Polonya’da pilot olmak isteyenler burada mı? Eğitimler Başlıyor!

Yurt dışında pilotluk eğitimi alarak kariyerinize daha da sağlam bir noktadan başlayabilirsiniz. Polonya da hem ücreti hem de eğitim kalitesi bakımından uluslararası öğrenciler tarafından tercih ediliyor.

Bildiğiniz gibi Polonya’da üniversite okumak isteyen okuyucu ve takipçilerimize elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Şimdi o listemize pilotluk eğitimini de ekleyebiliriz. Eğer Polonya’da ‘sıfırdan’ pilotluk eğitimi almak istiyorsanız ve sonrasında uluslararası havayolu şirketlerinde çalışma hayali kuruyorsanız, sizi hemen Varşova’daki pilotluk okuluna kayıt yapabiliriz.

Hiç tecrübeniz olmadan başvuru yapıp kayıt olabiliyorsunuz. Eğitimler sıfırdan başlıyor ve ATPL seviyesine kadar gidiyor.

Programlardan ve ücretlerinden bahsedelim isterseniz:

Fiyatlar paketlere göre değişiklik gösteriyor. Sıfırdan başlayıp sonunda tam olarak uluslararası hava sahalarında pilotluk yapmak istediğiniz seviyeye kadar gelmek üzere olduğunuz program için ödenmesi gereken miktar: 42.000 Euro.

Diğer paketleri de sıralı şekilde aşağıda listeleyebiliriz.

PPL(A) –  Private Pilot License for Aeroplane Training (8800 EURO)

Havacılık kariyerinizdeki ilk adım burasıdır. Ve ayrıca en önemli adım diyebiliriz. Güzel havalarda Polonya sınırları içerisinde gündüz vakti uçabilmenizi sağlayan lisans türüdür. Eğitim 9 ders ve 100 saaten oluşmakta. Ayrıca 45 saatlik uçuşun tamamlanması gerekiyor. Eğitimler tamamlandıktan sonra bir de resmi eğitmenlerle yapılan sınavı geçmeniz gerekiyor. Bu lisans için eğitimler Koliber 150 türü uçak ile gerçekleştiriliyor. İşin güzel tarafı 17 yaşından büyükler bu lisansı almak için kayıt olabiliyor. Ayrıca İngilizce de bu konuda önem arz ediyor. ICAO’da minimum LEVEL 4 almak gerekiyor. Bu da IELTS sınavındaki 5.5/6 notlarıyla eşit gibi görülebilir. Diğer yandan PPL(A) ile ücretli şekilde çalışmanız mümkün değildir. Bu lisansı aldıktan sonra bir sonraki adıma geçebiliyorsunuz.

NVFR Rating – Night Visual Flight Rules Rating Training (1300 EURO)

NVFR ile birlikte PPL(A) lisansı sahipleri hem gece görüşünde hem de normalin altındaki hava koşullarında uçabilme yetkisini almış olur.  Böylece 24 saat içindeki herhangi bir vakitte uçabilme yetkisine sahip olursunuz. Bildiğiniz gibi PPL(A) sahipleri sadece gündüzleri uçabiliyor. Sadece o sırada NVFR eğitimlerine de devam etmeniz gerekiyor. Bu eğitimle de gece şartlarında çıkabilecek zorlukları nasıl atlatabileceğinizi de öğrenirsiniz. NVFR eğitiminde 6 saatlik teori dersleri ve en az 5 saatlik eğitmenli pratik dersleri bulunuyor. Tabi ki elinizde hali hazırda PPL(A) lisansı olmuş olmalı.

ATPL(A) Theory – Airline Transport Pilot License Theory Training (1100 EURO)

Profesyonel pilot olma yolunda gitmek istiyorsanız, ATPL(A) lisansı bu konunun en önemli adımıdır. 650 saatlik teori dersiyle 14 derse katılmalı ve sınavlarından geçmiş olmalısınız. Ticari havayolları şirketlerinin şartlarından biri olan ATPL(A)’ye uzman eğitimcilerle katılabiliyorsunuz. Kayıt için tabi ki elinizde yine PPL(A) lisansı bulunmalı.

ATPL(A) kursunda şu dersleri alırsınız:Air Law, Aircraft General Knowledge(Airframe/Systems/Powerplant), Aircraft General Knowledge(Instrumentation), Mass and Balance, Performance, Flight Planning and Monitoring, Human Performance, Meteorology, General Navigation, Radio Navigation, Operational Procedures, Principles of Flight, VFR Communications, IFR Communications.

Hour Building – PIC (Pilot in Command) Time(15800 EURO)

PPL pilotlar seviyesinin minimum tecrübe seviyesine erişmeniz için PIC eğitimini tamamnalamnız gerekiyor. Bu eğitimler için birkaç farklı opsiyon var ve öğrenciler istediği yolu seçerek devam edebiliyor.

Tüm eğitimlerin en zevkli anlarından biri kesinlikle ‘Hour Building’ dediğimiz PIC sürecidir. Genellikle uçuşlar solo yapılır. Ayrıca arkadaş ve ailenizle de uçuşları gerçekleştirebilirsiniz. Tabi ki bu uçuşlara geçene kadar hem güvenlik hem de çeşitli uyarı eğitimlerinden de geçiyorsunuz.

Hour Building dediğimiz uçuşlar yaklaşık 110 saat sürüyor. Uçuşlar farklı uçaklarla yapılabiliyor. Tabi ki bu seviyede eğitim almak için yine PPL(A) lisanslı olmalısınız.

Professional Training Stage  (IR(A)-MEP(L)-ME/IR)– (15000 EURO) 

Artık bu alanda tüm son adımları atmış olursunuz. IR(A), MEP(L) ve ME/IR gibi eğitimler bu seviyede alınır. Onlarla ilgili detayları da aşağıda listeleyelim:

IR(A) – Instrument Rating Training

IR(A) seviyesindeki eğitimler sonrasında pilotlar hava şartlarına bakmaksızın uçabilme yetkisine sahip olabiliyorlar. Sadece kalkış ve inişlerdeki koşulları kontrol etmeleri gerekir. Eğitimler SEP(L) ya da MEP(L) türü uçaklarla alınabiliyor. Bu seviyede eğitim için hem PPL(A) hem de NVFR lisansları şart tabi ki.

Bu eğitim için ayrıca en az 50 saatlik PIC (Pilot in Command) eğitimi şart. Ayrıca Medical License Class 1 da gereklilikler arasında. Programı tamamlamak için 35 saatlik Simulator Eğitimi (FNPT-II) almanız gerekiyor. Bu eğitim uçuş eğitmenleriyle birlikte olmak zorunda. Diğer yandan 15 saatlik Pratik Eğitimi SEP(L) de şart. Sonrasında sınav gözetmeni ünvanlı eğitmenlerle birlikte Pratik Uçuş Kontrolü eğitimi ve tüm dökümanların ULC’e gönderilmesi gerekiyor. Tüm bu adımları tamamladığınızda artık IR(A) eğitimlerini tamamlamış oluyorsunuz.

MEP(L) –  Multi-Engine Piston (L) Training

MEP(L) eğitimlerinde pilotlar çoklu motorlu uçakları kullanmayı öğrenir. Çoklu pilotlu uçaklarda nasıl davranılması gerektiğini ve motor arızalanması sırasında sorunların nasıl üstesinden geleceğinizi öğrenirsiniz.

Bu eğitimi alabilmek için yine PPL(A) lisansı şart elbette. Eğitimi tamamlamak için de 6 saatlik çoklu-motorlu uçak ile pratik eğitimi almanız gerekiyor.

IR/ME – Instrument Rating with MEP(L) Aeroplanes Training

MEP(L) türü uçaklar için puanlarınızı artırmanız

SEP(L)’de IR(A) eğitimleri almayı tercih edenlerin Instrument Ratings’i artırmaları ve MEP(L) türü uçakları da kullanabilmeleri için gerekli olan eğitim IR/ME’dir. Bu eğitim için geçerli bir MEP(L) ve IR(A) lisansı/ratings sahibi olmalısınız. Sonrasında MEP(L) tipi çoklu-motorlu uçaklarda 3 saatlik bir eğitim alıyorsunuz. Diğer yandan 2 saatlik Simulator Eğitimi (FNPT-II) de almalısınız. Sonrasında ULC’ye belgeleri göndererek işlemleri tamamlıyorsunuz.

CPL(A) – Commercial Pilot License Training

Pilotluk mesleğinde belki de en ilgi çeken ve gerçekten de mühim noktalardan biri de CPL(A) lisansı eğitimleridir. Bu lisans sayesinde ticari bir havayolu şirketinde maaşlı şekilde çalışmaya başlayabiliyorsunuz. Eğitim sırasında karışık manevralar ve daha zorlu testlerden geçiyorsunuz. Yani daha profesyonelleşerek yüzlerce yolcuyu güvenle taşıyabilecekleri seviyeye geliyorlar. O sorumluluğu alabilecekleri lisansa CPL(A) diyoruz.

CPL(A) için en az 200 saatlik uçuş şart. 18 yaş şartı da bulunuyor. SEP(L) tek motorlu uçakta 10 saatlik pratik eğitim ve SEP(L) kompleks uçakta 5 saatlik pratik eğitim şart. Sonrasında yaklaşık 2 saatlik bir Practical Check Ride daha bulunuyor. Diğer tüm gerekli lisanslar da bulunduğuna göre, artık dökümanlar ULC’e veriliyor ve işlemlerin tamamlanması bekleniyor.

Sizler için Polonya’daki pilotluk eğitimi konusunu incelemiş ve detaylarıyla aktarmış olduk. Siz de kayıt olup eğitimlere başlamak istiyorsanız, İLETİŞİM sayfamızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz. Diğer yandan pilot olmak istiyorsunuz ama İngilizce’niz yeterli değilse, yine bize yazın, dil konusunda da yardımcı olmaya çalışırız.

Varşova’dan Selamlar!

 

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir