Avrupa nazarında Polonya…

Avrupa dediğimiz zaman her ne kadar akla ilk başta gelişmiş ve çağdaş ülkeler gelse de, Avrupa’yı görmüş birinin aklına başka bir konu daha gelir. Avrupa’da yaşlılık oranı her geçen yıla oranla kat kat artıyor ve genç oranı da bir o kadar azalıyor. Doğum oranları azaldığı gibi, dıştan gelen göçler de bu sebebiyetle iş gücünü etkilememesi için artıyor.

Polonya için bu durum biraz daha farklı. Yine yaşlı nüfus var tabii ki. Lakin 38 Milyonun üzerindeki nüfsuyla Avrupa üzerinde ciddi bir ‘gösterişe’ sahip. Ayrıca genç ve okuyan nüfusun da diğer Avrupa ülkelerine göre ciddi oranla yüksek olmasından dolayı hem diğer Avrupa ülkeleri, hem de Avrupa Birliği yönetimi tarafından göz önünde olmasını sağlıyor, Polonya’nın. Ve tabii ki bu sebeple de Polonya’ya gelen yatırımlar ciddi önem kazanıyor.

Avrupa Birliği için en önemli olan faktörlerde biri kesinlikle genç nüfustur. Ve bu nüfusun okuyor olması, ülkede üniversite sayısı ve kapasiteleri de ciddi önem arz etmektedir. Ki Polonya’daki bir çok üniversite son birkaç yıldır başta Avrupalı ve Amerikalı şirketler tarafından teklif alıyor ve seminerler düzenleniyor, ortak projeler geliştiriliyor. Microsoft stand açıyor, öğrencileri davet ediyor. Dell geldi ve Avrupa’ya dağıtımın yapılacağı bilgisayar fabrikasını Polonya’ya kurdu! Micrsoft Students Partner diye bilinen Microsoft’un öğrencilerle buluşmasını, üniversite öğrencilerini yetiştiren özel projenin odak noktası da yine son sene Polonya idi. Ayrıca Euro 2012 olimpiyatlarına da hazırlanan Polonya, bunun için de Avrupa Birliği’nden özel bir ödenek aldı. Ve ülkedeki metro, tramvay ve otobüs hatlarında yenilemeler ve özel çalışmalar yapılıyor. Ulaşım zaten düzenli ve kolaydı. Ancak eskiden olan nadir aksamalar, artık daha da az. Ve çok daha da az olacak. Ayrıca yeşil alanlarda da özel düzenlemeler yapılıyor.

Okumayı çok seven, kütüphanede zaman geçirme alışkanlıklarıyla bilinen, araştırmak ve bulduklarını savunma noktasında ciddi çaba sarfeden Polonyalılar, Avrupa nazarında eskiye göre çoook daha gözdeler şuanda.

Sözün özü, Avrupa kesinlikle Polonya’nın takipçisi ve destekçisi. Hem teknolojik hem de alt yapı olarak yapılan ciddi yatırımları kesinlikle hissedebilirsiniz. Ayrıca eğitim kalitesinin de Avrupa denetimiyle artması, yabancı öğrencilerinin de gözdesi haline gelmesine sebep oldu. Gerek Erasmus gerekse özel(bireysel ve danışmanlık şirketleriyle) kayıtlarda ciddi artışlar söz konusu. Türkiye’den olduğu gibi, dünyanın heryerinden öğrenciler görmeniz mümkün, Polonya’da…

Gelişen Polonyamızdan, sevgilerle…

Kalın Sağlıcakla…

Avrupa nazarında Polonya…” için 3 yorum

  1. Pingback: Polonya'dan… » Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL Polonya’daydı!

  2. Pingback: Polonya'dan… » Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı sırası Polonya’da!

  3. Pingback: Avrupa’da kriz, Polonya’da ilerleme var! | Polonya Business

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir