Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı sırası Polonya’da!

6 ayda bir değişen Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı’nda Temmuz ayı itibariyle sıra Polonya’da!

27 bağımsız ülkeden oluşan Avrupa Birliği(AB)‘nin dönem başkanlığı 6 ayda bir farklı bir ülkeye devredilir. Sonrasına takip eden 6 ay o ülke bulunduğu döneme başkanlık eder. Önemli görüşmeler ve müzakereler o ülke üzerinden gelişir. Ve şimdi sıra Polonya’da!

Polonya’nın Avrupa nazarındaki yerininden daha önce bahsetmiştik. Ciddi hızla gelişen ülke konumundaki Polonya, şimdi daha da hız katacak çalışmalarına.


Bu durumun bizim için önemi ise büyük!
Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecini %100 destekliyor ve Türkiye’nin hızla geliştiğine de kesinlikle katılıyor. Bu durumda ‘dostumuz’ Polonya’nın Dönem Başkanlığı’na geçmesi bizleri mutlu etmektedir. Bir diğer yandan 2014 yılında Türkiye-Polonya ilişkilerinin 600. Yılını dolduruyoruz. Bunu unutmadıklarını belirten Polonya Cumhurbaşkanı Bronislav Komorowski‘ye teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Geçtiğimiz haftalarda da önce Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, sonrasında da Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Polonya’ya Resmi ziyaretlerde bulunmuşlardı. Avrupa Birliği yeni Dönem Başkanı Polonya’yı tebrik etmiş ve Avrupa Birliği hakkında da önemli noktalara değinmişlerdi.

Polonya’nın hem Türkiye hem de tüm dünya ile ilişkilerini Polonyadan ekibi olarak gönülden desteklediğimiz gibi, bu önemli zamanlarda her zaman olduğu gibi Polonya hakkında ne var ne yoksa burada, Polonyadan.com‘da bulacaksınız.

Polonya’nın Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı hakkında detaylı bilgileri şu linklerde bulabilirsiniz:
1. Polish Presidenct of the EU Council
2. PL 2011

Görüşmek üzere.

Kalın sağlıcakla…

Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı sırası Polonya’da!” için 2 yorum

  1. Avatar
    cfg

    mrb konu hk. verdiginiz degerli bilgiler icin tesekkurler.

  2. Avatar
    Ilkben

    Sayin Pantswo Jerzy Buzek bu gorevi devr almistir,Kendisi cok kiymetli ve onemli bir sahsiyettir.Ilimli ve dogru ekonomik kararlar alan bir sahsiyettir.Polonya ve EU icin buyuk bir gelisim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir