsanız, bir ya da iki dönemli hazırlık okulu kaydı yaptırabilirsiniz.

Başta da belirttiğimiz gibi, okul kayıtları başladı ve devam ediyor. Biz direkt olarak eğitim&danışmanlık hizmeti veremiyoruz. Ancak sizleri güvendiğimiz ve size tam anlamıyla elinden geldiğince yardımcı olabilecek bir danışmana yönlendirebiliriz. Eğer Polonya’da okumak istiyorsanız, bu linkteki formu doldurarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Böylece en kısa zamanda sizinle iletişime geçeceklerdir: Polonya’da eğitim almak istiyorum!

KAYIT OL!

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir