‘Yunan kahvesi’ derler, Türk Kahvesine… :)

Gülsem mi sinirden ağlasam mı bilemiyorum. Ama Türk ürünleri dünyanın her yerinde olduğu gibi Polonya’da da taklit ediliyor. Mesela ‘Yunan kahvesi’ derler ama size ‘Mehmet Efendi Türk Kahvesi’ ikram ederler. Garip, değil mi?

Polonya’da da Avrupa’da da çok gezdik. Diğer ülkelerde olduğu gibi Polonya’da da Yunan baklavası, Yunan kebabı ya da Yunan kahvesi bulmanız mümkün. Paketi şans eseri gören arkadaşlarım ise ‘bildiğin Mehmet Efendi Türk Kahvesi içtik’ dediler. Bu tüm olayı gayet açıklıyor bence.

Yunanlılarla herhangi bir husumetim olmadığının altını çizerim. Hatta gayet iyi arkadaşlar da var. Severim yani. 🙂 Ama taklit olayını da çok iyi yapanlar var tabi.

Yunan baklavası diye baklavaya benzemeyen bir tatlı yiyebilirsiniz. Ancak menülerde ‘Greek Baklawa’ yazarlar. Gerçi bunu bir Hindi restoranında da ‘Hindi Baklawa’ diye gördüm ama, neyse.

Türk ürünleri heryerde taklit ediliyor yani. Demek istediğim bu. Diğer yazımızda her Türk yazan yerde yemeyin demiştik. Bu konu da aynı sayılır aslında. Yunan kahvesi derler ama Türk kahvesi içirirler. O da garip. 🙂

Neyse, dikkatli olalım yine. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir