Polonya’da üniversite eğitimi görebilmek için önemli koşul: Dil Sertifikası

Avrupa Birliği üyesi Polonya, ahliyle kurallarına da uymak durumunda. Öyle ki AV yetkililerinin diğer üye ülkelerde olduğu gibi kontrol ve denetim yetkileri var ki, bu yetkilerini sonuna kadar kullanıyorlar.

 

Bunlardan biri de son yıllarda Avrupa’da gündeme gelen üniversitelere girişle ilgili yönetmelikler. Avrupa Birliği’nin getirdiği ve Polonya’da da yürürlüğe geçirilen bir yönetmelikse, dil sertifikasıyla ilgili. Bildiğiniz üzere Polonya’da bulunan birçok departmanı İngilizce okuyabiliyorsunuz. Eskiden üniversiteler hazırlık sınıfında geçerli bir sınav yapıyor ve öğrencileri bünyesine kaydediyordu. Ancak artık bu biraz zor olacak. Ünivversiteler artık IELTS gibi Avrupa Birliği tarafından geçerli görülen bir sınavdan geçerlilik belgesi istiyor ve isteyecek. Her ne kadar bir çok üniversite ‘diplomanızdaki dil yazısı yeterli bizim için’ gibi bilgi verse de yine buna karşı çıkan ve bu riski almayan üniversiteler de var. Öyle ki her hangi bir teftiş halinde hem bulunan bölümün kapatılma ihtimali söz konusu ki bu üniversiteyi zarardan zarara sokacaktır, bir diğer yandan da sizin üniversite ile ilişkiniz otomatik olarak kesiliyor(kaçıncı sınıfta olduğunuz önemli değil, son sınıfta olsanız dahi!). Ki dil sertifikası olmadan sizi kayıt etmek isteyen üniversitenin düşündüğü tek şey cebinizdekidir. Fazlası değil…

Varşova Ekonomi ve Bilgisayar Bilimleri Üniversitesi(University of Economics and Computer Science in Warsaw) de bu riski göze almayan ve IELTS gibi geçerli bir sınavdan sertifika isteyen üniversitelerden biri. Üniversite yönetimi yabancı öğrenciler için kurduğu ‘Hazırlık Sınıfı Bölümü’ ile öğrencilerini IELTS sınavına hazırlıyor ve sınavı başarıyla geçen ve sertifikasını alan(geçme notu okuldan okula değişir) öğrenciler istedikleri okulla anlaşarak kayıt yaptırabiliyorlar. Yine o üniversitede okumak istiyorlarsa, üniversitede bulunan bölümlerden birine sezon bitmeden de kayıt yaptırabilirler(bölümlere şu adresten ulaşabilirsiniz: http://www.uecs.pl/).

 Polonya’da adı sanı duyulmamış o kadar çok üniversite var ki, her hangi birine okumak istiyorum dediğiniz zaman, kapılarını açıyorlar sonuna kadar. Ama dil sertifikanız yoksa girmeyin o kapıdan derim. Çünkü daha sonrasında yapılan bir teftiş sırasında eğitim hayatınızı yarıda bırakmış olmayın.

 Bu sınavlar hakkında nasıl bilgi alabilirim?
Polonya’da onlarca sınav geçerli. Ama hem hocalarımın hem de benim araştırmalarıma göre en mantıklısı IELTS gibi geliyor. TOEFL biraz daha çetrefilli diyebiliriz. Ama hangi sınava karar verirseniz verin, Türkiye’de de bu sınavlara girebilir ve sertifikanızla Polonya’da okuyabilirsiniz. Hangi sınava girmek istiyorsanız(Polonya’da geçerli olan) internette ona göre araştırma yapın. Binlerce döküman bulabilir, çıkmış sorulara çalışabilirsiniz. Türkiye’de de IELTS kitapları görmüştüm. Macmillan serisini tavsiye ederim.

Bakabileceginiz linkler
www.ielts.org
www.ets.org

 Şimdilik anlatacaklarım bu kadar…

 Görüşmek üzere…

 Kalın sağlıcakla…

 
Said MURAT
Developer
saidmurat.com 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir