Varşova Teknoloji Üniversitesi – Alanında en iyisi!

En büyük hayallerimizden biri değil midir, mühendis olmak? En iyi yerlerde okumak ve sonrasında en iyi yerde iş bulmak istemiyor muyuz? O halde ne duruyoruz? Varşova Teknoloji Üniversitesi(Politechnika Warszawska)’ni sizler için araştırdık, yetkililerle sizler için görüştük. Şimdi ise değerlendirmelerimizle sizleri başbaşa bırakıyoruz.

1826 yılında kurulan Varşova Teknoloji Üniversitesi, köklü tarihi ve inanılmaz kalitedeki eğitim sistemi ile Avrupa’da sayısız dereceler elde etmiştir. Aynı zamanda yıllardır da Polonya’nın en iyi Teknoloji Üniversitesi olması itibariyle de kendisini önce Avrupa, sonra da dünyaya kanıtlamıştır.

Hem mühendislik hem de bilimsel diğer önemli alanlarda başarılarıyla ve profesör kalitesiyle eğitim-öğretime devam eden Varşova Teknoloji Üniversitesi(Politechnika Warszawska), özel laboratuvarları, spor alanları, görkemli tarihi binası ve kütüphanesiyle sizleri eğitimin gerçek kaynağına bekliyor…

Daha önceki yazılarımızda da devlet üniversitelerinin biraz daha yüksek fiyatlı ancak çok çok daha kaliteli olduğundan bahsetmiştik. O ‘kaliteli’ diye bahsettiğimiz Devlet üniversiteleri arasında en iyi Teknoloji üniversitesi de burasıdır.

Peki hızlıca detaylı bilgilere geçelim isterseniz…

Varşova Teknoloji Üniversitesi’nde hangi bölümlerde okuyabiliriz?
Şu bölümlerde okuyabilirsiniz:
Mimarlık
Otomotiv ve Makine Mühendisliği
Kimya Mühendisliği
İnşaat Mühendisliği
Elektrik Mühendisliği
Elektronik
Çevre Mühendisliği
Matematik ve Bilgisayar Bilimleri
Mekatronik
Fizik
Enerji Mühendisliği
Taşımacılık
Yönetim Bilimleri
Sosyal Bilimler

Peki hangi dillerde okuyabiliriz?
20 bölümde Lehçe okuyabiliyorsunuz. Bunlar içinden 10 bölümde de İngilizce eğitim de veriliyor. Bazılarında İngilizce eğitim Lisans programında mümkünken, bazılarında Yüksek Lisans programında İngilizce seçeneği geliyor. Bölümler aşağıdaki gibi:


Mimarlık (Yüksek Lisans)
Kimya (Yüksek Lisans)
Elektronik ve Bilgisayar Teknolojileri (Lisans ve Yüksek Lisans)
Elektrik Mühendisliği (Lisans ve Yüksek Lisans)
İnşaat Mühendisliği (Lisans ve Yüksek Lisans)
Enerji Mühendisliği (Lisans ve Yüksek Lisans)
Matematik ve Bilgisayar Bilimleri (Lisans ve Yüksek Lisans)
Production Engineering – M.Sc. (in cooperation with Politecnico di Milano)
Çevre Mühendisliği (Lisans
Mekatronik (Lisans ve Yüksek Lisans)

İngilizce eğitim almak istiyoruz. Ama dilimiz yeterli değil. Üniversite’de hazırlık okulu var mı?
Daha öncesinde hayır, yoktu. Ama sizler için bu konuyu da yetkililerle görüştük ve isteklerimizi bildirdik, sorularımızı sorduk. Ekim 2011 itibariyle Varşova Teknoloji Üniversitesi çatısı altında hazırlık okulu da olmuş olacak. 1 yıl dil eğitimi alan öğrenciler, yıl sonunda bir sınava tabi tutulacaklar. Sonrasında da üniversitenin özel dil sertifikasından alarak Varşova Teknoloji Üniversitesi’ne kayıt olabilecekler. Native Speaker hocaların da bulunacağı hazırlık sınıflarında özel kitaplar ve cd’ler kullanılacak. 600 saatlik eğitimin sonunda Varşova Teknoloji Üniversitesi Yabancı Diller Merkezi tarafından düzenlenen bir Dil Sertifikasına sahip olacaksınız.

patio-desde-arriba

Varşova Teknoloji Üniversitesi’ne nasıl kayıt olabiliriz?

Lisans Programı için…
Öncelikli şart, lise mezunu olmanız. Lise diplomanız hazır ise, şimdi diğer dökümanlara gözatabiliriz.
*Not dökümü… Mezun olduğunuz liseden Transcript of Record yani not dökümünüzü çıkarmalısınız. Kayıt olmak için öncelikle notlarınıza gözatılacak.
* Apostille… Yurt dışında okumak isteyen herkesin ihtiyacı olan bir belgedir. Öncelikle lisenizin bulunduğu Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Apostille istersiniz. Sonra Kaymakamlığa giderek bir onay daha alırsınız. Sonrasında da diplomanızla birlikte Polonya Konsolosluğundan ‘Polonya’da okuyabilir’ yazılı bir belge almalısınız(belge Lehçe dilinde olacak).

* Pasaport fotokopileri… Pasaportunuzun işlenmiş bütün sayfalarının fotokopileri gerekiyor.

* Daha fazla bilgiyi üniversiteden almalısınız. Size bir şifre verecekler ve sonrasında şu adresten girerek kayıt işlemlerinizi control edeceksiniz: http://www.cwm.pw.edu.pl/studiesinenglish

* Kayıt ücreti olan 200 Euro’yu da işlemler bitmeden once yatırmalısınız.

 

Yüksek Lisans Programı için…
Lisans programında istediklerinden farklı pek birşey yok. Ancak Lisans diplomanızın Polonya tarafından onaylanmış olması gerekiyor. Lisans programına başlarken Lise diplomanız için yaptığınız işlemleri, şimdi de Lisans diplomanız için yapmanız gerekiyor.

 

Dil sertifikası gerekiyor mu?
Evet, dil sertifikasına ihtiyacınız var. Hangi sertifikanın hangi puanla kabul edildiği aşağıdaki listeden görebilirsiniz. Ancak sizler için yetkililerle bu konuda da görüştük. Dil sertifikanız olmayabilir ama İngilizcenize güveniyorsanız Uluslar arası Öğrenci Ofisi ile görüşmenizi tavsiye ediyoruz. Kendileriyle görüştük ve onlar da aynen böyle dediler. Lehçe okuyacaksanız da yine ofis ile görüşün, keza sertifika istememe ihtimalleri daha yüksek bu konuda.

Peki harçlardan bahsedelim biraz da…
Lisans için de Yüksek Lisans için de ücretler genel olarak 4-6 Bin Euro arası değişiyor. Lehçe bölümler için de İngilizce bölümler için de fiyatlar birbirlerine yakındır. Aldığımız bilgilere göre bazı bölümler ise ücretsiz. Mesela Lehçe dilinde Elektrik Mühendisliği için ücret alınmıyor.

Yurt imkanı nasıl? Nerede kalabiliriz?
Tabii ki Varşova Teknoloji Üniversitesi’ne ait yurt var! Uluslar arası öğrenciler için 12 adet yurt bulunuyor. Lakin İngilizce Hazırlık Okulu öğrencileri bu yurtlarda kalamıyor. Yalnız hazırlık öğrencilerine de yurt veya ev bulma konusunda Uluslar arası Öğrenciler Ofisi yardımcı oluyor. Lisans/Yüksek Lisans kaydı yaptıran herkes ise yurtta kalmaya hak kazanmış oluyor.

Peki Erasmus programları hakkında ne diyebiliriz?
Türkiye’de bazı üniversitelerle de yapılan anlaşmalar çerçevesinde, Varşova Teknoloji Üniversitesi’ne Erasmus programı ile gelebilirsiniz. Örneğin Muğla Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler Erasmus programı ile Varşova’da da eğitim görebilirler(dönemlik). Ayrıca Varşova Teknoloji Üniversitesi öğrencisi olduktan sonra da Avrupa’da anlaşması bulunan birçok üniversite ile de erasmus programı çerçevesinde değişim yapabilirsiniz(yine dönemlik).

Neden bu üniversiteyi seçmeliyiz? Neden Varşova Teknoloji Üniversitesi?

* Çünkü, Polonya’nın en iyi teknoloji üniversitesi.
* Polonya’daki diğer 421 devlet üniversitesinden de iyi konumdadır.
* Polonya’da en iyi iş adamları, Başkanlar ve Şirket yöneticileri bu üniversiteden mezun olmuşlardır.
* Kaliteli profesörlerle, kaliteli eğitim!
* Öğrenciyle birebir irtibat ve anlayış farkı
* Uluslar arası Öğrenciler Ofisi’nin önemli olması.

İletişim Bilgileri
Adres: pl. Politechniki, 00-661 Varşova
Tel. +48 22 234 7185
Web: http://eng.pw.edu.pl/

Bir yazımızın daha sonuna yaklaşıyoruz. Bu yazıyı hazırlamamızda bizlere yardımcı olan, sorularımızı cevaplayan, aklımızdaki soru işaretlerini gideren Varşova Teknoloji Üniversitesi Uluslar arası Öğrenci Ofisi’ne yürekten teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Görüşmek üzere…

Kalın sağlıcakla…

Varşova Teknoloji Üniversitesi – Alanında en iyisi!” için 24 yorum

 1. Avatar
  Ayşe Coşkuner

  Murat bey,
  Varşova Ün.elektrik veya elektronik mühendisliği nasıl ,Türkiyeye gelince fark dersleri vermek gerekiyor mu?
  Tavsiye ediyor musunuz ?oğlumu göndere bilir miyim gönül rahatlığıyla ( bu sene için)Lütfen bu konudada beni bilgilendirirseniz.Çok memnun olurum .Teşekkür ederim

 2. MURAT
  MURAT Yazar

  Merhabalar Ayşe Hanım,
  Tekrardan merhabalar demek istiyorum. Uzun zamandır yorumlarınızı almıyorduk. 🙂
  Varşova Üniversitesi’ni gözüm kapalı tavsiye ederim. Tabi ki. Türkiye’de de denkliği olan üniversiteler arasındadır. Bazı yıllar fark dersler çıkabiliyor. Ancak Varşova Üniversitesi’nde pek fark ders çıkacağını da sanmıyorum. Oğlunuz iyi bir üniversitede okumalı yani. Mühendislik bölümü de Varşova Teknik Üniversitesi’nde en iyisidir. 😉 Konuyla ilgili detayları adresimizde bulabilirsiniz: http://www.polonyadan.com/2011/07/01/varsova-teknoloji-universitesi-alaninda-en-iyisi/
  Saygılarımla,

 3. Pingback: Önemli Lehçe Terimler 5: Politechnika. | Polonya'dan...

 4. Said MURAT
  Said MURAT Yazar

  Teşekkürler. Projelerimiz siz değerli ziyaretçilerimizle değer kazanıyor. Saygılarımızla.

 5. Avatar
  tunahan

  Öncelikle selamlar said bey ben polonya varşova ya unv okumaya gelecegım geçici sureliğine bi yurtta konaklıcam.Size şunu sorcaktım ben varşova da özel bi yurt fiyatlarından bi bilginiz varmı.?

 6. Polonyadan
  Polonyadan Yazar

  Merhabalar. Ozel yurtlarda yer kaldigini sanmiyorum. Ancak ogrenciler icin guzel HOSTELLER(Motel) bulunuyor Polonya’da. Varsova Universitesi’nin anlasmali birkac hosteli vardi. Onlara da sorabilirsiniz. Bununla birlikte TeamHostel.PL ile gorusebilirsiniz. Bunun yani sira, Varsova Rehberi baslikli yazimizi okursaniz orada 1-2 adet hostel onermistik. O sirketlerle de gorusebilirsiniz. Ogrenciler icin uygun fiyatlar vereceklerdir. (Varsova Rehberi: http://www.polonyadan.com/2012/09/12/varsova-rehberi-adan-zye-varsova-polonya/ )

 7. Avatar
  Abdullah

  Böyle bir site açıp bizi bilgilendiğiniz için teşekkür ederim.Benim bir sorum olucak okul kayıt ücretini Polonyaya gittikten sonramı yatırıcaz yoksa Türkiyedeyken yolluyacakmıyız ?

 8. Avatar
  Safa

  Merhabalar ben polonya da okumak istiyorum yabancı dil benim için sorun değil ama oradaki derslerin zorluk derecesi nedir oraya gidip sınıf geçememe durumumun olmasını istemem ayrıca üniversitenin yada ülkenin beni kabul etmemesi gibi bir durum olabilir mi?? Teşekkürler…

 9. Avatar
  özge

  ben polonyada yüksek lisans yapmak istiyorum bilgisayar öğretmenliği mezunuyum bölümüm dısında yüksek lisans yapabiliyo muyum hang bölümü önerirsiniz?

 10. Said
  Said Yazar

  Merhabalar. Konuyla ilgili direkt üniversiteler ile görüşmeli ya da ‘güvenilir’ danışmanlık şirketlerine danışmak gerekiyor. Ancak sadece kendi bölümünüzde yüksek lisans yapmanız gerekmez. Üniversite kabul ederse, başvurunuzu, İşletme gibi bölümler de okumanız mümkün. Saygılarımızla.

 11. Said
  Said Yazar

  Merhabalar. Düzenli çalışmanız durumunda kalmanız söz konusu olamaz. Ancak mesela Varşova Teknoloji Üniversitesi, zor üniversitelerimiz arasındadır. Üniversite kabul ederse, davetiye ile Polonya Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğu vize vermektedir. Ancak öncelikle sicil kaydı ve tüm emniyet kayıtları araştırlıyor. Emniyetten gelen ufak bir negatif durumda, Polonya vize vermez. Ayrıca daha önce başka bir ülkeden RET aldıysanız, bu da olumsuz etkileyebilir. Saygılarımızla.

 12. Avatar
  ibrahim

  merhaba murat bey ücretsiz olan bölümler hangileri acaba ?

 13. Avatar
  mahmut

  ben 2013 2014 güz dönemi orda okuyacağım ama bir türlü akademik takvime ulaşamadım ulastıgım hep onceki yılların akademik takvim veya elektronik information engineering ders programları warsa ulaştırabilirmisiniz

 14. Admin
  Admin Yazar

  Daha önce Uçak Mühendisliği açılacaktı. O da iptal edildi, katılım olmadığı için. Bu sebeple, genelde ücretsiz bölüm açma girişiminde bulunmuyorlar. Çünkü Polonyalılar zaten ücretsiz okuyor, Devlet üniversitesinde.

 15. Avatar
  Ali

  Ben bu üniversiteye kendim bireysel olarak başvuru yaptım ancak bu yurt işini nasıl ayarlayacağımı bilmiyorum. Okulun sitesinde de detaylı bir biçimde belirtilmemiş, acaba bilginiz varsa beni aydınlatabilir misiniz? Tam olarak nereye nereden ve nasıl bir başvuru yapmam gerekiyor yurtlar için? Şimdiden çok teşekkür ederim ve iyi çalışmalar dilerim.

 16. Avatar
  Erkan

  Ben meslek lisesi mezunuyum. Varşova teknik üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği /Bilimleri okumak istiyorum. Diploma notum 57,88.. kabul edilme olasılığı var mı? Bence not doküm belgesini prosedür olarak alıyorlar.

 17. Avatar
  Yavuz

  Merhabalar,

  Bildiğim kadarıyla kabul ediliyorsunuz. Fakat zaman içinde değişmiş olabilir emin değilim. Bunun için size tavsiyem üniversite ile irtibata geçip durumunuzu anlatmanız.Çünkü en net biligiyi ancak onlardan alabilirsiniz.

 18. Avatar
  Erkan

  Evet, iletişime geçtim. Mesajıma yanıt veren bayan okulun kayıt sayfasını gönderdi. Buradan başvuru yapın dedi. Diploma vs herşeyi söylemiştim kendilerine 🙂

 19. Avatar
  Yavuz

  Anladığım kadarıyla herhangi bir sorun çıkmamış. Bayanın dediği gibi online olarak başvurun, başvuru sonucunda size davetiye göndericekler. Gönderdikleri belge ile vizeye başvurursunuz.

 20. Avatar
  Erkan

  Başvuru için gerekli şeyleri yaptım. Onlardan gelen cevabı bekliyorum. Bundan önce Vistula üniversitesine gitmek istiyordum. Vistula ile ilgili pek iyi yorum almadım. Sonra zor olsun iyi olsun diyerek varşova teknolojiyi seçtim.

 21. Avatar
  Yavuz

  Başvurunuzu başarıyla yaptığınıza sevindim, umarım işlemelerinizi herhangi bir problem çıkmadan halledersiniz.

 22. Avatar
  Erkan

  Not döküm belgemi incelemişler. Haliyle meslek lisesi mezunu olduğum için sayısal dersler olmadığından dolayı varşova teknik üniversitesinde mühendislik fakültesine kabul edilmedim. Ama İngilizce hazırlık okuyabiliyormuşum. Hazırlık bittikten sonra istediğim üniversiteye başvurabileceğim.

 23. Avatar
  Mehmet Kutluay

  ben inşaat teknolojisi mezunuyum. Varşova’da inşaat mühendisliği okumak istiyorum. Yüksek okul derslerimden muaf olurmuyum? kayıt için ne yapmalıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir