Polonya’da Araç Kiralama’nın Anatomisi…

Polonya’da Araç Kiralama’nın Anatomisi…

Polonya’ya özel bir program için de gelmiş/gelecek olabilirsiniz, gezmek-görmek için de. Eğitim amacıyla da Polonay’da bulunuyor/bulunacak olabilirsiniz. Mutlaka bir yerlere gitmek isteyeceksiniz. Birkaç arkadaş rahat rahat gidelim diyeceksiniz. O halde araç kiralamak isteyeceksiniz. Şimdi ise sizlere araç kiralamanın anatomisinden bahetmek istiyorum.

Daha once de Polonya’da Araç Kiralama başlıklı bir yazı yazmıştık. Lakin orada sadece araç kiralama şirketlerinden bahsetmiştik. Şimdi ise bu konu hakkında ne var ne yoksa sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Araç kiralamak için öncelikle birkaç şartı yerine getirmeniz gerekiyor. Peki nedir bunlar?

Sürücü belgeniz ve kimliğiniz yanınızda olmalı…
Ehliyetinizi mutlaka yanınızda bulundurun. Ayrıca kimliğiniz de yanınızda olsun. Bir belge isteyecek sizden. Pasaport yerine kimlik fotokopinizi bermeniz daha mantıklı. Ayrıca Polonya ya da başka bir ülkeden oturum izin kartınız var ise, onu da gösterebilirsiniz. Ayrıca not olarak belirtmekte fayda var diye düşünüyorum: Türk ehliyetlerinde araç kiralamada bir problem çıkmıyor. Yani daha once öyle bir problemle karşılaşan birine rastlamadık. Siz karşılaştıysanız, bizlere yazarsanız çok memnun oluruz.

Kredi kartınız olmalı…
Bununla ilgili bir sorun yaşadım ve bu sebeple kesinlikle bu konunun önemli olduğunu düşünüyorum. Araç kiralama şirketlerinin çoğunluğu kredi kartınızda bir miktar parayı bloke etmek ister. Tedbiren bloke ettikleri bir miktar şirketten şirkete değişiyor. Kimileri 1700 PLN kimileri ise 2000 PLN bloke edebilir. Türkiye kredi kartları da geçerli olur genelde. Yalnız banka kartları Kabul edilmiyor, bunu belirteyim(Visa dahi olsa, banka kartı Kabul olmaz).

Bu belgeleriniz tam ise, mesel artık paraya gelmiştir. Ki olay neredeyse tamamlanmıştır yani.

Polonya’da araç kiralama ile ilgili sizlere tavsiye ettiğimiz şirketlerin bazılrı tüm Avrupa’da da faaliyet göstermektedir. Bu şirketlerden hizmet almak istediğiniz zaman web sıtelerını de kullanabilirsiniz. Ayrıca İngilizce bilen çalışan sayısı da fena değildir bu şirketlerin. Ama geçenlerde Kielce’ye gitmek için araç kiraladık ve şirket çalışanı ile Lehçe anlaşmak durumunda kaldık. Keza kenilerinin İngilizceleri çok iyi değildi. Bu da önemli bir faktördür, şirket seçiminde.

Kilometre limitini de mutlaka konuşun…
Araç kiralama şirketlerinin çoğunluğu araçlara kilometre limiti belirler. Mesela 1 günlük kiralanan araç için 200 kilometrelik liminin olduğunu söylemeleri de mümkündür. Bu limit şirketten şirkete değişiyor tabi ki. 2 günlük kiraladığınız aracın da 400 kilometre limiti olabilir. Bu limiti aşmanız durumunda her kilometre başına şirkete ücretini ödersiniz. Bizim kiraladığımız şirkette bu ücret kilometre başına 0.43 PLN idi. Çok da pahaı olduğu söylenemez aslında. Lakin daha iyi fiyatla daha iyi özelliklerde araç kiralamak da mümkün. Kilometre limitini ise mutlaka sözleşmeyi imzalamadan önce konuşun.

Araç kiralamak zor mu?
Yukarıda bahsettiğim işlemlerdeprobleminiz yok ise, hayır zor değil. Ödemeyi birçok şirket kredi kartı ile de Kabul eder. Bloke işlemini kredi kartınızla yapmak durumundasınız. Sonrasında kira ücretini de ister nakit verin, isterseniz onu da kredi kartıyla ödeyin.

Ya ücretler?
Ücretler şirketten şirkete ve aracın kalitesine gore değişmektedir. Bir-iki senelik Ford Focus’ları 150 PLN karşılığında 1 günlüğüne kiralayabiliyorsunuz. Daha ucuz ve kaliteli otomobil bulmanız da mümkün.

İnternetten reserve edebilir miyiz?
Tabi ki evet. Kaliteli şirketlerin web sitelerine göz atabilirsiniz.

Son olarak…
Polonya’da araç kiralamak hiç de zor değildir. Mesele kaliteli aracı, kaliteli şirketten kiralamak ve bu işlemi ucuza halletmektir. Öyle değil mi?

Görüşmek üzere…

Kalın sağlıcakla…

 

2 cevap

  1. […] Polonya’da araç kiralamak oldukça hızlı ve pratiktir. Türk ehliyetinizle hızlı bir şekilde araç kiralayabilir, ister Polonya içinde ister yurt dışında seyahat edebilirsiniz. (Detaylar için: @Polonya Araç Kiralama) […]

  2. Avatar Doğu dedi ki:

    Hiçte söylendiği gibi değil, her yerde Türk ehliyetine vermiyoruz diyorlar.

    Bu saçmalığı anlamadım.

    Halbuki bu ehliyetle normal araç kullanıyorum bir yıldan fazla.

    Bir fikriniz var mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir