Bu yıl AB’de zarar açıklamayan tek ülke: Polonya!

Bu sabah Slovenya’nın iflasını duyduk. Daha önce Yunanistan’ın. Ve onlarla birlikte İspanya, İtalya gibi Avrupa devlerinin de zarar açıkladığını biliyoruz. 2012 yılı içerisinde zar açıklamayan ve gelişmeye devam eden tek Avrupa Birliği Üye ülkesi, Polonya oldu.

Bildiğiniz gibi Yunanistan büyük bir kriz içerisinde. Para birimini yenileyerek Almanya ve Fransa’nın istekleri üzerine Euro’ya geçen Yunanistan, kendini toparlayamıyor. Sonrasında İtalya ve İspanya’da benzer durumu yaşamaya mahkum oldu. Bu yıl kemer sıkma politikası uygulayacak ülkelerin sayısı epey arttı. Bu sabah aldığımız habere göre de, Slovenya Başbakanı ciddi bir açıklama yaptı. ‘Sadece 1-2 hafta daha kamu ücretlerini ödeyebiliriz’ diyen Slovenya Başbakanı, krizin habercisi olmuş oldu.

Diğer yandan, Polonya’ya bakıyoruz. Mecliste muhalefet partisi ‘Devlet gerekeni yapmıyor, sorunları çözmüyor’ dese de, 2012 yılı ekonomik anlamda iyi geçti diyebiliriz. İşsizlik oranının artmasını bekleyen muhalefet, bu konuda yanıldı. Daha önce yazdığımız gibi, az da olsa işsizlik oranlarında düşüş yaşandı.

2000 ve 2008 yılları arasında, enflasyonun istikrarlı bir şekilde düşüşte olduğunu biliyoruz. Sonrasında da 2004 yılında Avrupa Birliği üyesi olan Polonya, hem Amerika hem de Avrupa’dan(gümrük kapıları açıldıktan sonra) ciddi yatırımlar almaya başladı.

Dell, Microsoft ve LG gibi büyük firmalar, Polonya’ya ciddi önem veren firmalardan sadece birkaçı. Varşova başta olmak üzere Polonya’nın birçok şehrinde Alışveriş Merkezleri kuran Alman şirketleri, Polonya’dan gayet memnun.

 

Dell Bilgisayar, Lodz/Polonya

Ya Türk sermayesi?
Türkler, Polonya’da diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi çalışan değil, iş veren konumunda. Bu sebeple daha çok yatırım yapıyorlar. Özellikle tekstil ve gıda alanında Polonya’nın liderliğini Türklerin koruduğunu söyleyebiliriz. Aylar öncesinde Türk Mallar ile ilgili bir yazı yazmıştık, konuyla ilgili.

Hem Türkiye’den hem de tüm dünyadan gelen yabancı sermayeler, Polonya’yı iyi noktalara getiriyor. Yurt dışından işçi değil, şirket yatırımları geldiği için, işsizlik artmıyor, aksine azalıyor.

Polonya, tüm bu gelişmelerle birlikte, son birkaç yıl içerisinde Avrupa’nın düşüş yaşamayan birkaç ülkesinden biri olmuştur.

Peki Polonya Euro’ya ne zaman geçecek? Sonrasında Polonya’yı neler bekliyor? Tüm detayları Ekonomi sayfalarımızda bulabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir