Yurt Dışı Harç Pulu ‘ndan Kimler Muaf Olabiliyor? #VEDEGO

Türkiye’den yurt dışına her çıkışınızda ödemeniz gereken bir ücret daha var, o da yurt dışı harç puluna gidiyor. Peki bu harçtan kimler muaf olabilir? Herkes her uçuşta ödemek zorunda mı?

Türk pasaportuyla Türkiye’den çıkanların ‘her seferinde’ ödemesi gereken bu ücret, 2007 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan kanun ile hayatımıza girdi. O günden beri de hala 15 TL olması beni oldukça şaşırtıyor. Herşeye zam gelmesine rağmen harç pulunun aynı ücrette olması, eminim sizi de şaşırtıyordur.

Bu konudan daha önce Vedego’da bahsetmiştik. Hemen yukarıdaki kartlardan ya da açıklama kısmındaki linklerden ulaşıp konuyla ilgili detayları öğrenebilirsiniz.Bugünkü konumuz: ‘yurt dışı harç pulundan kimler muaf olabiliyor?’

Aslında bu konuya da ilk videomuzda değindik. Ama en amatör zamanlarımız olduğu için, tekrar bi hatırlatmak ve bilmeyenler için de konuya açıklık getirmek istedim.

Yurtdışı Çıkış Harcı ödemekten muaf olanlar:

  •    Çıkış tarihi itibarıyla yurt dışında oturma izni bulunanlar. Sadece sürekli ya da süresiz oturum değil, bildiğiniz süreli oturum kartına veya iznine sahip olanlar da bu kapsamda değerlendiriliyor.
  •    7 yaşını doldurmamış olanlar,
  •    Yurtdışına ticari amaçla sefer yapan kara, deniz, hava ve demiryolu toplu taşıma ve yük taşıma araçlarının mürettebatı olanlar,
  •    Yurtdışında oturma izni bulunanların pasaportlarında ‘işçidir, işçi ailesidir, işçi çocuğudur veya süresiz oturumu bulunmaktadır’ kaşesi yer alanlar, (Oturum belgelerini göstermeden de harçtan muaftırlar.)
  •    Bu kaşenin bulunmadığı pasaportlar için, ‘Süresiz/……..tarihleri arasında yurt dışında oturma ve/veya çalışma izni bulunmaktadır’ kaşesi olanlar,
  •    Çifte pasaportlu olup uyruğunda bulundukları yabancı ülke pasaportlarını kullanarak yurt dışına çıkanlar,
  •    Oturma belgesi yerine geçen Green Card’ı ibraz edenler,
  •    Pasavan ve benzeri belgelerle çıkış yapanlar, (Pasavan: ülkelerin, komşu ülkenin sınır bölgesi içinde oturan yurttaşlarına, serbestçe giriş çıkışları için verdikleri belge)
  •    Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne kimlik belgesiyle çıkış yapanlar

yurtdışı çıkış harcı ödemekten muaflar.

Ayrıca bu harç ücretinden muaf değilseniz, pasaport kontrolünden önce ödeme yapmalısınız. Ya havalimanlarından harç pulu alırsınız, ya da bankalardan da ödeme yapabilir ve dekont alabilirsiniz. Ancak pasaport kontrolünde harç pulunuz nerede diye soruyorlar, haberiniz olsun.

Yurt dışı çıkış harcından yılda 130 milyon TL’yi geçen gelir elde ediliyor. Vatandaşa da kolaylık olması açısından harç ücretini biletlere dahil etme üzerine çalışmalar yapılıyor. Yani bu ücret kalkmayacak da, biletiniz üzerine eklenecek.

Özetle yurt dışına çıkmadan önce ya bankaya gidip yurtdışı harcını ödeyerek dekont almanız ve bu dekontu yurtdışına çıkışta polise ibraz etmeniz veya hava limanında Maliye veznelerinden yurt dışına çıkış pulu alıp bunu çıkışta polise ibraz etmeniz gerek.

Ne diyelim, iyi yolculuklar!

Abone olmayı unutmayın! VEDEGO’yla kalın!

👉Abone olarak paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz: https://goo.gl/AXshT2

– Vedego –
YouTube: http://YouTube.Com/Vedego
Facebook: http://fb.com/Vedegocom
Instagram: http://instagram.com/vedegocom
Twitter: http://twitter.com/vedegocom
Web: http://vedego.com

– Polonyadan –
Facebook: http://fb.com/polonyadan
Instagram: http://instagram.com/polonyadancom
Twitter: http://twitter.com/polonyadancom
Web: http://polonyadan.comBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir