LOT uçağı büyük kazadan kılpayı kurtuldu!

New York-Varşova seferi yapan Boeing 767 model kodlu LOT Airlines’a ait uçak Varşova Okecie Havalimanı’na zorunlu iniş yaptı.

İniş takımlarının arızalanması ve tekerleklerinin açılmaması sebebiyle 1 saat Varşova hava sahasında oyalanmak zorunda kalan ve tüm havalimanının boşaltılmasını bekleyen LOT uçağı, büyük telaşların ardından sağ salim iniş yapabildi.

1997 üretimli uçağın bakımlarının neden yapılmadığını soran gazeteciler olay anını görüntülediler ve Polonya televizyonundan canlı olarak izledik.

İniş esnasında kanat tarafından ve motordan kıvılcımları gözlediğimiz uçağın pilotu kesinlikle profesyonel diyoruz çünkü uçağın inişini tamamen tekerlekleri kullanmadan gerçekleştirdi.

Okecie Havalimanı’nda alınan acil önlemlerin ve 1 saatten fazla süren telaşın ardından rahat bir nefes almış olduk.

Bugün(1 Kasım 2011) Polonya saati ile 14:50 sularında sorunsuzca iniş yapan uçakta 260 kişi bulunuyordu. Polis Merkezi’nden aldığımız bilgilere göre yaralanma dahi olmamış uçakta. Yalnız doğal olarak telaşlanmaya yol açan uçak kazanın sebebi araştırılsa da, uçağın eski ve bakımsız olduğu da söylenen sebepler arasında.

Hala konuyla ilgili çalışmalar sürüyor. Okecie Chopin Havalimanı yarın(02.11.2011) saat 09:00’a kadar kapalı tutulacak. Belirtilen saate kadar gelecek uçaklar komşu şehirlerdeki havalimanlarına aktarılacak.

Yarasız ve ölümsüz atlatılmasına gerçekten çok sevindik.

Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşmaya devam ediyoruz…

Görüşmek üzere,

Kalın sağlıcakla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir