Varşova’da akşamüstü turu…

Bazen insanın canı sıkılır ve durmadan dolaşmak ve yakın arkadaşıyla laflamak ister. İstanbullu olduğum için sahil kenarlarını tercih ederim genelde. Varşova’da deniz sahili olmasa da, bir nehir var. Şimdi size tavsiye bir akşamüstü turu anlatmak istiyorum.

Bu anlatacaklarım ilkbahar ve yaz mevsimi için geçerlidir. Diğer mevsimler için zamanı geldiğinde yine paylaşımlarımız olacak tabi ki.

Bizim yürüyüşümüz Varşova Centrum Metro İstasyonu’ndan başlıyor. Yavaşça merkezdeki McDonalds’ı sağınıza alarak aşağı doğru yürümeye başlıyorsunuz. Şuan inşaat halinde olduğu için ‘kötü’ bir görüntü var. Ancak yürüyüş yol açık hala. Güzel bir sokaktır. Aşağı doğru yürürsünüz. O yol sizi Nowy Swiat caddesine kadar götürecektir.

Nowy Swiat, Türkçe’de ‘Yeni Dünya’ demektir. Varşova’nın en güzel ve tarihi caddesi diyebiliriz. Caddeye ulaşana kadar biraz sessiz ve sakin sokakları görebilirsiniz. Ancak merak etmeyin, Nowy Swiat’ı bayramlarda dahi kalabalık görürsünüz.

EskiSehir (Stare Miasto)

Biraz daha ilerlersiniz. Cadde üzerinde kafe ve restoranlar bulabilirsiniz. Ateş dansı yapan gençlerle de burada karşılaşabilirsiniz. Devam ettiğinizde Stare Miasto dediğimiz ve Türkçe’de ‘Eski Şehir’ olarak anılan bölgeye varmış olursunuz. Yaz aylarında güzel bir restoran işletmesi kurulur oraya. Sonbahar mevsiminde güzel standlar kurulur oraya. Şuan da gayet kalabalık bir topluluğun takıldığı güzel ve nezih restoranı sokakta göreceksiniz. Evet, Polonya’da sokak restoranlar ünlüdür.

Sonrasında biraz daha ilerliyoruz. Zaten Nowy Swiat’ın sonunda sağa baktığınızda Varşova Ulusal Stadyumu’nu görmüştünüz. Stare Miasto bölgesinde de müthiş bir manzara size bekliyor. Vistula Nehri, hemen karşınızda duruyor.  Eski kalelerin arasından ulaştığınız bu nokta, tarihi öneme sahip tabi ki.

Merdivenlerden aşağı inerek Vistula Nehri kıyısında da dolaşabilirsiniz.

Vistula Nehri (Wisła), Varsova(Warszawa)

Tatil günleri giderseniz, özellikle Cuma ve Cumartesi günleri, gece yarısına kadar hatta sabaha kadar insan bulmak mümkün. Ama hafta içi biraz daha azalabiliyor nüfus. Lakin, Euro 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası Varşova’da başladıktan sonra, yani önümüzdeki ay itibariyle, Varşova başta olmak üzere Polonya’da insan eksik olmayacak. 🙂

Polonya hakkında istediğiniz herşeyi ister yorum olarak ister Forum sayfalarımızda başlık olarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Varşova’da akşamüstü turu…” için 1 yorum

  1. Pingback: Yağmur yağdı, Bakan istifa etti! | Polonya'dan...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir