Polonya’da Yüksek Lisans…

Eskiden Üniversite mezunları şirketlerde en önemli noktalarda görev alırlardı. Üniversite mezunu olmanız bir şirkette ciddi bir görev ve maaşla işe başlamanız için yeterli sebep olabiliyordu. Ancak artık Yüksek Lisans programlarının tüm dünya üzerinde önemi ve gerekliliği artıyor. Ve yeni üniversite mezunları, mezun adayları ve ya kariyer hayatına yön vermek isteyen üniversite mezunları bu konuda ciddi araştırma yapmaya başlıyor. Biz ise sizlere Polonya’da Yüksek Lisans yapmanızı öneriyoruz. Neden mi?

İlk neden olarak yurt dışında alınan Yüksek Lisans eğitiminin Kariyer hayatımıza nasıl yön verebileceğini tahmin ediyorsunuzdur. Artı tecrübe kazanıyorsunuz, kariyer hayatınız için özel bir gayret sarfediyorsunuz, farklı bir dilde eğitim alıyorsunuz, yabancı arkadaşlarla ve kısacası dünyayla tezlerinizi, düşüncelerinizi paylaşıyorsunuz ve İş Hayatınızdaki çizginize yeni bir çizgi eklemiş oluyorsunuz.

Polonya’da alacağınız Yüksek Lisans eğitimi sonrasında hem yabancı dil ile yapmış aldığınız eğitimle ilgili EU logolu sertifikanızı alacaksınız hem de Avrupa başta olmak üzere tüm dünyaya kendinizden açılan kapının şifresini bulmuş olacaksınız!

Polonya’da hangi bölümlerde Yüksek Lisans yapabilirim?
Polonya’da aklınıza gelebilecek bir çok departman üzerine Yüksek Lisans yapabilirsiniz. Özellikle Polonya’nın en tarihi ve köklü, Avrupa’nın da hatrı sayılı üniversitelerinden “Varşova Üniversitesi’nde” onlarca departman üzerine Yüksek Lisans yapabilirsiniz. Siz departmanınızla ilgili uyumlu bölümü seçiyorsunuz ve başvuru yapıyorsunuz. İngilizce ve Lehçe dillerinde eğitim almanız mümkün.

Nasıl kabul ediliyoruz?
Sistem Türkiye’deki gibi değil! Türkiye’de sınav sistemiyle programa başlanıyor. Polonya’da birebir görüşmeler ile! Üniversiteye gidiyorsunuz(ya da telefon, mail veya danışman şirket yoluyla) ve Yüksek Lisans eğitimi almak istediğinizi söylüyorsunuz. Diplomanız ile ilgili uyumluluğu kontrol ediyorlar. Sonrasında Üniversite kabul edip etmemekte kendi seçim hakkını kullanır. Ama ücretini zamanında yatırmanız ve evrakları eksiksiz teslim etmeniz durumunda, Lisans diplomanızda da sorun çıkmaz ise, kabul ettiklerini söyleyebilirim.

Dil sorunum var!
Eğer İngilizce ile ilgili sorununuz var ise, önce bir dil kursuna gitmelisiniz. Polonya’da bazı üniversitelerin hazırlık kursları var. Bunları da tercih edebilirsiniz. Yüksek Lisans için de bazı üniversiteler Dil Sertifikası isteyebiliyor. O halde istenilen belgeleri  de iletmelisiniz. Yanlız ihtiyacınız var ise, Dil kursuna Polonya’da gitmenizi tavsiye ederim. Hem ülkeye-şehre hem insanlara hem de dile daha iyi adapte olmuş olursunuz.

Peki, Ücretler?
Lehçe dili ile Yüksek Lisans yapmanız durumunda fiyat tabii ki ciddi oranda düşüyor. 1500 Euro civarında bulabilirsiniz, kendinize uygun departmanda. Ancak İngilizce dili ile eğitim alacaksanız(ki yabancıların genel seçimidir) 2500 ile 4000 Euro arasında fiyatlara kayıt olabilirsiniz.

Ne kadar sürede Yüksek Lisans mezunu oluyoruz?
Ortalama 1,5 ile 2 yıl arasında alacağınız eğitim sonrasında mezun olmuş oluyorsunuz.

Sözün özü; öncelikle yurt dışında Yüksek Lisans programına katılmanız için vurguda bulunduk. Sonrasında ise Avrupa’nın yükselen yıldızı Polonya’da Yüksek Lisans’ı önerdik ve önemli soruların altını çizdik. Tecrübelerine tecrübe katmak ve kariyer hayatınızda ciddi bir adım atmak istiyorsanız, Polonya’da Yüksek Lisans diyorum…

Görüşmek üzere…

Kalın sağlıcakla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir