Polonya’da ev kiralamak kolay mı?

Gerçekten güzel ve zor bir soru. Ama daha önce konuyla ilgili çok tecrübemiz olduğu için sizlerle paylaşmamızda fayda var diye düşünüyorum.

Polonya’da bekar ve öğrenciyseniz, bazen ev kiralamak zor olabiliyor. Eskiden Rusya’da olduğu kadar zor olmasa da(eski günlerimi hatırladım da 🙂 ), yine de biraz zor oluyor. Özellikle 4 kişiden fazlaysanız, bu daha da zor oluyor. 3 oda 1 salon olan daireler için dahi maksiumum 4 ya da 5 kişiye onay veriyor ev sahipleri.

Emlakçılar yardımcı oluyor mu?
Evet, emlakçılardan yardım isteyebilirsiniz. Bulunduğunuz bölgedeki evleri sizler için araştırır ve gezdirirler.

Peki emlakçılar komisyon ile mi çalışıyor?
Emlakçılar genelde ya 1 aylık kiranız tutarında ya da yarısı kadar bir tutarda ücret alıyor size. Diyelim ki aylık 3000 Zloty’e anlaştınız. Emlakçı ya 3000 ya da 1500 Zloty isteyecektir sizden. Bunu ilk görüşmenizde sorabilirsiniz. Her emlak ofisinin kendi prensipleri ve kuralları oluyor. Bazıları da ‘yüzdelik’ belirlemişlerdir ve o şekilde çalışırlar.

Kendimiz ev bulabilir miyiz?
Evet. Biraz zordur ama size aşağıda birkaç website önerebilirim. O sitelerden araştırma yapabilirsiniz. Ama artık websiteleri de emlakçılar istila etmiş durumda. Bu sene başında biz de taşındık, oradan biliyorum.
Konut arama siteleri: Dom Gratka ve Oferty …

Peki ya dil?
Eğer Lehçeniz yok ise, işiniz biraz daha zor. Emlakçı ile bulmanız mümkün çünkü İngilizce bilen emlakçılara rastladım, var. Ama Polonya’nın Resmi Dili Lehçe’yi bilmiyorsanız, işiniz biraz zor. Ya da tanıdık ve size yardımcı olacak biriyle ev aramanız gerekecektir.

Ya fiyatlar?
Polonya’da kiralar Türkiye’ye göre biraz pahalıdır. Hayat çok ucuzdur ama kiralar İstanbul’dan pahalı diyebilirim. 3 oda 1 salon 110m2’lik bir ev için yaklaşık 1500-2000 TL ayırmanız gerekiyor. Varşova için konuşuyorum tabi ki. Ama diğer şehirlerde de biraz daha düşük olabilir ama yine de inşaat sektörünün daha yeni yeni kendine gelmesinden dolayı olacak ki, fiyatlar biraz uçuk.

Bu konuda ciddi sayıda soru aldık ve sizlerle paylaşmak istedim. Yine sorularınızı bize iletiniz lütfen.

Görüşmek üzere…

Sağlıcakla…

Polonya’da ev kiralamak kolay mı?” için 2 yorum

  1. Pingback: Daire kiralarken emlakçıya ihtiyaç var mı? | Polonya'dan...

  2. Avatar
    Serkan Dinç

    Önümüzdeki sene poznana yüksek lisans için gidicem. Kampüse uzak bi yurtta veya evde kalmayı düşünmüyorum. Acaba kampüs içindeki yurtlar çok mu pahalıdır . Poznan güzel sanatlar akademisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir