Polonya Euro’ya ne zaman geçiyor?

Avrupa Birliği’nin kararı ve ‘ısrarlı’ isteği üzerine Euro’ya geçmek zorunda kalacak ülkelerden biri de Polonya. Ama bunu ne meclis ne de halk istiyor!

Para birimi olarak uzuuun yıllardır Zloty’yi kullanan Polonya, şimdilerde AB yasaları ve istekleriyle mücadele ediyor. AB komitesi 2012 yılında Polonya’nın Euro’ya geçmesini kararlaştırdı. Bu zaten belliydi ve biliyorduk da. Lakin buna ne Polonya ekonomisi hazır ne de Polonyalılar!

Enflasyon ve borsanın da dengesini karıştıracak gibi görünen bu kararı ellerinden geldiği kadar ertelemeye çalışan Polonya, bir yandan da bu gerçeğe hazırlanıyor. Halk buna çok inanmıyor ve imkansız diyor. Ama Avrupa Birliği Komitesine soracak olursanız, kesinlikle Euro kullanılmalı…

Euro-Zloty dengesi nasıl gidiyor?
Bir buçuk sene evvel 1 Euro 4.38 Zloty’ye denk geliyordu. Şuan? 1 Euro ile 3.89(*) Zloty alabilirsiniz. Ve bu kısa vadeli değil uzun vadeli bir değişim. Sizce de ilginç bir düşüş yok mu Zloty’nin değerinde?

Dediğim gibi, öyle ya da böyle Euro’ya geçmek zorunda kalacak olan Polonya, şimdilik zaman kazanmaya çaşışıyor. Her ne kadar halk bunu ‘imkansız’ olarak görse de, AB yasalarını uygulamak zorundalar.

Bize diyecek tek bişey kalıyor, hakkımızda hayırlısı. Değişimi zamanla göreceğiz ve biz de sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Görüşmek üzere…

Kalın sağlıcakla..

Polonya Euro’ya ne zaman geçiyor?” için 5 yorum

 1. Avatar
  webyavuz

  umarım geçmezler uzun bir süre daha..çünkü şu anda diğer ülkelerin ekonomilerini görüyoruz..bu hem halka hem devlete pahalıya patlar…özellikle öğrenci geliminde azalma olabilir?bir ihtimal ama genelde öğrenciler yani bizler ucuz oldugu için seçiyoruz..yanlışmıyım?

 2. Said MURAT
  Said MURAT Yazar

  Kesinlikle katılıyorum Yavuz Bey! Halka ve Devlete pahalıya patlar! Avrupa’nın en ucuz ve ciddi ekonomik ülkesi olduğunu biliyoruz. Euro’ya geçerse ciddi tehlikeye yol açacaktır. Umarız bu durum ciddi yıllar boyu ertelenir. Polonya ekonomisinin şuan bunu kaldırabilecek güçte olduğunu düşünmüyoruz..

 3. Avatar
  Onur BAYRAMOĞLU

  Arkadaşlar ben erasmusla bu yıl polonyaya gitmeyi düşünüyorum. polonya euroya geçerse yaşam pahalılıgı ilk yılda bile artar mı ? bu maddi açıdan ne kadar etkiler ? bilgilerinizi paylasırsanız çok sevinirim. teşekkür ederim

 4. Said MURAT
  Said MURAT Yazar

  Merhabalar. Polonya’ya tam olarak ne zaman gelmeyi düşünüyorsunuz? Yakın zaman içerisinde Euro’ya geçme gibi bir düşünce görülmüyor. Zaten geçse yarın geçse dahi, bir süre yine Zloty kullanılır. Polonya bir-iki yıl daha ekonomik ülke olarak devam edecektir. 🙂 Bilgilerinize, Saygılarımla.

 5. Avatar
  Onur BAYRAMOĞLU

  Ben polonya’ya bu yıl gidiyorum. sanırım pek sorun yasatmaz bu durumda… paylasımınız için çok teşekkur ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir