Varşova Üniversitesi Kütüphanesi

Hem nezih bir çalışma ortamı hem de büyüleyici bir mimari: Varşova Üniversitesi Kütüphanesi.

Bir süredir yolumuz düşmüyordu. Dün hem proje çalışmak hem de biraz ‘gözlem’ yapmak üzere Varşova Üniversitesi Kütüphanesi’nin yolunu tuttuk. Varşova Merkez(Centrum)’dan 128 numaralı otobüs ile rahatlıkla gidebilirsiniz kütüphaneye.

Otobüsten indiğinizde güzel mimariyi göreceksiniz zaten. Devasa bir yapı. Birazdan da anlatacağım ama şimdi de söylemekte yarar var, içeride kaybolmanız dahi söz konusu.

Giriş yaptığınızda karşınıza şirket standları göreceksiniz. Genelde kampanya ya da etkinlik olduğu zaman gençler için standlar kuruluyor girişte.

Eğer üyeliğiniz yok ise, öncelikle kütüphaneye üye olmanız gerekiyor. Sanırım kartlar her sene yenilenmeli. Genelde 1 senelik kart veriliyor diye biliyorum çünkü. 9 Zloty ödeyerek birkaç dakika içinde üyeliğinizi tamamlıyor ve üyelik kartınızı alıyorsunuz. Fotoğraf götürmenize gerek yok çünkü görevli orada fotoğrafınızı çekiyor ve üye kartınıza yerleştiriyor.

Üye olduktan sonra küçük bir güvenlik kontrolünden geçiyor ve içeriye giriyorsunuz.

DİKKAT! İçeriye yiyecek ve içecek sokmak tamamen yasak. Sadece SU götürebiliyorsunuz. Bu yüzden görevlilerle tartışmak zorunda kaldık: Meyve suyu neden yasak ve SU serbest diye. İlginç ama kural böyleymiş. Yanınızda su götürebiliyorsunuz sadece.

Bu arada, girmeden önce yada çıkarken Coffeheaven’da birşeyler yiyip içebilirsiniz. Kütüphanenin hemen girişinde güzel bir şubeleri var.

İçeride delice bir kalabalıkla karşılaşabilirsiniz. Yüzlerce masa vardır ve hepsini dolu da görebilirsiniz. Ancak ÇIT sesi dahi yoktur. Tam bir kütüphane, tam bir çalışma ortamı yani.  Özellikle sınav haftalarında burayı boş bulmak çok zor.

Kablosuz internet(Wi-Fi) ile internete bağlanabiliyorsunuz. Bunun için üyelik kartı alırken internet şifrenizi istemeyi unutmayın. Lehçe bilmiyorsanız, ‘güvenlik görevlileri hariç’ herkes İngilizce biliyor kütüphanede. Ama keşke internet biraz daha hızlı olsaymış. 🙂

Bazı bölümler bilgisayarlı, bazıları sadece masa ve ışık ile donatılmış. Nerede yer bulursanız, çalışabilirsiniz. Üyelik kartınız olduğu sürece, kütüphanenin açık günlerinde ücretsiz olarak girip zaman geçirebilirsiniz.

Daha önce Varşova’da Kesinlikle Görülmesi Gereken Yerler başlığı altında da Varşova Üniversitesi Kütüphanesi’nden bahsetmiştik. Gerçekten görmeniz gerekiyor. Öğrenci de olabilirsiniz, profesör de. Kesinlikle hem ders hem proje çalışmak için şahane bir mekan. Turist olarak Varşova’da bulunuyorsanız da, mutlaka ziyaret edip görmelisiniz. İlginizi çekecek notlar alacaksınız, emin olun.

Yıllık sadece 9 Zloty vererek sınırsız çalışma ortamından yararlanmak… Paha biçilemez bir teklif doğrusu. 🙂

Bu arada daha önce Varşova Üniversitesi Kütüphanesi’nde Lehçe Eğitimi Başlıyor başlıklı yazımız da, burasıyla ilgiliydi. Lehçe eğitimleri bu çatı altında Edu&More ile devam ediyor. Konuyla ilgili bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir