Varşova Üniversitesi ‘ndeydik…

Şuan Varşova Üniversitesi(Uniwersytet Warszawski) kampüsünde bir ağaç gölgeliğinde oturuyor ve sizler için notlar alıyor, fotoğraflar çekiyorum.

Önemli bir program için buraya davetliyiz ve bu fırsattan istifade de siz değerli ziyaretçilerimiz için Varşova Üniversitesi‘ni inceliyoruz.

Üniversite hayatı bu olsa gerek!
Kampüs içerisine girdiğiniz ilk andan itibaren kendinizi gerçek bir üniversitede hissediyorsunuz. Tarihiyle, kalitesiyle ve öğrencilerine verdiği değerle Avrupa’ya ün salmış bir üniversitenin kampüsü de yapıları da devasalığı ve tarihi mimarisiyle göz dolduruyor.

İngilizce yeterli!
Öyle üniversiteler biliyorum ki, eğitim ingilizce olmasına rağmen içinde hocalardan başka İngilizce bilen kimse yok. Varşova Üniversitesi’nde ise güvenlikçisinden bahçıvanına, büfecisinden temizlikçisine ıadar herkes İngilizce biliyor. Hatta kampüs devasa büyük olduğu için Bahçıvana adres soralım dedik. Adam öyle bi aksanla cevap verdi ki, adam İngiliz mi acaba dedik! 🙂 Öğrencilerin de iyi İngilizce biliyor olması bizleri şaşırttı doğrusu. 🙂

Peki Eğitim kalitesi nasıl?
Polonya’da Devlet Üniversitelerinin ne kadar kaliteli eğitim verdikleri zaten malum. Bir de bunun üzerine Varşova Üniversitesi farkı eklenince, bu kalite arttıkça artıyor. Dünyaca ünlü profesörler seminer vermek için burayı tercih ediyor. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde doktorasını yapan Akademisyenler de burayı seçiyor. Okuyorum dediğinizde akla ilk gelen üniversite olması da işin farklı bir boyutu.

Hangi bölümlerde okuyabiliyoruz?
Onlarca departman var Varşova Üniversitesi’nde. Sayısal bölümler için Varşova Teknik Üniversitesi kurulmuş. Onun kampüsü ise farklı bir konumda. Ana kampüs daha çok sözel bölümler için kullanılıyor. İngiliz Dili ve Edebiyatı’dan Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne, Psikoloji bölümünden Arap Dili ve Edebiyatı bölümine… Ayrıca sayısal bölümlerde de Ekonomi’den Bilgisayar Mühendisliği’ne, İnşaat Mühendisliği’nden İşletme bölümüne kadar birçok departman bulabilirsiniz.

Peki harçlar ne kadar?
Devlet Üniversitesi olması itibariyle standart yıllık 4000 Euro’dur harçlar. Bazı bölümlerde farklılık gösterebilir. Sözel bölümler için yine sormanıza fayda var. Ayrıca Tıp bölümü içinse 11 Bin Euro yıllık harç isteniyor. Tıp harici bölümlerse 4000 Euro civarında seyrediyor.

Hangi dillerde okuyabiliriz?
Asıl yapı Lehçe ve İngilizce üzerine kurulmuş. Ama diğer seçkin dilleri bulmak da mümkün. İngilizce ya da Lehçe okusanız dahi öğrenebileceğiniz birçok dil seçeneği var ve birçok dil kursu da üniversite bünyesindeki öğrenciler için ücretsiz!

Yurt durumu nasıl?
Kayıt sırasında yurt isteyip istemediğinizi soruyorlar. Kampüslere göre birkaç farklı konumda Varşova Üniversitesi’ne ait yurt/pansiyon mevcut. Ayrıca özel konuklar, misafirler ve sadece kısa süreliğind üniversitedeki bir program için uzaktan gelenlerin kalabileceği bir otel mevcut. Varşova Üniversitesi bünyesindeki Hera Otel, üniversiteye otobüsle 10-15 dakika mesafede.

Ulaşımı nasıl?
Şehrin merkezi dediğimiz Centrum’a otobüs ya da travay ile 6 dakikalık bir mesafede. 180, 116, 222, 175, 503, 195 numaralı otobüsler de kampüsün hemen yanından geçiyor.

Son olarak…
Okunabilecek kaliteli üniversitelerden biridir. Ama tembel öğrencilerin uğramaması gereken bir yer. Kendinize güveniyorsanız: Varşova Üniversitesi…

Görüşmek üzere…

Kalın sağlıcakla…
[cincopa AEJAOoKLFUr9]

4 Comments on “Varşova Üniversitesi ‘ndeydik…”

  1. Egitim türkiyeye göre ne derecede zor ? yani ben ıkı yıllık mekatronık mezunu olarak gıdıyorum. mekatronik cokmu zor orda ?

  2. Merhabalar. Eğer, bahsettiğimiz Varşova Üniversitesi ise, ciddi zor diyebiliriz. Türkiye’deki eğitim sistemini çok fazla bildiğimizi söyleyemeyiz. Lakin, Varşova Üniversitesi’nde ciddi zorlanan Sayısalcı arkadaşları biliyoruz..

  3. merhabalar hocam, varşova üniversitesinde, international business bölümünden kabul aldım. sizin bilginiz vardır diye sormak istedim, acaba bölüm hakkında söyleyebileceğiniz önemli bir not var mıdır? ben içeriğini çok beğendim ama kalitesi, zorluğu hakkında bir bilgim yok. yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  4. Merhaba hocam. Ben istanbulda psikoloji ingilizce hazırlık okuyorum. Bu yıl sonunda intermediate seviyesinde bir ingilizcem olucak. Acaba bu seviye ile varşova üniversitesinde psikoloji okuyabilir miyim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir