Polonya’da burs imkanları…

Avrupa’nın en ekonomik ülkerinden biri olması ve eğitime verdiği önemle ciddi dikkat çekmesi Polonya’yı vazgeçilmez kılıyor. Eğitim masrafları da Türkiye’ye göre ciddi ekonomik olsa da Burs imkanları işlerimizi ve hayatımızı kolaylaştırabiliyor.

Gelen mail ve mesajların onlarcasında ‘Burs imkanları…’ ile başlayan cümleler gördüm, sorularla karşılaştım. Ve bu konuda gerekli araştırmayı sizler için tamamladım ve şimdi ise detaylıca sizlere aktarmak istiyorum.

Polonya’da eğitim gören ya da görmek isteyen bir öğrencinin burs alabilmesi için birkaç şart vardır…

1. Ders başarısı! Dersler puan sistemine göre toplanır ve dönem dönem ayrıca hesaplanır. Birçok okulda 5 üzerinden 4 ve üzeri puan ile dönemleri(semester) tamamlayanlar, ikinci sene için burs başvurusunu üniversitelerine yapabilirler. Gelirleri ile ilgili açıklamayı, yabancı öğrenci olduklarını ve burada eğitime devam etmek istediklerini belirten ve ayrıca ders notlarınızı da açıkça ekte gösteren bir dilekçe ile Dekanlığa başvurmalısınız(bazı üniversitelerde bu işlemlerle öğrenci işleri bölümü ilgilenmektedir). Kabul görmesi halinde (ki dilekçeniz açık ve notlarınız da gerçekten iyi ise) ikinci sene için burs isteğiniz reddedilmeyecektir.

2. Spor Lisansınız! Polonya’da spor aktiviteleri de gerçekten önem arz etmektedir. Birinci sene herhangi bir spor dalında başarı gösterdiğiniz takdirde size Lisans teklifi yapılacaktır. Seçmelerden, puanlamalardan ve antrenör görüşünden sonra Lisans almanız durumunda Dekanlığa veya Öğrenci İşlerine dilekçe yazarak burs başvurusunda bulunabilirsiniz. Burs onayı almanız durumunda işlem ikinci dönem ya da sene gerçekleşecektir. Ama Lisansla ilgili bir ipucu var! Polonya Milli Eğitim Bakanlığı’nın tanıdığı bir ülkeden(özellikle Avrupa Birliği üyesi ülkeler) almış olduğunuz spor lisansı varsa, onunla da balvurarak şansınızı deneyebilirsiniz. Özellikle olimpiyatlarda bir başarınızın olması, işlenlerinizi kolaylaştıracaktır.

3. Avrupa Birliği Vatandaşı mısınız? Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin vatandaşlığına sahipseniz(ki özellikle Almanya’nın), işlemleriniz gerçekten çok kolay! Almanya’nın ödenekleri sayesinde bedavaya okuyabilirsiniz. Ve yine eminim ki Avrupa Birliği üyesi ülkelerih çoğu özel burslar veriyor! Hiç burs vermese bile, Polonya standartlara göre ortamala %55 indirim yapıyor, Avrupa Birliği üyesi herhangi bir ülkenin vatandaşlarına! Yani okul ücretinin ya %45’ini ödüyorsunuz, ya da hiiiiç ödemiyorsunuz!

4.Diğer burs imkanları için internette ‘Burs İmkanları’ diye aratmanızda fayda vardır.
Çünkü birçok kuruluş farklı sebeplerle ve farklı niteliklere göre burslar vermektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Burs vermiyor mu?
Maalesef yurt dışında okuyanlara devlet bursu ya da geri ödemeli burs verilmiyor. Bildiğimiz kadarıyla Başbakanlık bursu da yurt dışında okuyqn öğrenciler için geçerli değil. Sadece Başbakanlık’a yazacağınız bir dilekçe ve ciddi ihtiyacınız olduğunu beyah eden bikaç belge, bir ihtimal işe yarayabilir. Lakin Türkiye sadece Türkiye’de okuyana burs veriyor!

Sorularınıza ve aklınızdaki karmaşaya çözüm bulmaya çalıştım. Yine aklınıza takılan her konuda bize ulaşabilirsiniz.

Yanlış bir kelam ettiysek affola…

Kalın haydi sağlıcakla…

Polonya’da burs imkanları…” için 8 yorum

 1. Avatar
  ismail polonezkoy

  Maalesef yurt dışında okuyanlara devlet bursu ya da geri ödemeli burs verilmiyor

  boyle bir sey yok . bu degisti . artik veriliyor . orada alan arkadaslarim mevcut . gerek kredi gerek burs herseyi alabiliyorlar . sadece para transferlerinde kesilmeler soz konusu olmakta . eh olsun o kadar da .

 2. Said MURAT
  Said MURAT Yazar

  Bildiklerinizi ayrıntılı bir şekilde bizlerle paylaşırsanız seviniriz. Yeni çıkan kanun ile burs verilecek ama bu yeni yasalaşıyor ve önümüzdeki yıl için uygulanması söz konusu. O yüzden bu yazımızda belirtmedik. Ama burada burs alan arkadaşlarınızdan bahsetmişsiniz. Hangi yolla ve hangi kurumdan alıyorlar acaba? Cidden merak konusu çünkü bu…

  Ayrıca aldıkları parayı ciddi az masrafla transfer etmenin yolları var.. Mesela Ziraat Bankası’na geliyorsa, bunu Citibank ya da Yapı Kredi Bankasına EFT yapabilirler, internetten. Ve Polonya’dan da bankamatik kartınızla kesintisizce çekebilirsiniz. Burada tek kesinti, EFT işleminde.. O da çok yüksek olmasa gerek… Saygılar..

 3. Avatar
  MrFukushimasu

  Merhaba hocam ilk sırada bahsettiğiniz ikinci sene verilen burstan faydalanmak için o üniversitenin öğrencisi olmam gerekiyor ve onların dilinde derslere girmem gerekiyor herhalde bunu tama olarak anlıyamadım mesela ben erasmus yapıyorum burda ve sayılı günler kaldı dönememe ve eğer böyle bir şey varsa veriyim bi dilekçe burda devam ediyim okumaya lehçeyi öğreniriz onda bi şey yok azmettikten sonra 😀
  ve derslerim genelde hep 5 🙂

 4. Said MURAT
  Said MURAT Yazar

  Merhabalar… Birincisi, Lehçe dilinde derslere girmeniz gerekmez. Ben İngilizce okuyorum ve sınavlarda yüksek puan almam ve 5 üzerinden 4.13 puan ile mezun olmam durumunda önümüzdeki sene için burs alabiliyorum.
  Erasmus programından normal programa geçişlerde mutlaka AB yasalarına göre bir düzenleme konulmuştur ve erasmuslu olarak bu sistemden ve prosüdürden yararlanabileceğinizi sanmıyorum. Ayrıca, erasmusluların genelde dersleri heeeeep 5 olur 🙂 Bu gayet normal 🙂
  Teşekkürler…

 5. Pingback: Polonya'dan… » Sizler için Vistula Üniversitesi’ni inceliyoruz…

 6. Avatar
  Okan

  Merhaba

  Burs konusunda bazi sorularim olcakti yardimci olursaniz sevinirim. Polonyada 3 aydir ikamet etmekteyim 1 yillik oturum aldim ve burda egitimime devm emek istiyorum avrupa birligi vatandasi olmadigim icin haliyle kayit ucretleri 3-4 kati fazla.

  1) Turkiyede herhangi bir devlet kurumundan burs veya kredi alabilirmiyim alabiliyorsam hangi kuruma basvurmam lazim?

  2) Ingilizce egitime devam edecegim yuksek not ortalamasi yakaladigm kosuluyla universitelerin kendi butcesinden bursa alma sansim var mi?

  Bu konulara yardimci olursaniz cok sevinirim 🙂

 7. Avatar
  MUsa

  Efendim İyi günler diliyorum Hocam Ben ilahiyat fakültesi öğrencisiyim Polonya’da da yüksek lisansı Siyasal Bilimlerden yapmak istiyorum ve İngilizceyi bilmek istiyorum oranın halkı İngilizce konuşur mu ve Hayat pahalı mı Hocaların ilgi ve alakaları nasıl Burs hiç mi vermez devleti

 8. Murat
  Murat Yazar

  Merhaba. Öncelikle belirtmem gerekiyor ki, burs olayı çok imkansıza yakın. Ciddi derecelerle okullarla görüşerek belki mümkün olur. Ama hem dil çok iyi olmalı hem de dereceler.. Okuldan okula da mevzu değişebilir.
  Hazırlık okulu ve yüksek lisans kaydı için bizimle şu şekilde iletişime geçebilirsiniz: http://www.polonyadan.com/iletisim/
  Selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir