Polonya’da Tren Yolculuğu

Daha önce şehir içi ulaşımdan bahsetmiştik. Şimdi ise en çok merak edilen konulardan birine değineceğiz: Şehirler arası ve Uluslar arası tren yolculuğu!

Polonya’da da diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi demiryolu ulaşımı taşımacılıkta ciddi önem arz ediyor. Şehirler arası ulaşımda genel itibariyle demiryolu tercih ediliyor. Peki demiryolu taşımacığının dikkat edilmesi gereken noktaları neler? Fiyatlar nasıl? Konforlu mu? Bütün bu soruların cevaplarını elimizden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Heryere trenle gidebilir miyiz?
Bildiğimiz kadarıyla Polonya’nın her şehrine giden demiryolu var. Hatta birçok kasabaya da trenle gidebildiğimizi biliyoruz.

Uluslar arası yolculuklarında demiryolunu kullanabiliyor muyuz?
Tabii ki Evet. Özellikle Almanya’ya hızlı trenle gidebiliyorsunuz. Fiyatlar da gayet uygun. Ayrıca diğer ülkelere de yine trenle gidebilirsiniz.

Peki Polonya sınırları içerisinde de Hızlı Trenle yolculuk yapabilir miyiz?
Evet! Hızlı trenle birçok büyük şehre gidebilirsiniz.

Trenle yolculuk hakkında…
Dikkat etmeniz gereken bir husus, paralarınızı gizli bir yerde tutun. Özellikle bir ‘bayram’ gecesi yolculuk yapıyorsanız, sarhoşlara da dikkat etmelisiniz. Bu durumlar haricinde endişelenmeniz gereken bir durum yok.

Bileti nereden ve nasıl alıyoruz?
Biletlerinizi  tren istasyonlarından satın alabilirsiniz. Tren kalkış saatlerine PKP ‘den ulaşabilirsiniz. Biletlerinizi de tren kalkış saatinden 30-40 dakika öncesinden almanız tavsiyemizdir. Özellikle gideceğiniz yer, en büyük 5 şehir arasında ve tatil sezonunda ise, bilet kalmayabilir.

Ayakta yolculuk yapmak istemiyorsanız!
Bazı arkadaşlarımın ayakta saatlerce yolculuk yaptığını öğrenince, bu konuda bir araştırma yapma gereği duydum. Bunları da madde madde sunmaya çalışacağım.
1. Tren kalkış saatinden  20-30 dakika öncesinden terminalde olmanızı tavsiye ederim. Keza peronda yığılma olma ihtimali de olabilir.
2. Trenin ilk geldiği istasyonu internetten tespit edin. Size yakın ise, ilk geldiği yani ilk yolcu aldığı yerden binin. Böylece hemen oturacak yer bulmuş olursunuz.
3. En kesin yoldan oturmak istiyorsanız, numaralı bilet alabilirsiniz(fiyat farkı ile).

Ücretler  nasıl?
Ücretler öğrenciler için yine çok iyi! 🙂 Yani yine ‘Polonya’da Öğrenci Olmak Varmış!’ diyoruz! 🙂 Bilet fiyatları bence gayet iyi. Şayet Varşova-Krakow arası öğrenci bilet 25 Złoty, normal bilet 55 Złoty. Diğer şehirler arası bilet fiyatları da bu civarda değişiyor. Çok uçuk rakamlar bulamazsınız yani. Lakin 3-4 tane tren firması var. Bunlar arasında ciddi kaliteli firmalar da bulunuyor. Daha yüksek fiyatlar ile hem daha hızlı ulaşım hem de numaralı koltuklarla güvenli seyahat mümkün. Hızlı tren fiyatları da yine çok uçuk olmamakla birlikte biraz daha yüksektir. Keza Varşova-Berlin(Almanya) hattı için hızlı tren bileti ücreti 35 Euro civarında.

InterCity’yi öneriyoruz…
Ünlü tren firmalarından biridir, InterCity. Hem konforuyla hem de hızıyla kendini tanıtmış bir firmadır. Fiyatları diğer firmalara göre biraz daha yüksektir. Lakin hızlı bir işiniz varsa ve rahatınıza da düşkünseniz, InterCity’yi öneriyoruz.

Son olarak; Tren yolculuğunu sevdiğimi söyleyebilirim. Daha önce Türkiye’de küçük bir tren kazası atlatmış biri olarak, trenlere uzak durmaya çalışıyordum. Lakin Avrupa’da düzenin oturduğunu ve demiryolu sistemlerinin geliştiğini gördüm. Polonya’da da tabii ki eski-tarihi trenleri göreceksiniz. En ucuz bilet fiyatları da bu trenler için geçerlidir. Lakin gayet lüks ve içine bakmaya doyamayacağınız trenler de var. Biz de Polonya’da tren yolculuğunu mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

Görüşmek üzere…

Kalın sağlıcakla…

 

Polonya’da Tren Yolculuğu” için 11 yorum

 1. Avatar
  burcu

  meraba, öğrenci bileti almak için polonya da mı öğrenci olmak gerekiyor? türkiyede öğrenci olmak yetmiyor mu?

 2. MURAT
  MURAT Yazar

  Merhabalar. Bircok kez bilet alirken ‘Polonyada ogrenci misiniz?’ diye soruldu. Zannediyorum bilet kontrolunde de bu kural gecerli. Evet, Polonya’da ogrenci olmalisiniz. Ya da Erasmus ile gelmis olmalisiniz. 😉

 3. Avatar
  aslı

  Merhabalar hocam polonya hakkında bir kaç sorum olacaktı oraya gitmeden önce size ulaşabileceğimiz bir mail adresi yok mu ?

 4. Avatar
  aslı

  hocam bulamıyorum ki oradan gönderi word dosyası açılıyor 🙁

 5. Avatar
  aslı

  Neyse hocam ben buraya yazayım 9 aralık 9 ocak tarihleri arasında polonya da olacağım çoğu sorunu halletsemde hala tren ulaşımlarında sorun var yani gönderilen site http://rozklad-pkp.pl/bin/query.exe/pn? bu ama bakamıyorum bir türlü eğer o konuda yardımcı olursanız sevinirim yada alternatif olarak Bystrzyca Kłodzka dan krakow prag ve viyanaya direk tren var mı ve fiyatı nasıl araba kiralamak mı yoksa trene binmek mi ucuza gelir diye sorayım

 6. Avatar
  omer armagan

  hocam polonya warsovadan almanya berline gitmek istiyorum en ucuz nasil gidebilirim

 7. Admin
  Admin Yazar

  Tren ile gidilebilir. Lakin en uygun fiyat sanırım POLSKIBUS ile oluyor. 😉

 8. Avatar
  mapavri

  hocam siteler de satın alma kısmı bir türlü bulamadım . yardımcı olabilirmisiniz

 9. Avatar
  Aslı Çulcu

  Mrb hocam esimle tatil yapmayi dusunuyoruz polanyaya gidecez ordanda iki. Gunlugune almanya ya gecmek istiyoruz soyle bir korkumuz var trene binince herhangi bir kontrol varmi trenden indirirlermi onun dusuncesindeyim yardimci olurmusunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir