Polonya’ya gelmişken Kehribar almamak olur mu?

Polonya’nın neyi meşhur?’ diye sorarlar hep. Bu konuyla ilgili özel bir yazı dizisi düşünüyorum aslında. Ama notlarıma baktım da, Kehribar hakkında yazmadan geçemeyeceğim bugün. Evet, Polonya’ya gelmişken Kehribar almamak olur mu?Öncelikle bir açıklık getirelim, Kehribar nedir? Kehribar(Lehçesi: Amber), Çamgiller ailesinden bir çam türü olan Pinus Succinifera ağaçlarının fosilleşmiş reçinesidir. Toplumda süs eşyalarının yapımında ya da kolye, tesbih, yüzük, ve her türlü takı tasarımında ve yapımında kullanılan Kehribar, Baltık Denizi’nden(Polonya) çıkarılmaktadır. Yüzyıllardır kadınların süs eşyalarında en gözde taşlardan biri sayılmaktadır.

Evet, Polonya’dan çıkarılan özel bir taş olan Kehribar(Amber), hem kendiniz için hem de eşinize-dostunuza hediyelik alabileceğiniz en mantıklı ve güzel seçeneklerden biridir. Avrupa’da Ukrayna, Romanya, İsveç, İngiltere, Hollanda ve Sicilya’da da bulunan Kehribar yataklarının en ünlü ve büyük olanı ise Polonya’da bulunandır.

Ne alınabilir?
Kehribar’dan yapılmış takı setleri, yüzükler, kolyeler, bilezikler, tesbihler ve çeşit çeşit süs eşyaları alabilirsiniz.

Peki nerede buluruz?
Polonya’nın birçok yerinde bulunan turistlik gezilebilecek yerlerde bulabilirsiniz. Mutlaka en az bir-iki dükkan bu özel taşların ticaretini yapıyordur. Ancak özellikle Gdansk, Varşova, Poznan ve Krakow şehirlerinde ciddi sayıda dükkan ve çeşit bulmanız mümkündür.

Başta da bahsettiğim gibi Polonya’nın neyi meşhurdur diye sorduklarında Kehribar cevabını verebilirsiniz artık. Başka neleri meşhur? Bu soruya ilerideki yazı dizilerimde cevap vereceğim.

Görüşmek üzere…

Kalın sağlıcakla…

Polonya’ya gelmişken Kehribar almamak olur mu?” için 2 yorum

  1. Pingback: Ekmek suyunu denediniz mi? | Polonya'dan...

  2. Pingback: 13. Kehribar Fuarı, Gdansk’ta! | Polonya'dan...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir