Hangi yol tercih edilmeli: Bireysel kayıt mı, Eğitim Danışmanlık Şirketleri mi?

Uzun zaman önce bu konuya değineceğimden bahsetmiştim. Gerçekten ciddi ciddi bu konuda aşırı sayıda soru alıyorum ve bu soruyu elimden geldiğince cevaplandırmaya çalışacağım.

Malumunuz Polonya’da çok fazla Türk yok.Çalışan kesimle olduğu kadar okuyan kesimle de karşılaşıyoruz ki halâ biz de okuyoruz…

Ve soruyoruz: ‘nasıl geldiniz?’ Bu sorunun şıkları bellidir kafamızda aslında.

Birinci şık genelde şu oluyor: ‘Erasmus Programı’. Evet, özellikle son birkaç ayda bu cevabı veren aşırı sayıda Türk’e rastladım. Demekki Polonya ile Türkiye arasındaki ilişkilerde ciddi manâda Politik ya da Mantıksal(insanların kafasında) değişme yaşanıyor, son zamanlarda.

İkinci şık da ‘Danışmanlık Şirketi’ oluyor. Bu tür cevaplara da son zamanlarda büyük rağmep var. Ki eğitim danışmanlık şirketlerinin de ciddi manâ da çalışmaya başladıklarını görüyorum. Öyle ki bütün yaz boyunca Polonya’da iş yapan(Polonya’da ofisi olsun ya da olmasın) onlarca danışmanlık şirketi sahibi ya da çalışanından mailler aldım. Ayrıca forumlarda ve sosyal paylaşım platformlarında da görebiliyorum ki cidden çalışıyorlar. Reklamlar yenileniyor, yeni yazılar yazılıyor, bloglar açılıyor, anlaşmalar yapılıyor, sorumlular atanıyor vs. Ve sonucunda da ‘danışmanlık şirketim sayesinde geldim’ diyen sayısı da artıyor…

Üçüncü şık ise sizin de tahmin edebileceğiniz gibi ‘bireysel geliyorum…’ Bu cevabı verenin çok olduğunu söyleyemem aslına bakarsanız. Ama yine de internetten ya da arkadaş aracılığı ile üniversitelerine kayıt yaptıran bir kesim de yok değil.

Peki danışmanlık şirketleri hakkında ne diyoruz?
Birçok blogumda danışmanlık şirketi olmadığımızı ve misyonumuzun onlardan biraz daha farklı olduğunu belirtmiştim. Ama tabii ki bu danışmanlık şirketlerini karalayacağım anlamına gelmez. Öyle ki işini ciddi manâda iyi yapan, öğrencilerle birebir ilgilenen, Polonya’da bürosu bulunan(ki bir çoğunun yok!) ve bu bürolar aracılığı ile Polonya’dan da takip eden şirketlerde var. Onlar beni tanıyor ben de onları. Amaçları böyle iyi ve işleyişleri de böyle güzel olunca, bizler iyi anlaşıyoruz. Ama amacı sadece para ve menfaat olan şirketlerin olmadığını da kimse ne iddia edebilir ne de savunabilir benim karşımda.

Danışmanlık şirketi araştırırken neye dikkat etmeli?
İlk dikkat etmeniz gereken şey şu ki, herşeyin Resmi olması lazım! Evet, Resmi olmayan hiçbir şeye el atmayın! Şirketin vergi levhasını ya da çalışma iznini görmüş olmanız gerekiyor! Ve bir diğer önemli husus ise, anlaşmakta olduğunuz danışmanlık şirketinin Polonya’da bir ofisinin bulunması. Aksi halde belgelerinizle gidebilir ve eksik tek bir belge ile ‘dilsiz’ olduğunuz için muhatap bulamayıp dönebilir ya da bazı arkadaşların yaşadığı gibi sokakta kalabilirsiniz! Evet bu gerçekten mümkün. Ve ne yazık ki buna benzer gerçek hikayeleri çokça duydum. Danışmanlık şirketinden daha önce Polonya’ya gelmiş kişilerin belki numarasını ya da mail adresini isteyip onlardan da bilgi isteyebilirsiniz. Polonya’daki ofislerinin numarasını ve adreslerini almasın SAKIN ihmal etmeyin. Ve Türkiye’deyken, henüz anlaşmayı imzalamadan önce mutlaka arayın ve ulaşın. Çünkü numaranın gerçek olup olmadığı da önemlidir. Günümüzde yurt dışına bir kez dahi olsa çıkan herkesin danışmanlık şirketi kurmaya kalktığı bu günlerde maalesef dolandırıcı sayısı da bir o kadar hızla artıyor… Bu yüzden anlaşmayı çift taraflı yapmayı, anlaşmanın ve faturanın kopyalarını özenle saklamayı ihmal etmeyin!

Peki internette yığınla danışmanlık şirketi reklamı var, bunlar neyin nesi?
Facebook başta olmak üzere bütün sosyal ağlarda danışmanlık şirketlerinin gruplarını görebilirsiniz. Ve günlük olarak da reklamlarını yayınlarlar, paylaşırlar. ‘Diplomanız ile gelin yeter!’ gibi sloganlarla sizi kendilerine çekerler. Evet bu doğrudur. Birçok üniversite için sadece diplomanın varlığı, bütün sürecin başlamasına yeterdir. Ama ne bu işe girişmek ne de bu iş için danışmanlık yapmak bu kadar kolaydır… Bu yüzden nerede bulursanız bulun ciddi ciddi araştırmadan hiçkimseye güvenmeyin!

Hayatınızı emanet ediyorsunuz!
Eğitim amacıyla gidiyor olabilirsiniz. Ama sonuçta binlerce kilometre uzakta olacaksınız. Hayatınızı bir danışmanlık şirketine emanet ediyorsunuz. Ve bu şirket eğer güvenilirse, herşey yani hayatınızın geri kalan kısmı, kariyer dünyanız gayet iyi olacak…

Danışmanlık Şirketleri hakkında son sözler…
Tekrar tekrar dile getiriyorum, danışmanlık şirketlerine karşı kin beslemiyoruz. Sadece burada rezil olan vatandaşlarımızı gördükçe can çekişiyoruz. Yalnız yanlış anlaşılma olmasın; danışmanlık şirketlerinin hepsi aynı demem imkansız! Çünkü danışmanlık şirketiyle gelip gayet rahat rahat yaşayan, eğitim hayatını sürdüren ve aynı zamanda yine danışmanlık şirketinin yardımıyla çalışmaya dahi başlayan birçok isim duydum. Bu danışmanlık şirketlerini de biliyorum. Bunlar Polonya’da ofisi olan Resmi şirketler! Zaten gayri resmi şirketlerden böyle farklılıklar beklemek ne kadar doğru ki…

Asıl sorumuza gelecek olursak, danışmanlık şirketiyle mi gelelim yoksa bireysel kayıt yaptırıp izimizi kendimiz mi sürelim diyecek olursanız, her ne kadar size iyice az önce okuduklarınızı bir düşünün ve öyle karar verin, bu karar sürecinde de iyice araştırın ve bize de sorularınızı yazın diyor olsam da, bireysel olarak yurt dışına hele ki eğitim amaçlı çıkmanın ne kadar zor ve eziyetli olduğunu da belirtmek zorundayım. Bu yüzden güvenilir bir danışmanlık şirketi bulmanız bu konuda şart!

Sözün özü…
Bu önemli kararda ciddi ciddi düşünmeniz gerekiyor. Bu süreçte elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız tabii ki…

Tekrar görüşmek üzere…

Kendinize iyi bakın…

Kalın salıcakla…


Said MURAT
Developer

Hangi yol tercih edilmeli: Bireysel kayıt mı, Eğitim Danışmanlık Şirketleri mi?” için 4 yorum

 1. Avatar
  murat

  merhaba . ben murat 1 seneyi askin suredir varsova merkezde yasiyorum. yaklasik 5 ay once bu bahsettiginiz sirketlerden biriyle temasim oldu bi arkadas araciligiyla. bu arkadas bana teklif etti bu isi yapabilirmiyiz diye. bende neden yapmayalim dedim. cunku ingilizce ve azda olsa lehce biliyordum. ama bu arkadas ingilizce bile bilmiyordu ama kendisi bu sirketle polonyaya geldigi icin tanidiklari vardi sirket yonetiminde. neyse 10-12 kadar ogrenci geldi bizim araciligimizla varsovaya. suan hepsinin oturum basvurusunu yaptim. evlerini kiraladim. ama sorun su. polonyada ofisi olan bir tane bile sirket yok. soylememe ragmen ofis acmayi istemediler. son olarak bu calistigim arkadas sirketin gonderdigi islem paralarini yemis kumarda diskoda. sonra istanbula gitti alacaklarimiz var diyerek gidis o gidis. hala bi haber yok. ogrenciler ben olmazsam vize alamayacaklardi.ogrencilerden de hatri sayilir euro bazinda para almislar. buraya gelecek ogrencilere tavsiyem : ingilizce bilmiyorlarsa iyi derecede lehce egitim alsinlar. yoksa okuma sanslari sifir. bana mail atabilirler. ucretsiz danismanlik yaparim .. yeter artik bu milleti kandirdiklari 2 senedir. saygilar mail: rus-83@hotmail.com rus-83hotmailcom

 2. Said MURAT
  Said MURAT Yazar

  Merhabalar Murat bey… Anlattiklariniza cok uzuldum. Ama acikcasi sasirmadim. Cunku maalesef ilk vaka degil bu. Alabildikleri kadar aliyor, kazanabildikleri kadar kazaniyorlar, yiyebildikleri kadar yiyorlar ve sonrasin kayiplara karisiyorlar… Gercekten yeter artik MILLETIMI kandirdiklari! Yorumunuz ve paylasiminiz icin tesekkurler… Kalin saglicakla….

 3. Pingback: Polonya'dan… » Yurt dışı Danışmanlık Şirketlerinin işlevi nedir?

 4. Pingback: Yurt Dışı Danışmanlık Şirketlerinin İşlevi Nedir? | Polonya'dan...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir