Popüler meslekler ve iş imkanları

Türkiye’de her yıl yüz binlerce öğrenci üniversite sınavında başarılı olmak için aylarca ter döküm dershaneler aracılığıyla veya evinde ders çalışıyorlar. Her yıl olduğu gibi bu yıl da gençler popüler olan meslekleri gözlerine kestirip, yüksek puan alma ve mizacına uygun olan değil hayalini süsleyen itibarlı mesleğe ait fakülteyi kazanmaya çalışmaktadırlar.

Aslında tutku ölçüsünde istenen meslek ve çalışma hayatını elde etmeye çalışmak ile popüler ve itibarlı olduğu için bir mesleğe doğru sürüklenip fakülte kazanmaya çalışmak ayrı şeylerdir.

Bu yönden bakınca adaylar hukuk, tıp, mühendislik gibi meslekleri kendilerine hedef seçip üniversiteye hazırlanırken aslında gönlünde yatan işe yönelmiyor olabilir. Bu yönelim ya çevre ve ailenin yönlendirmesi ve itibarlı bir işi olsun arzusundan veya kendisinin belirli kesimlere kendini ispatlama kaygısından kaynaklanabilir.

Doğru olan, her on yılda bir bazı meslekler değer kaybederken, yeni değer kazanan işler ortaya çıkabildiğini görüp bulunduğu yılı ve 3-5 yıl sonrasını hesaplamak ve araştırmaktır. Zira her yıl 50 binin üzerinde üniversite mezunu genç iş arıyor. Bunun yanında her yıl buna yakın sayıda 2 yıllık yüksek okul mezunu öğrenci iş bulup çalışmaya başlamaktadır.

Türkiye’nin Avrupa Birliğine uyum süreci ile özel sektörde uzmanlaşmayı önemsemeye başladığından yapılacak işin, mesleğin iyi araştırılarak eğitim hayatına başlamanın zarureti artmaktadır. Özetleyecek olursak hangi meslekler günümüzün ve gelecek 5 yılın en çok istihdam alanı olan mesleklerdir araştırmasına  bir göz atalım:

Yönetim Bilişim Sektörü
Bu alanda çalışanlar bilgisayar programlama sistem tasarımı, veri iletişimi, organizasyon, ekonomi pazarlama, finans gibi konularda eğitiliyorlar. Mezunlar, kuruluşların insan kaynakları, işletme ve bilgisayar, organizasyon, pazarlama ve finans hizmetlerinde çalışabilmektedirler.

Endüstri Mühendisliği

Son 20 yılda iş alanlarında gelişen hızlı sistemleşme ve sistem kurulması ihtiyacı nedeniyle bu alandan mezun olanlar işletmelerde; insan, bilgi, malzeme, ekipman ve süreçlerin kullanılması, geliştirilmesi ve yönetimi ile ilgili sistemler geliştirmektedir. Bölümün mezunları orta ve büyük işletmelerin tümünde süreç ve iş analizleri hususunda çalışma alanı bulmaktadırlar.

Veri Madenciliği-Enformatik-Enformasyon Mühendisliği

Bilginin güç olduğu günümüzde bilgi verisini düzenleyen bu çalışanlar büyü işletmelerde raporlama ve bilginin alt birimlere kadar hızlı, yararlı ve doğru akışını sağlamak üzere düzenleme ve işleme görevini üstlenirler. Bilgi akışı yüksek olan (alım, satım, fatura, tür, üretim ve satış kademesi fazla, ürün çeşidi veya satış alanı geniş olan işletmelerde çalışabilirler.

Uluslararası Finans
Büyük şirketlerin finans ihtiyacını karşılama ve finansal birikimlerini daha verimli değerlendirme yayında bu alanda faaliyet gösteren, banka, sigorta ve borsa şirketlerinde yönetici olarak çalışabilecek kişilerdir. Ayrıca ülkemizde faaliyet gösteren yabancı şirketlerde finansal analist, strateji planlama yöneticisi ve borsa uzmanı olarak çalışabilirler.

Fizik Tedavi Uzmanlığı
Ülkemizde de ortalama yaşın artışıyla yaşlı sayısı arttığından yaşamı daha kaliteli hale getirmek için çaba gösteren sağlık merkezleri yanında fizik tedavi üniteleri de rağbet gören meslekler arasına girmiştir.

İnternet Gazeteciliği

Gazeteciliğe anlık gelişme olarak bilgi girerek fark oluşturan internet gazeteciliği yılın mesleği olarak görülmeye başlamıştır. İnternet gazeteciliği ve yayıncılığı mezunları gazetelerde, ajanslarda, haber sitelerinde, radyo ve televizyonlarda editör yada muhabir olarak çalışma imkanı buluyorlar.

Gıda Mühendisi

Gıdanın her geçen yıl artan önemi bu konuda uzun yıllar bitmeyecek bir alan açmaktadır. Organik tarım gibi alanlardan gelen ürünlerin hijyenik işlenmesi ve üretimi alanları hala geniş bir iş imkanı sunmaktadır. Balık, yağ, meyve-sebze, hububat, süt, et teknolojisi gıda maddelerinin ambalajlanması, moleküler biyoloji, mikrobiyoloji alanlarında eğitim alan öğrenciler gıda laboratuvarlarında, gıda üretim tesislerinde kolaylıkla iş bulma imkanına sahipler.

Elektronik Haberleşme Mühendisliği
İnternet, uydu haberleşme alanının gelişmesiyle her türlü elektronik aletin tasarımı, üretim teknolojisi, çalışma ilkeleri, yapımı ve işletilmesi ile ilgili alanlarda çalışırlar. Elektronik ve haberleşme mühendisleri, ulusal ve çok uluslu şirketlerde , radyo-tv yayını ve internet hizmeti ile ilgili kuruluşlarda, bilişim teknoloji şirketlerinde, gerek araştırma geliştirme gerekse üretim ve pazarlama birimlerinde rahatlıkla iş bulabilmektedirler.

Mekatrorik Mühendisliği

Robot teknolojisi şeklinde gelişebilecek bu bölümden mezunlar yarı otomasyonlarda çalışmak üzere geniş bir çalışma alanına sahiptir. Mekatronik mühendisi, mekanik, elektrik, elektronik, bilgisayar ve bilgi teknolojilerinin bir arada kullanılarak endüstriyel ürünlerin tasarımı ve üretimini planlıyor. Mezunlar çeşitli ürünlerin tasarımında ve imalatında yardımcı eleman olarak çalışabiliyorlar. Öte yandan bakım, onarım, arıza giderme gibi alanlarda da çalışmaları mümkün.

Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Genel çalışma alanı biyolojik olayların molekül yapısı ve hücre işlevlerinin araştırılması.Tarım çevre ve orman bakanlığı`na bağlı kuruluşlarla adli tıp ve kriminoloji laboratuarı iş imkanı sağlıyor. Özel sektörde sağlık ve biyoteknolojik çalışma yapan kurumların çeşitli üretim aşamalarında moleküler biyoloji ve genetik uzmanları tercih ediliyor.

Psikoloji

Psikolojik danışmanlığın yaygınlaşmaya başlamasıyla bu bölümde gelecekte Türkiye için önemli bir iş alanı olacaktır.  Bölümün mezunları okullarda, işyerlerinde danışman olarak çalışmaya başlamakla beraber ve pazar araştırma şirketlerinde rahatlıkla iş bulabildikleri gibi özel muayenehaneler açarak da hizmet verebilirler.

Tüm Devre Tasarım Ve Üretim Uzmanlığı
Elektroniğin hızlı yaygınlaşmasıyla bu alana ait iş imkanları artmıştır. Üniversitelerin elektronik mühendisliği bölümünün son sınıfında seçtikleri mikro elektronik bölümünde “tüm devre tasarımı ve iyon ekme tekniği” konularında eğitim veriliyor. Mezunların TÜBİTAK ve üniversiteler dışında elektrikli ev aletleri ve iş makineleri üretimi yapan büyük şirketler de çalışma alanı vardır ve giderek artmaktadır.

Uluslararası İlişkiler
Türkiye’de son yıllarda yaygınlaşan yabancı şirketlerin özellikle yabancı dili iyi olan bu bölüm mezunlarını işe aldıkları görülmektedir. Farklı ülkelerle iş ve yatırım ilişkisi olan yerli firmalar da uluslararası ilişkiler uzmanlarını istihdam etmektedir.

Yazılım Mühendisliği
Türkiye hızla teknolojiye adapte olduğundan her şirket 1-20 arasında yazılım mühendisi çalıştırmaya başlamıştır. Bankacılık sektöründe çalıştırılın yazılım mühendisi sayısı 50’ye kadar çıkarken otomotiv, havacılık vs. sektörlerde 100’e kadar çıkmaktadır. Özel yazılım firmalarının sayısı da her yıl artmakta ve eleman ihtiyacı devam etmektedir. Fikir üretimine dayalı bir iş olduğundan yazılım mühendislerinin kendi işlerini kurma olanakları da mevcuttur.

Balıkçılık teknolojisi mühendisliği
İç sularda ve denizlerde yaşamakta olan canlıların niteliği, su ürünleri yetiştiriciliği, su ürünlerini değerlendirme ve işleme teknolojisi, avlama teknolojisi gibi konularda eğitim veren bu bölüm şimdilik iş alanına rağmen fazla tercih görmemektedir.

Patlayıcı mühendisliği
İnşaat, Maden, Çevre, Jeoloji, Petrol, Jeofizik, Kimya ve Makine Mühendisliği alanlarındaki mezunlara yüksek lisans olarak verilebilmektedir.Türkiye’de patlatmalı kazı faaliyetleri konusunda gereksinimleri karşılayacak uzmanlara ihtiyaç vardır. Bina yıkımı, taş ocakları, yol ve baraj yapımı, metro inşaatı gibi alanlarda yüksek maaşla beraber ihtiyaç duyulan alandır.

Uçak ve Gövde Bakımı
Mezunları sivil ve askeri amaçlı hava araçlarının üretim, bakım ve onarım işlerinde uluslararası sertifikaya sahip oluyor. İhtiyaç çok yüksek olduğundan öğrenciler henüz okul sıralarında iş sözleşmesi yapmaktadırlar.

Teşekkürler;
Kalın Sağlıcakla…


Muammer MURAT
İnsan Kaynakları Yönetim Danışmanı

Polonyadan.COM ekibi olarak değerli bilgilerini bizimle paylaşan Muammer Murat’a Çok Teşekkür Ediyoruz…

Popüler meslekler ve iş imkanları” için 5 yorum

 1. Avatar
  Mert Elmas

  Bloğunuz harika, adresinizi severek okuyorum bu makaleniz için de çok teşekkürler.

 2. Avatar
  Emre CEYHAN

  Merhaba ben 4.sınıf Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim.B1 seviyesinde ingilizcem var Polonya’da iş bulma imkanım nedir acaba?

 3. Said MURAT
  Said MURAT

  Merhabalar,
  Ingilizce ile Polonya’da is bulmak cok kolay degil tabi ki. praca.pl ya da monster.pl(ya da com.pl) gibi sitelerde arastirma yapabilirsiniz. Bazi sirketler Ingilizce bilen adamlara ihtiyac duyar. Ama yine de lehce bilmiyorsaniz, isiniz biraz zor diyebilirim. Almanya’da da Almancaniz yoksa, kabul almaniz zordur. Resmi/yerel dili ogrenmeniz gerekiyor. Bunun icin de 25-30 saatlik(haftalik) dil kurslarina kayit olabilirsiniz. Ilk sene lehce egitimi alirsiniz. Sonrasinda is basvurusu yaptiginizda buyuk ihtimal is bulacaksiniz. 😉 Saygilarimla,.

 4. Avatar
  ümit

  selamlar isimim ümit işmakinleri hidrolik ve mekanik sistem kamyon tır tamir bakım ustasıyım türkiye de yaşıyorum polonya da çalışmak istiyorum nasıl iş bulabilirim yardımcı olursanız sevinirim +90531 600 70 71

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir