Yeşil Pasaport ile Polonya…

Resmi olarak Hususi Pasaport(Special Passport) dediğimiz ancak halk arasında ve yine Resmi dairelerde de rengi itibariyle Yeşil Pasaport olarak bilinen pasaportlar ile anlaşmalı onlarca ülkeye vizesiz gidilebiliyor. Ya Polonya?

Avrupa Birliği üyesi olan ve tabi ki Schengen bölgesinde bulunan Polonya’ya da Yeşil Pasaport ile vizesiz olarak giriş yapabiliyorsunuz.

Kaç günlük hakkımız var?

Yeşil Pasaport ile Polonya’ya giriş yaptıktan sonra 90 günlük bir hakkımız doğuyor. Giriş mührü pasaporta işlendikten sonra 90 gün içinde ülkeden çıkmanız gerekiyor.

Diğer ülkelere geçiş hakkımız var mı?
Yeşil Pasaport’un hangi ülkelerde geçerli olduğuna dikkat etmek şartı ile evet diğer ülkelere geçmenizde bir mahsur yok. Genel olarak Avrupa Birliği üyesi ülkelerde herhangi bir sıkıntı olmuyor. Ama yine de gideceğiniz ülkenin Konsolosluk sayfasından konuyla ilgili yönetmelikleri okumanızda yarar var. Şu adresten hangi ülkelere vizesiz girebileceğinize bakabilirsiniz: http://www.vize.net/vize-istemeyen-ulkeler

Ya 90 günden fazla kalmak istiyorsak?
Polonya’da 90 günden fazla kalmak istiyorsanız bu sorunuza 2 çözüm sunabiliyoruz.

 1. Türkiye’den vize almak… Yeşil Pasaport ile vize başvurusu yapmak durumundasınız. Okuyorsanız okulunuzdan aldığınız belgeleri, çalışıyorsanız iş yerinizle ilgili belgeleri sunmak durumundasınız. Bildiğimiz kadarıyla ‘gezi/seyahat’ amacıyla 3 aydan fazla vize zaten verilmiyor. O yüzden uzun surely ‘D-Tipi’ vizeye de başvurmanıza gerek yok.
 2. Oturum kartına başvurabilirsiniz… Bu yöntem çok kullanılmıyor ama uğraşanlar da yok değil. Polonya’ya vizesiz olarak Yeşil Pasaport ile giriş yapabiliyorsunuz. Sonra 40-45 gün içinde tüm evraklarınızı teslim etmek ve oturum iznine başvurmak durumundasınız, eğer 90 günden fazla kalacaksanız. 45 günü geçmeniz halinde artık işlem yapılamaz ve 90 günü doldurmadan önce ülkeyi terketmek durumundasınız.

Yeşil(Hususi) Pasaport ile ilgili durumlar böyle.

Konu ile ilgili soru, görüş ve düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz…

 

14 Comments on “Yeşil Pasaport ile Polonya…”

 1. merhaba ben polonya’ya öğrenci değişimi programı ile 2013 şubat-temmuz arası okumaya gidiyorum.yeşil pasaport hakkım var bu yeşil pasaportla oturum izni vb gibi işleri yapabilirmiiyim çünkü kalıcağım bir 6 aylık süre.

 2. Merhabalar. Değişim programlarında genelde oturum izni verilmiyor. Ya da 3 aylık bir süre için koşuşturup, tüm belgeleri toplayıp, banka giriş-çıkış ekstrelerinizi gösterip başvurmanıza dahi değmez diyebiliriz. Çünkü genelde en 1 yıllık başvurular yapılıyor. Yeşil Pasaportunuz ile Türkiye’den 6 aylık vize alıp gelmenizi tavsiye ederiz. Aksi halde burada sürekli bir koşuşturma halinde olacaksınız. Değişim progrmaında olduğunuza göre rahatlıkla 6 aylık vize vereceklerdir. Saygılarımızla.

 3. Merhaba polonyada 1 yıllık erasmus için yeşil pasaport aldığımızda VFS’den vize başvurusu yapmamıza gerek var mı

 4. Iyi günler. Ben 05.03.2014 tarihnde Romanya’ya (evs) gonulluluk hizmeti icin geldm. Yesil pasaport ve d tipi vizem var. 90 gun gectkten sonra oturma iznine basvurdum. 17 temmuzda kimlik kartimi alacagim. Fakat 11 temmuzda istanbula gitmem gerekiyor. Ucak biletimi aldim.giris cikis yapamiyormusum otrma iznim olmadigi icin ne yapmam lazim polisten geri donus izin belgesi istesem olur mu ? Luftn yardm edin 🙁

 5. Merhaba, bildiğim kadarıyla yeşil pasaport sahipleri 90 gün boyunca kalabiliyorlar. Ve 90 gün sonunda tekrar çıkış yapma zorunluluğun olacak. Vizeye başvurup daha sonrasında sıkıntı yasamamını tavsiye ederim.

 6. Merhaba Kübra, sana tavsiyem Romanya’daki Türkiye Konsoloslugunu arayıp durumunu anlatabilirsin ve sonrasında yardımcı olacaklardır.

 7. Merhalar,

  Yeşil pasaport sahibiyim ve erasmus için Polonya’ya gideceğim. Yaklaşık 1 hafta önce vizemi aldım fakat D-Tipi Erasmus vizem 14 Eylül’de başlıyor fakat ben 10 Eylül’de Almanya’da olup 13 Eylül’de Polonya’ya geçeceğim. VFS global bana bunu yapamayacağımı söylüyor. Yeşil pasaport bana 90 günün altında vizesiz geçiş hakkı sağlamıyor mu ? Bu konuda ne yapabilirim

 8. Merhaba Deniz, benzeri bir durumla karşı karşıyayım , VFS’nin söylediği gibi mi oldu yoksa istediğin girişi yapabildin mi?

 9. iyi günler,
  benim merak ettiğim şey, yeşil pasaportum ve polonya vizem var 9 aylık. Vize bitiş tarihi 4 temmuz. Ben bu vize bitiş tarihinden önce polonyadan çıkış yapıp geri girsem, mesela 3-7 haziranı türkiyede veya ukraynada geçirip geri polonyaya dönsem, yine 4 temmuzda polonyadan çıkış yapmam mı gerekiyor yoksa 7 haziran+3 ay avrupada kalabilir miyim?

 10. Merhabalar,

  Evet, şu linkte (Polonya İstanbul Başkonsolosluğu Web Sayfası) 90 gün olduğu yazıyor. http://www.stambul.msz.gov.pl/tr/konsolosluk_bilgileri/s_kca_sorulan_sorular /?printMode=true

  Ayrıca, öyle bir şey mümkün değil. Süresiz kalma gibi bir durum, Avrupa ülkeleri arasında dahi kısıtlı şartlarla oluyor. Yeşil pasaportla gidildiğinde, ya oturum kartına başvurarak ya da daha sonra Türkiye’den D tipi vize alınarak uzun süreli kalmak mümkündür. Aksi halinde, ŞENGEN bölgesinde, 90 gün boyunca ikamet edebilirsiniz. Yeşil pasaportu eğitim amaçlı kullanamazsınız. Öğrenci olabilirsiniz. Ancak o zaman, oturum kartı ya da vize almanız gerekmektedir. Polonya’da resmi çalışmak için de, aynı koşul gereklidir.

  Teşekkürler,

  Polonyadan.Com

 11. Merhaba, Yeşil pasaportla vizesiz şekilde oturum alma durumu hala geçerli midir ? (Eğitim için) Bazı şeylerin değiştiğini duydum oturumla ilgili fakat bu hususla ilgili bir bilgim yok. Oturum kartına başvurunca onaylanması 90 günü geçicek bu şekilde orda kalabilir miyim ?

 12. Merhabalar
  Kardesim yeşil pasaportunu polonya da caldirdi. Biz tr den bazı belgeler gondererek tekrar yesil pasaport çıkarmasını sağlıyoruz ancak yeni çıkan pasaportta vize olmadığı için başka herhangi bır ülkeye geçiş yapamayacağını söylemişler konsoloslukta. Bununla ilgili bilgi sahibi olan var mı acaba? Şimdiden teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir