Neden Lehçe okumalıyız?

Avrupa ya da Polona ile ilgili çoğu eğitim sitesinde ‘İngilizce Eğitim Şansı!’ gibi sloganlar görürsünüz. Polonya’da birçok bölümü İngilizce okuyabildiğiniz doğru. Ama hiç Lehçe okumanın yararlarını düşündünüz mü?

“Uluslar arası çalışıyorum/çalışacağız. İngilizce lazım!”
Lehçe okuyanların İngilizce öğrenemediğini düşünmek kesinlikle büyük bir hatadır! İlk sene Lehçe öğrenirsiniz. Hazırlık Sınıfı diyoruz bu evreye. Sonrasında ikinci sene yani akademik takvim içinde bir ders göreceksiniz: Zorunlu Yabancı Dil! Böylece de İngilizce öğrenmeye başlayacaksınız. Hem bir yandan pratik ile Lehçeniz gelişecek hem de İngilizce öğreneceksiniz. İkinci sene de İngilizceye devam ederek pekiştirdiğinizi düşünün. Kaldı son sene. Elinizde hem Lehçe(pratikle sağlamlaştırılmış!) hem de İngilizce var(Lehçe destekle öğrenilmiş!). Son sene de ister Rusça(kesinlikle tavsiye edilir) ister İspanyolca derslerine katılın. Mezun olduğunuzda elinizde 2-3 yabancı dil ve bunların tecrübesi olsun!

“Neden tamamen İngilizce okumayayım ki?”
Halk için İngilizce biliyor desek de yine de büyük bir kesimde eksiklik var. Genç kesim İngilizce bilse de yaşlı kesimin ikinci dili Rusçadır! Avrupa’da da Türkiye gibi genç nüfus olmadığını düşünürsek, Lehçeyi ciddi anlamda öğrenmek mantıklı geliyor.

Resmi dairelerde Lehçe şart!
Vize yenilerken, Oturum Kartı alırken/yenilerken, İkametgah kaydı yaparken, belediyede ya da Milli Eğitim Bakanlığı’nda işlem yaparken, küçük bir bakkaldan dahi birşey alırken, alışveriş yaparken ve hatta otobüs bileti alırken dahi Lehçe konuşmalısınız!!! İllaki bazen İngilizce bilenlere denk gelecek ve işinizi halledeceksiniz. Lakin en ihtiyacınız olduğu anda “Lehçe bilseydim…” demek de var…

Oturum ve Vize işlemleri çok daha kolaylaşıyor!
Oturum kartı başvurunuzda sizi mülakata çağıracaklar. Sorular yığacaklar önünüze ve bu sorular Lehçe dilinde olacak. Tercüman ile de gidebilirsiniz mülakata. Lakin soruyorlar “Neden İngilizce okuyorsun?” ya da “Neden Lehçe bilmiyorsun?”… Bu tip soruları rahatlıkla es geçebilmek için Lehçe okumalıyız diyoruz…

Lehçe hakkındaki detaylı bilgileri Resmi dilimiz Lehçe başlıklı yazımızda bulabilirsiniz…

Ayrıca Polonyadan Forum sayfalarında da Lehçe hakkındaki paylaşımları takip edebilirsiniz…

Kalın sağlıcakla…

 

 

2 Comments on “Neden Lehçe okumalıyız?”

  1. Oturum kartı başvurusunda kesinlikle herhangi bir mülakat sözkonusu DEĞİLDİR!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir