UNESCO-Polonya: Görülmesi gereken 13 Dünya Mirası!

Polonya’da eğitim ya da iş için bulunuyor olabilirsiniz. Ya da birkaç günlüğüne gezi yapıyor, fotoğraflar çekerek gezilerinizi ölümsüzleştirmek istiyor da olabilirsiniz. O zaman eminim ki Polonya’nın UNESCO tarafından onaylanmış ve listelenmiş tarihini görmeden gitmek istemeyeceksiniz!

UNESCO tarafından ilk önce 2 Dünya Mirası listelenmiş ve yayınlanmıştı. Daha sonra ciddi araştırma ekipleriyle Polonya’yı inceleyen ekip, listeye girmeye layık gördükleri 13 bölgeyi ‘GÖRÜLMESİ ŞART‘ diye nitelendirdi ve listeye aldı.

Şimdi ise bu 13 bölgeyi sizlere elimden geldiğince aktarmaya, paylaşımlarda bulunmaya çalışacağım.

1. Krakov Tarihi Merkezi (Stare Miasto w Krakowie) – Şehir: Krakov
13. yüzyılda Avrupa’nın en büyük market ve pazarlarından biri olan bu merkez Polonya’nın eski Başkenti Krakov’da yer alıyor. Polonya’nın en büyük Katedralinin de içinde bulunduğu merkezde 2007 yılında 750. yılını kutladı. Ayrıca bu merkezi içinde barından Krakov şehri de halâ Avrupa’nın köklü, tarihi ve görülmeye değer şehirleri arasında yer alıyor.
Haritada Krakov Tarihi Merkezi…

2.  Wieliczka Tuz Madeni (Kopalnia soli w Wieliczce)  – Şehir: Krakov
13. yüzyıldan günümüze gelen bu tarihi yapı, Dünya’nın en eski madeni olarak tanımlanıyor. Şuanda Müze olarak hizmet de veren ve rehber ile ziyarete açık olan Wieliczka Tuz Madeni’nde dönemin üzerinde teknoloji kullanılmış. Gittiğinizde unutamayacağınız hissiyatlara bürüneceğinize eminim. Ayrıca gezinin bittiği yerde İnternet erişimli restaurant bulunmaktadır. Gizemli labirentler içerisinde olan madende yapılan normal gezinin uzunluğu 3.5 km’dir. Gittiğimiz zaman rehber ise ‘gezdiklerimiz madenin toplam alanının sadece %1’dir’ demişti. Ki o zaman ilginç bir rakam ortaya çıkıyor, madenin hacmi ile ilgili. Ki verilen bilgilere göre 300 km derinliğe kadar uzanmakadır, madenin sonu! Ayrıca ziyaretçi yolunun sonunda da bir Katedral yer alır.
Haritada Wieliczka Tuz Madeni…

3. Auschwitz-Birkenau Kampı (Auschwitz- Birkenau) – Şehir: Krakov
Nazi Almanyası tarafından II. Dünya Savaşı döneminde kurulmuş en büyük toplama, zorunlu çalışma ve imha kampıdır. Auschwitz-Birkenau’ya tüm Avrupa’dan 1,3 milyon insan yerleştirilmiştir. Bunların, 1 milyonu Yahudi olmak üzere 1,1 milyonunun öldürüldüğü tahmin edilmektedir. 1979 yılında UNESCO ‘nın İnsanlığın Kültür Mirası listesine eklenen bu iki kampın kalıntıları ve Yahudi mezarlığı, Auschwitz-Birkenau Devlet Müzesi ve Holokost anma mekânı olarak kamuya açılmıştır.
Haritada Auschwitz-Birkenau Kampı…

4. Bialpwieza Ormanı (Puszcza Białowieska) – Şehir: Polonya – Beyaz Rusya sınırı
Beyaz Rusya ve Polonya arasında kalan bir bölgede bulunan Bialpwieza Ormanı, tamamen doğallığıyla ve muhteşem havasıyla ilgi çekiyor. Polonya’nın en ağır hayvanları bu ormanda yer alır ve Polonya ile Beyaz Rusya arasındaki sınır bu orman ile sağlanmaktadır. Yani yürüyüşçüler ve bisikletliler için iki ülke arasında Bialpwieza Ormanı sayesinde yok sayılır! Unesco tarafından Dünya Mirası seçilen bölgelerden biridir.
Haritada Bialpwieza Ormanı…


5. Varşova Şehir Merkezi (Stare Miasto w Warszawie) – Şehir: Varşova
1944 yılında Varşova’nınn %85’i Nazi Almanyası tarafından işgal altındaydı. Koruma duvarları, Kiliseler, Saraylar ve Marketler bombalar altında kalmış ve şehir tamamen hasar içinde kalmış, tabiri yerindeyse ‘yerle yeksan’ olmuştu. Sonrasında ise kendine gelme çabaları Polonya için hızlı sürdü. Öyle ki birkaç yıl içinde Merkez toparlandı, mimari kendine getirildi, tarihi güzelliğiyle öne plana çıkarıldı ve sonrasında böylesine hoş bir manzara çıktı. Tarihi kokusuyla ve göze verdiği özel hislerle milyonları kendisine çeken Varşova Şehir Merkezi, ‘Eski Şehir’ diye anılmakta ve fotoğraf arşivinizde yerini almak için sizi beklemekte…
Haritada Varşova Şehir Merkezi…


6. Zamosc Eski Şehri (Stare Miasto w Zamościu) – Şehir: Zamosc
Kral Jan Zamoyski tarafından 16. yüzyılda kurulan Zamosc şehrinin kökü gerçekten uzun bir tarihi serüvene dayanır. Batı ve Kuzey Avrupa’yı Karadeniz ile birbirine bağlayan bir ticaret yolu planıyla kurulan şehrin planı Bernando Morando tarafından geliştirilmiştir ve bu geliştirme sürecinde İtalyan tasarımlar örnek olarak kullanılmıştır. Şuan muhteşem tarihi görüntüsü, harikulade bir saat kulesi ve ziyaretçi akınına uğrayan büyük meydanı ile sizleri de bekliyor, Zamosc!
Haritada Zamosc Eski Şehri…


7. Torun Ortaçağ Kulesi (Średniowieczny zespół miejski Torunia) – Şehir: Torun
Torun şehrinin tarihi 13. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Şehriyle, meydanıyla, kulesiyle hiç değişmemiş ve günümüze kadar gelmiştir. 15 metre yüksekliğindeki ünlü kulesiyle de şehrin doğal güzellikleri ve gizlenemez mimari harikalarıyla da sizleri bekliyor.
Haritada Torun Ortaçağ Kulesi…


8. Malbork Kalesi (Zamek krzyżacki w Malborku) – Şehir: Malbork
13. ve 14. yüzyıl başında inşa edilmiş ve Avrupa’nın en büyük Gotik kalesi olarak tarihe geçmiştir. Ortaçağ Avrupa’sında kiremitten titizlikle yapılan ciddi mimarilerden biridir ve Malbork Kalesi İkinci Dünya Savaşı sırasında ağır hasar görmesi sebebiyle 20. yüzyılda restore edilmiştir. Bugün kale Malbork etkileyici kuşatma şövalyeleri turnuvalarına ve anıtsal gösterilere ev sahipliği yapıyor.
Haritada Malbork Kalesi…


9. Kalwaria Zebrzydowska
17. yüzylın başında Kudüs’teki Via Dolorosa’nın taklit dizaynı ile kurulmuştur. Tüm binada Hz. İsa ve Hz. Meryem figürleri, sembolleri yer almaktadır. Paskalya öncelerinde binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Manastır, çok çok büyük bir alan üzerindedir ve UNESCO tarafından 1999 yılında Dünya Mirası seçilmiştir.
Haritada Kalwaria Zebrzydowska…


10. Jawor & Swidnica Barış Kiliseleri (Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy)
17. yüzyılda inşa edilen Barış Kiliselerinin en büyük özelliği tamamen ahşap çerçeveli olmaları. Ve Avrupa’nın en büyük ahşap çerçeveli dini yapıları da Jawor ve Swidnica Barış Kiliseleridir. Otuz Yıl(1618-1648) sürecinde bütün Kiliseler harap edildi. Vestfalya Barışı altında bu Kiliselerin inşa edilmesine izin verildi. Görkemli iç mekanlarıyla dikkat çeken kiliseler 7500 ziyaretçi ağırlayabiliyor. Jawor ve Swidnica Barış Kiliseleri 2001 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası seçilmiştir.
Haritada Jawor & Swidnica Barış Kiliseleri…


11. Ahşap Kiliseler (Drewniane kościoły południowej Małopolski)
Polonya’nın güneyinde bulunan ahşap Kiliseler, ortaçağ teknikleriyle inşa edildiler ve şuanda da Katolik Kilise geleneğinin temsil etmektedir. Bu Kiliseler soylu aileler tarafından desteklenmiştir.
Kiliselerin isimleri: : Binarowa, Blizne, Dębno, Lipnica Murowana, Sękowa.
Haritada Ahşap Kiliseler…


12. Muskauer Park (Park Mużakowski)
Avrupa’da peyzaj tasarımının en güzel örneklerinden biridir. Muskauer Park’ı Almanya ile Polonya arasında sınır teşkil eden Lusatian Neisse’de yer alır. Amerika ve Avrupa’da peyzaj mimarisinin gelişimini etkilemiştir. ‘Bitki ile yapılan bir tablo’ olarak tasarlanan yerel bitkilerin avantajları kullanır ve büyüleyici bir yürüyüş için ideal bir yerdir. UNESCO tarafından ise 2004 yılında Dünya Mirası listesine adı yazılmıştır.
Haritada Muskauer Park…


13. Centennial Hall (Hala Stulecia we Wrocławiu) – Şehir: Wroclaw
Centennial Hall çok amaçlı rekreasyon binası olarak Mimar Max Ber tarafından 1911-1913 tarihleri arasında dikildi. Yaklaşık 6 bin izleyici için silindirik bir oditoryum ile, dört apsisli dairesel bir plan üzerinde tasarlanmıştır. 23 metre yüksekliğindeki kubbesi vardır. Centennial Hall, 20. yüzyıl mimarisinin öncü çalışmalarındandır. Ayrıca büyük betonarme yapıların daha da geliştirilmesi için önemli bir referanstır. UNESCO tarafından ise 2006 yılında Dünya Mirası listesine adı yazılmıştır.
Haritada Centennial Hall…

Elimden geldiğince araştırmalar yaptım, mutlaka görülmesi gereken 13 Dünya Mirası yine elimden geldiğince incelemeye, özelliklerini aktarmaya, görüşlerimi sunmaya çalıştım.

Tekrar görüşmek üzere…

Kalın Sağlıcakla…

Not: Resmi Listeye Buradan Ulaşabilirsiniz: http://whc.unesco.org/en/statesparties/pl

UNESCO-Polonya: Görülmesi gereken 13 Dünya Mirası!” için 7 yorum

  1. Pingback: Polonya'dan… » Varşova’da KESİNLİKLE görülmesi gereken yerler…

  2. Pingback: Wieliczka Tuz Madeni’de bu yıl yoğun ilgi var: 1 milyon ziyaretçi! – Polonya'dan…

  3. Pingback: Varşova’da Görülmesi Gereken Yerler | Esra G. Kaygısız

  4. Pingback: Gezi Notları: Wieliczka Tuz Madeni! | Polonya'dan...

  5. Pingback: Âşık Şeref Taşlıova, Varşova’ya geliyor. | Polonya'dan...

  6. Avatar
    Neşeli Süs Evim Meltem

    Polonya’yı ziyaret etmek isteyenler için harika bir internet sitesi. Teşekkürler tüm bilgiler için. Polonya’ya gitmeden önce edineceğim bir çok bilgi var 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir