Harç uygulaması yürürlüğe girdi!

Yurt dışından Türkiye’ye götürdüğümüz her cihaz için artık bir de harç ödemesi yapmamız gerekiyor. Uygulama Resmi Gazete’de yayınlandı.

Daha önce ‘son dakika’ haberi ile size harç uygulamasının geleceğini duyurmuştuk. Uygulamaya göre, kendi kullanımları için cep telefonu getirenlerden cihaz başına 100 TL harç alınacak.

Türkiye'ye götürdüğünüz her cihaz için harç ödemelisiniz!

Dün(Cumartesi) Resmi Gazete’de yayınlanan ve 492 sayılı Harçlar Kanunu’na eklenen maddeyle artık uygulama başlamış oldu.

Telefonunuzu getirdiğinizde öncelikle vergi dairesine ödeme yapmanız ve sonrasında bir abone merkezine gidip telefonunuzu pasaportunuz ile kayıt ettirmeniz gerekiyor. Ödeme yaparken yanınızda mutlaka pasaportunuz ve telefonunuz bulunsun. IMEI numarası çok önemli bu hususta.

Polonya’dan almış olduğum telefonum için ben de aynı uygulamaya takıldım.

Harç uygulaması yürürlüğe girdi!” için 4 yorum

 1. Avatar
  gökhan

  Her cihaz demişsiniz, ben sadece cep telefonu diye biliyorum, emin misiniz? Ben şu an Polonya’dayım haftaya Türkiye’ye döneceğim, elimde bir telefon 1 sony psp var. İkisi için ayrı ayrı 100 tl mi ödemek zorundayım?

 2. MURAT
  MURAT Yazar

  Her cihazdan kastımız her cep telefonuydu. Hayır, Sony PSP için bir vergilendirme yok. Sadece cep telefonunuz için vergi dairesine harç yatırıyorsunuz. Konuyla ilgili son gelişmeyi yine yazacağız. Orada bu terime de dikkat edeceğiz. Teşekkürler.

 3. MURAT
  MURAT Yazar

  Evet. 🙂 iPhone icin dahi harc verdim, HTC’den daha cok almalari lazim. Android ya 😛 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir