Komşudan: Ukrayna, Polonya’dan süt alacak!

Ukrayna Toptan Süt Satış Birliği Proje Müdürü Olena Zupinas tarafından Süt İşleme Konferansı’nda söylendiğine göre çiğ süt kıtlığı nedeniyle, bazı yerli işleme tesisleri komşu Polonya’dan çiğ süt ithal etmeyi planlıyor.

Bu işlem de Ukrayna endüstrisinin sistematik problemini çözmeyecek. Birkaç bin ton getirecek, bu arada açık 1 milyon tondan fazla. Böylece, Ukrayna tarihinde ilk defa, üretim 10 milyon tonun altında olacak. Yıllık süt üretiminin, geçen yıla göre % 3.8 düşüşle 9.7 milyon ton olacağı tahmin ediliyor. Bunun ana nedeni, son 20 yılda endüstriyel sektördeki inek sayısındaki en büyük düşüşün gerçekleşmesi oldu. Bu durumun nedenlerinden biri de “turbo hızında” arazi devirlerinin başlamasıdır. 2016 yılında özel KDV rejiminin iptal edilmesinden sonra, devlet hayvancılık endüstrisi için çiftçilerin gelişmesini sağlayacak etkili bir destek programı geliştirmedi.” denildi.

Zuipinas’a göre, ülkedeki sığır sayısındaki azalmayı durdurmak ve endüstrinin gelişimini teşvik etmek için çiftçilerin şeffaf arazi kuralları ve uzun vadede istikrarlı destek almaları son derece önemlidir.

2013’ten bu yana sığır sayısında % 21, yani yaklaşık 600 bin baş azaldığı hatırlatılmalıdır.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir