Enine boyuna Polonya Mutfağı

Türk millet olarak lezzet hepimiz için çok önemlidir. Hangi ülkeye gidersek gidelim, oranın mutfağını bir merak ederiz. Biz de burada sizlere Polonya mutfağını anlatmaya çalışacağız.

Lahana, patates, tavuk ve domuz eti üzerine kurulu bir mutfak kültürü var aslında, Polonya’da. İlla ki başka çeşit yemekler de bulabilirsiniz, Polonya mutfağında. Ancak bunlar temel yiyecekler diyebiliriz.

Alman ve Yahudi yemek kültüründen etkilenildiği söylenebilir. Ayrıca ‘fast-food’ kavramı tamamen Amerikan yemek kültürünü aratmıyor Polonya’da.

Peki ne gibi yemek türleri var? Birkaç örnek verelim isterseniz.

Tavuk suyundan yapılan, kereviz, patates ve havuç karışımında bir çorba çeşitleri var. Lehçe ismiyle ‘ROSOL’ deniliyor.

Pancarı biz hep farklı bilirdik. Polonya’da özellikle öğlen yemeklerinde ‘pancar çorbası’ içildiğini görüyoruz. Lehçe ismiyle ‘Barszcz’ deniliyor.

Pierogi festivalinden güzel bir kare…

Pierogi ile ilgili birçok kez yazdık, çizdik. Tekrar tekra tavsiye ediyoruz. Mantı’ya benzer bir tadı bulunan Pierogi, Polonya’nın en ünlü yemeklerinden biridir.

Pierogi’yi mutlaka tatmalısınız!

Zapiekanka için tek kelimeyle şahane diyebiliriz. Güzel bir ekmek üzerine, mantar koyuluyor ve onun üzerine de peynir eritiliyor. İsterseniz ketçap ile de güzel bir tat elde edebiliyorsunuz. Tabi sıcak yenilmesi gerekiyor kesinlikle.

Ya tatlı çeşitleri?
Ağıt tatlılar yenmiyor. Baklava’yı sevdikleri doğru. Ancak normalde çok şerbetli ağır tatlı tüketmiyorlar. Sütlü ve meyveli tatlılar daha çok seviliyor. Pasta ve kremalı tatlılar da tercihleri oluyor, güzel millet Polonyalıların.

Polonya’nın yerli içkisi, Zubrówka

İçeçek olarak?
İçecek olarak hem alkollü hem de alkolsüz çok tüketiyorlar. Öyle ki, hiç su içmeyen ve sadece ‘kola’ ile yaşayan tanıdıklarım dahi oldu. Hem kola içmeyi hem de alkol tüketmeyi seven bir toplum. Bizon otlarından yapılan Polonya votkası ‘Zubrówka’, içki sevdalarını gösteriyor sanırım. Yine de alkolü az tüketen bir kesim de yok değil. Sadece azınlıkta oldukları için çok farkedilmiyorlar. Lakin alkol kullanmayanlar da çıkıyor karşımıza.

Bir mutfağı bir sayfalık yazı ile anlatmak çok zor. Genel bilgi vermiş olduk biz sadece. Polonya mutfağı ile ilgili detayları mutfak ve lezzet etiketleri ile paylaşmaya devam ediyor olacağız.

Enine boyuna Polonya Mutfağı” için 2 yorum

  1. Avatar
    SENEM DERVİŞOĞLU

    enine boyuna bir mutfağı tanıtmak için aşırı derecede kısa bir yazı olmamış mı sizce de??!!

  2. Polonyadan
    Polonyadan

    Evet, kısa bir yazı oldugunu kabul ediyoruz. Daha detaylı bir yazı yazmayı düşünüyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir