11 Kasım Polonya Bağımsızlık Günü…

Bölünmesinden 123 yıl sonra 1918’de bağımsız devlet olan Polonya için her yıl 11 Kasım’da Ulusal Bağımsızlık Günü(Lehçe: Narodowe Święto Niepodległości) kutlanmakta ve anılmaktadır.

Bölünmelerle büyük yaralar almış ve kayıplar vermiş Polonya, 123 yıllık işgaldn sonra yeniden doğmuş ve bağımsızlığını kazanmış oldu. Önceleri 22 Temmuz’da düzenlenen bağımsızlık törenleri daha sonra 1989 yılında Cumhuriyet’in gelmesiyle ve tüm eski rejimlerin yıkılmasıyla birlikte 11 Kasım’a taşındı.

Polonya Bağımsızlığını kazandıktan sonra yani 1918 yılı ve sonrasında artık kendine gelmeye ve toparlamaya başladı. Ama işgaller ve tehditler bitmek bilmiyor ve hem siyasi hem askeri politikalar Polonya’nın gelişmesine adeta izin vermiyordu. 1920 yılında da Polonya-Sovyetler arasında Varşova Savaşı cereyan etti. Bu savaşta da Polonya büyük kayıplar verdi. Varşova’da Bitwa Warszawski 1920 isimli bölgede dönem dönem anma törenlerini görebilirsiniz.

1937 sonrasında ulusal bir bayram ve bağımsızlık günü olarak kutlanmaya başlayan bu gün, aslında 1919 yılında resmiyet kazanmıştı. O zamandan beri de dünyanın her tarafında bulunan Polonyalılar için en önemli kutlamalardan biri olmuştur.

Polonya Cumhuriyeti’nin en iyi sloganı da Polonya Aile Cumhuriyeti’dir. Bu sebeple hem saygı ve sevgi hem de anma ve yad etme Polonya’da çok önem arz etmektedir. Bağımsızlık Günü’nde de savaş sonrasında resmi ya da gayri resmi olarak ilan edilen anma günlerinde de özel yürüyüşler yapılır ve ölmüş insanlar yad edilir, anılır. Bu sebeple her yıl 11 Kasım’da da bir yandan bağımsızlığını kutlayacak olan Polonya bir yandan da tarihi bir hüzne bürünecek.

Polonya Cumhuriyeti’nin Bağımsızlık Günü’nü kutlar, o zamanlarda yakınlarını kaybetmiş olanlara ise başsağlığı dileriz.

Görüşmek üzere…

Kalın Sağlıcakla…

2 Comments on “11 Kasım Polonya Bağımsızlık Günü…”

  1. Rusya olsun,Almanya olsun bu mukemmel insanlarin ulkesine her zaman sahip olmak istemistir.Toplanan butunlugunu bozmak icin bin bir ugraslar saglamis ama basaramamistir.Sonunda Polonya kendini kurtaran ve demokrasiyi bagrina basan bir tek yurek olmustur.Yasasin Polonyanin bagimsizligi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir