Polonya’da Üniversitelerde kontenjanlar doluyor!

Yaz sezonunun gelmesiyle birlikte üniversite kayıtları başlamıştı. Yaz sezonunun ortasına geldik sayılır ve artık kontenjanlar da dolmaya başladı diyebiliriz. Polonya’da üniversite okumak isteyenlerin biraz acele etmesi gerekiyor anlayacağınız.

Polonya’nın ünlü ve kaliteli üniversiteleriyle sürekli irtibat halindeyiz. Kayıt koşulları ve tarihlerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Eylül-Ekim aylarında başlayan akademik takvim içerisinde yer almak  yani üniversiteye resmi kaydınızı yapabilmek için çok uzun zamanınız yok. Belgelerin hazırlanması, vize almanız, vizeden önce okula kayıt yaptırmanız ve kabul belgesi almanız da zaman alıyor. O yüzden de Temmuz ayı içerisinde üniversiteye Resmi kaydınızı yapmalısınız.

Peki neler öneriyoruz?

Eğitim diliniz LEHÇE olsun…

Daha önce de yayınladığımız  ‘Neden Lehçe okumalıyız?’ isimli yazımızdan da anlayabileceğiniz gibi, bölümünüzü Lehçe dilinde okumanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Polonya’da gençlerin İngilizce bildiği doğrudur. Lakin ne büyük bir kitleyi kapsar bu genelleme, ne de kapsadığı kitlenin de profesyonel olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Polonya’da en az 3-4 yıl yaşayacağınızı varsayarsak, Lehçe öğrenmeniz ve bu dil üzerine uzmanlaşmanız en mantıklısı. Keza İngilizce derslerine de akademik yıl içerisinde devam ediyor olacaksınız.

Özel üniversitelere dikkat!
Geçenlerde Polonya’nın en kaliteli üniversitelerinden Jagiellonian Üniversitesi’nden bir Doçent ile görüştüm. Kendileri de bu konuya değindiler. Özel üniversitelerin ortalama Bin Euro daha ucuz olduğu doğrudur. Peki neden? En iyi Profesörler ve kaliteli Akademisyenler Devlet Üniversitelerinde görev yapmaktadır. Özel üniversitelerde İngilizce hazırlık bulunuyor. Lakin İngilizce hazırlık sınıflarının çok kaliteli olmadığını söylemek zorundayız. Zaten her üniversitede de hazırlık sınıfı yok. Ama olanlar da çok iyi değil zaten. Öyle ki, artık Devlet Üniversitelerinde de hazırlık okulları açılacak. Ancak özellikle devlet üniversiteleri öğrencilerinin Lehçe okumalarını tercih ediyor.

Yurt durumu önemli!

Polonya’da öğrenciler ev kiralamaktan ziyade üniversite yurtlarında kalmayı tercih ediyor. Lakin bunun için daha da acele etmeniz gerekiyor. Çünkü yurtlarda kontenjan daha da sınırlıdır. Her üniversitenin kendine ait yurdu yoktur. Ama mutlaka tavsiye ettikleri ya da anlaştıkları yurtlar bulunur. Lakin bu konuda da acele etmek gerekiyor.

Peki Danışmanlık Şirketleri hakkında ne diyoruz?

Daha önceleri de bu konuya gerek ‘Yurt Dışı Danışmanlık Şirketlerinin İşlevi Nedir?’ gerekse de ‘Danışmanlık Şirketleri Öcüdür Demedik Ki! başlıklı yazılarımızda değinmiştik.  Danışmanlık şirketlerine bu yolda ciddi ihtiyaç vardır. Lakin işini gerçekten iyi yapan ve Polonya’da da ofisiyle hizmet veren şirket bulmak gerçekten zor. Biz birkaç şirket tanıyoruz ve bu konuda ciddi yol aldıklarını görüyoruz. Ancak az önce de dediğim gibi, seçim yaparken çok dikkat etmek lazım. 1000 Euro’ya hizmet veren de var, 1500 Euro’ya da. Hatta öyle ki, 1000 Euro’ya iş yapan şirketlerin diğerlerinden daha dürüst olduğunu gördüm dahi diyebilirim. Danışmanlık şirketlerinin çoğu bizi tanır, biz de onları. Hangi danışmanlık şirketi tavsiye ettiğimiz konusunda bizlere çok sayıda mail geliyor, siz değerli ziyaretçilerimizden. Polonyadan.COM ekibi olarak birlikte çalıştığımız bir şirket yok! Yalnız hangi şirketin ne koşullarda hizmet verdiğini biliyoruz. Bu konuda da sizlere yardımcı olmaya çalışırız.

Hakkımızda sayfamızda da okuduysanız, bizler de öğrenciyiz ve öğrencinin halinden anlarız. Bu sebeple elimizden geldiğince sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Başta da bahsettiğimiz gibi, üniversite kayıtlarında biraz acele etmeniz gerekiyor. İyice araştırın ve bölümünüzü seçin. Hangi bölümü seçeceğiniz konusunda kararsız kaldıysanız, Meslek Seçim Testi’ni tavsiye ediyoruz.

Ayrıca sizler için hazırlamış olduğum Polonya’da Üniversiteli Oluyoruz başlıklı sunumuma da göz atmanızı tavsiye ederim.

Bir yazımın daha sonuna geldik…

Görüşmek üzere…

Kalın sağlıcakla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir