Varşova Rehberi – A’dan Z’ye Varşova #polonya

Varşova Rehberi – A’dan Z’ye Varşova #polonya

Varşova’ya gelmiş ya da gelecek olabilirsiniz. Sizlerle Polonya’nın güzel Başkenti hakkında biraz bilgi paylaşalım istedik. Bazı paragrafların sonunda ‘@Şirketİsmi’ şeklinde bir bölüm vardır. Bu link ile mekan/şirket detayına ulaşabilirsiniz. Bu sayfa ‘çıktı’ alabilmeniz için özel tasarlanmıştır. Varşova’yı tanımaya başlamadan önce, Varşova Rehberi’ni okumalısınız.

Varşova Hakkında…

Varşova(Lehçe: Warszawa), Polonya’nın başkenti olup, aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Toplamda nüfusu 2 milyon 785 bin’dir.  Varşova Metropolitan Bölgesi (Lehçe: Obszar Metropolitalny Warszawy) ise 6,100.43 kilometrekarelik bir alana yayılmıştır. Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin şehirleri arasında Varşova nüfusu bağlamından en büyük 9. şehirdir. Varşova şehir içinde 18 semt bulunmaktadır.

 

Türkiye Cumhuriyeti Varşova Büyükelçiliği

T.C. Büyükelçiliği, Başkent olması sebebiyle Varşova’da bulunmaktadır. Vatandaşlarımızın her türlü sorunlarında yardımcı olmaya çalışmak ve Resmi temsilcilik konumlarından dolayı ihtiyacınız olduğu zaman Türkiye ile Resmi yollarla iletişime geçebilecek kurumumuzdur. Askerlik, Pasaport ve diğer birçok Resmi işlemlerinizi Büyükelçilik aracılığı ile sonuca kavuşturabilirsiniz. (Adres: Ul. Malczewskiego 32 02-622, Tel: 22 646 40 10, Nasıl gidilir: Metro ile rahatlıkla gidebilirsiniz. Wierzbno Metro’dan indikten sonra 100 metre kadar ilerliyorsunuz. Sonra sağdaki sokağa girdiğinizde ileride üzerinde Türk Bayrağı olan binayı göreceksiniz.)

 

Varşova’nın İklimi…

Kış aylarında ciddi soğukların hissedildiğini söyleyebiliriz. Sıkı giyinmenizi tavsiye ederiz. Nisan ayından sonra yavaş yavaş ince ceketler giyilmeye başlanıyor. Mayıs ayı itibaren ise artık kısa kollu giyebiliyoruz. Temmuz ayında ise yağışlı bir iklim var. Havalar genelde güzel oluyor yaz aylarında. Ancak yağmur yağışı da görülüyor, sık sık. (Bkz. @Hava Durumu)

Park Muzakowski

Varşova’nın turizm adına önemi…

Doğu Avrupa turlarının en kapsamlıları Polonya’nın Başkenti Varşova’da yapılır. Yaz ve güz ayları yağışlı geçtiği için, oldukça yeşil bir yapıya sahiptir. Hem şahane parkları hem de nehir manzaralı güzel mekanları ile turistleri cezbeden Varşova, hem modernliği hem de tarihi ile turistleri ziyaretleri için bekliyor. (bkz. @Varşova Turizm)

İş Dünyası ve Varşova!

Varşova’nın İş Dünyası adına önemi…

2004 yılında Avrupa Birliği’ne katılan Polonya, 2007 yılında gümrüklerin açılmasıyla birlikte ticari anlamda büyük rahatlık yaşamaya başladı. Hem Batı Avrupalı hem de Amerikalı şirketlerce ticari yatırımlar yönünü Varşova’ya çevirdi. Microsoft ve LG gibi değerli şirketler, Polonya ve Doğu Avrupa yönetim merkezlerini Varşova’da bulunduruyor. (bkz. @İş Dünyası)

Varşova’da Eğitim, size geleceği sunar!

Varşova’nın Öğrenciler için önemi…

Avrupa’nın hemen her ülkesiyle anlaşmalar içinde bulunan Varşova, öğrenciler için de mutlaka görülmesi gereken bir Başkent. Türk yemekleri yiyebileceğiniz mekanlar, nargile içeceğiniz kafeler, rengarenk ışıkları altında yürüyüp alışveriş yapabileceğiniz caddeleriyle, Varşova kesinlikle öğrenci şehri konumunda. Ayrıca İngilizce konuşulma oranının diğer şehirlere göre daha çok olması sebebiyle, kısa süre Varşova’da bulunanlar sorun yaşamayacaktır. Varşova’da lisans ve yüksek lisans eğitimleri için bizimle irtibata geçebilirsiniz. (bkz. @Polonya Eğitim)

 

Organizasyonlar ve Fuarlar…

Hem iş adamları hem de öğrenciler için her yıl onlarca organizasyon Varşova’da yapılır. Otomobil ve teknoloji fuarları, Başkent Varşova’da sizleri bekliyor. Ayrıca Euro 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın bazı maçları da Varşova’da yapılmıştı. Avrupa Birliği projelerinin liderliğini de yine Varşova yapmaktadır.

Edu&More’da Lehçe öğrenmek isteyenlere, Polonyadan.Com indirimi var!

Lehçe Dil Kursu…

         – Edu&More: Varşova’nın en iyi özel Lehçe kursudur. Yılın her döneminde her seviyede Lehçe dersleri verilmektedir. Hem bireysel hem kurumsal hizmetler sunan kursta, Polonyadan.Com özel indirimi bulunmaktadır. Gittiğinizde ismimizi referans olarak vermeniz durumunda hem ödeme kolaylığı hem de indirim almanız mümkün. (Nasıl gidilir? Centrum Metro İstasyonu’nda indikten sonra Novotel Hotel hizasında yürüyün. HSBC binası yakınlarında bulunuyor mekan. Adres: Ul. Marszałkowska 87/81 Tel: +48 22 622 14 41 Web: Polishonlinenow.Com Detay: @Lehçe)

 

Varşova’nın güzel otelleri….
Sizlerle birkaç lüks otel birkaç da uygun fiyatlı motelleri paylaşıyoruz…

         –  Novotel(4 ve 5 Yıldız): Varşova’nın en lüks otellerinden biridir. 2 farklı konumda bulunuyor: Şehir Merkezi ve Havalimanı yakını. Birçok ülkeyle anlaşmaları olduğu için, iş adamları da Novotel’e geliyor. (Nasıl gidilir? Her iki Novotel’e de 175 numaralı otobüs ile gidebilirsiniz. Havalimanı’ndan çıktıktan sonra, önce Airport Novotel’in önünden geçersiniz. Sonrasında Merkez’e geldiğinizde Centrum Novotel’i göreceksiniz. Tren İstasyonu’ndan geliyorsanız da, tam tersi şeklinde gidiyor. Centrum Novotel, Tren İstasyonu yakınlarında yer alıyor. Adres: ul. Marszalkowska 94-98, Varşova 00-510 / Polonya Web: Novotel Tel: +48 (22) 596 00 00)

         – Bristol(5 Yıldız): Polonya’nın köklü otellerinden biridir. Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün yanında bulunması itibariyle, diğer ülkelerin yüksek makamlı görevlileri ve iş adamları, Bristol’ü tercih ediyor. Uluslar arası birçok büyük toplantılar ve programlar da Bristol’de yapılır. (Nasıl gidilir? Centrum(Merkez)’den 175 numaralı otobüs ile rahatça gidebilirsiniz. Ayrıca 180, 222 ve 195 numaralı otobüsler de o mevkiden geçiyor. Adres: ul. Krakowskie Przedmieście 42/44 Tel: +48 (22) 551 10 00 Web: lemeridien.pl)

Bristol Hotel, Varşova

         Tamka(Hostel/Motel): Özellikle öğrencilerin ve kısa süreli Varşova’da konaklayacak turistlerin tercih ettiği Tamka, Merkez’e yakın olduğu için de tercih sebebi oluyor. Ücretsiz interneti ve öğrenci indirimiyle daha da mantıklı bir seçim haline geliyor. Birkaç kişilik odaları da bulunuyor, turist grupları için. (Nasıl gidilir? Centrum(Merkez)’dan 128 numaralı otobüs ile Tamka’ya ulaşabilirsiniz.   Adres: Ul. Tamka 30, Varşova Tel: +48 (22) 826 30 95 Web: tamkahostel.pl)

         – Oki Doki (Hostel/Motel): Turist gruplarının ve öğrencilerin kısa süreli kaldığı bir moteldir. Çift kişilik ve birkaç kişilik oda çeşitleri de bulunuyor. (Nasıl gidilir? ŚWIĘTOKRZYSKA metro istasyonunda inmeniz yeterli. Merkez’e bir metro istasyonu uzaklıkta sadece. Adres: Plac Dąbrowskiego 3 Tel: +48 (22) 828 01 22 Web: okidoki.pl)

         Varşova’daki diğer oteller: @Varşova Otel

Varşova, Eski Şehir(Stare Miasto)…

Varşova’da gezilmesi tavsiye edilen yerler…

          – Eski Şehir (Stare Miasto), Varşova’nın en tarihi yaşayan bölgesidir. 13. Yüzyılda prens’in yaptırdığı kalenin de bulunduğu Eski Şehir’de, kalenin büyük duvarlarla çevrildiğini ve çevrede de insanlar için küçük küçük viyadükler yapıldığını göreceksiniz. (Nasıl gidilir?  Metro ile Ratusz Arsenal İstasyonuna geliniz. Sonrasında birçok otobüs sizi Eski Şehir’e götürecektir. Ayrıca Chopin Havalimanı’ndan 175 numaralı otobüs ile de Eski Şehir’e ulaşabilirsiniz.)

         – Łazienki Królewskie Müzesi (Muzeum Łazienki Królewskie), Bahçeli Saray şeklinde Varşova’nın en iyi planlanmış otantik müze ve parklarından biridir. Aynı zamanda Avrupa’nın da en iyileri arasındadır. (Adres: ul. Agrykoli 1 Web: www.lazienki-krolewskie.pl)

Wilanow Sarayı, Varşova

         – Wilanow Sarayı (Muzeum Pałac w Wilanowie), Varşova’nın en değerli Saraylarından biri olan Wilanow Sarayı, King Jan III Sobieski tarafından yaptırılmıştır. Bahçesi öyle güzel ve doğal bir hava içeriyor ki, bahçe adeta Sarayın çerçevesi haline gelmiş. (Nasıl gidilir? Şehir Merkezi’nden 117 ve Eski Şehir(Stare Miasto) bölgesinden 180 numaralı otobüslerle Wilanow Sarayı’na ulaşabilirsiniz.) (Adres: ul. St. Kostki Potockiego 10/16 Tel: +48 22 842 07 95 Web: Wilanow-palac.art.pl)

Kültür ve Bilim Sarayı, Varşova

         Kültür ve Bilim Sarayı (Pałac Kultury i Nauki), Polonya’nın en yüksek yapısı olan Kültür Sarayı’nda 3000’den fazla oda bulunmaktadır. Bu devasa Saray’ın 30. Katında ise Varşova’yı olabildiğine görebileceğiniz muhteşem manzaraya sahip bir teras bulunuyor. (Nasıl gildir? Centrum(Merkez) bölgesinde bulunmaktadır saray. Gittiğinizde çok rahat göreceksiniz. Metro, tramvay ve otobüslerin CENTRUM duraklarında inebilirsiniz.)

         – Varşova Hayvanat Bahçesi (Warsaw Zoo), Varşova Hayvanat Bahçesi, 1928 yılında hazırlandı. 500 farklı türe ait yaklaşık 5000 hayvanın barındığı alanda büyülenmemek mümkün değil. Hayvanların bir kısmı Polonya’nın yerlileri olup bir kısmı ise dünyanın çeşitli yerlerinden getirilmiştir.Kış ayları haricinde gidilmesi tavsiye edilir. (Nasıl gidilir? Varşova Merkez’den 7 ve 9 numaralı tramvaylar ile ulaşabilirsiniz.)

 

Türk Marketleri…

Varşova’da birkaç Türk marketi bulunuyor. Bize ise şimdilik sadece iki tanesini tavsiye edebiliyoruz.

         – Mustafa Halal Sklep: Hem Türk marketi hem de Türk kasabı olarak hizmet vermektedir. Hem helal kesim et ürünleri alabilir hem de alt kattaki Türk ürünleri reyonundan ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. (Nasıl gidilir? Merkez’den 9 ve 7 numaralı, Politechnika’dan ve Dw.Gdanski’den 15 numaralı tramvay ile Okecie yönünde gitmeniz gerekiyor. Sondan bir önceki durakta indiğinizde ileride sağda göreceksiniz. Adres: Al. Krakowska 127 Tel: 22 240 56 96 Detay: @MustafaSklep)

         Sapko Kebab: Aslında Türk Lokantası olsa da, Türk ürünlerini de bulabileceğiniz bir yerdir Sapko Kebab. Et ürünleri yok. Ancak kuru bakliyat, zeytin-peynir, sucuk ve ayran başta olmak üzere birçok ürünü bulabilirsiniz. Hepsi Türk markasıdır. (Nasıl gidilir?  Varşova Merkez Tren İstayonu(Dw. Centralny) yanından geçen ve Zoliborz istikametine giden 17, 4 ve 10 numaralı tramvaylar ile 510 numaralı otobüs ile gidebilirsiniz. ‘Kino Femina’ durağında indiğinizde ileride sağda göreceksiniz.  Adres: Al. Jana Pawla II 46/48 Detay: @Sapko)

 

Nezih Restoranlar…

Varşova’da tavsiye edebileceğimiz hem Türk hem de Polonyalı restoranlar var.

Tavsiye ettiğimiz iki Türk mekanı var.

         – Maho Restaurant: Polonya’nın en lüks restoranlarından biri diyebiliriz. Polonya’nın işadamlarının uğradığı nezih bir mekandır. (Nasıl gidilir? Merkez’den 7 ve 9 numaralı, Politechnika’dan ve Dw.Gdanski’den 17 numaralı tramvay ile gidebilirsiniz. Ayrıca Sadyba’dan kalkan geçen 189 numaralı otobüs de Maho’ya kadar gidiyor. ‘Hynka’ durağında inmelisiniz. Adres: Al. Krakowska 240/242 Tel: +48 22 609 15 48 Web: maho.com.pl Detay: @Maho)

Sapko Kebab’a uğramalısınız mutlaka!

         – Sapko Kebab: Polonya’nın en kaliteli Türk yemeklerini burada bulabilirsiniz. Lezzetinden şüphe etmeyeceksiniz. (Nasıl gidilir?  Varşova Merkez Tren İstayonu(Dw. Centralny) yanından geçen ve Zoliborz istikametine giden 17, 4 ve 10 numaralı tramvaylar ile 510 numaralı otobüs ile gidebilirsiniz. ‘Kino Femina’ durağında indiğinizde ileride sağda göreceksiniz.  Adres: Al. Jana Pawla II 46/48 Detay: @Sapko)

Diğer restoranlar için: @Varşova Restoranlar

 

Nezih Kafeler…

Polonya’nın güzel Başkenti Varşova’ya, nezih kafeler yakışır…

         – Star Light Cafe/Bar: Şahane dekoru ile lüks bir mekanda olduğunuzu farkedeceğiniz Star Light’da ister birşeyler içebilir isterseniz güzel menüsünden nezih yiyecekler tadabilirsiniz. (Nasıl gidilir? Metro ile İmielin Metro İstasyonu’nda indiğinizde çıkışta göreceksiniz. Multikinoa Cinema’nın yanında yer alıyor. Adres: Aleja Komisji Edukacji Narodowej 60 Tel: 22 643 60 43 Web: starlight.pl)

Starlight Cafe / Bar

         – Kafe Fajka: İster uzun süre ister kısa süreli bulunun, Varşova’ya geldiğinizde bir zaman sonra mutlaka Türk kültürünü arayacaksınız. Kafe Fajka’da hem Türk usulü kafe sistemini görmüş olacaksınız. Varşova’da tavsiye ettiğimiz güzel nargile kafelerden biridir aynı zamanda. (Nasıl gidilir? Centrum(Merkez)’den 175 numaralı otobüs ile rahatça gidebilirsiniz. Ayrıca 180, 222 ve 195 numaralı otobüsler de o mevkiden geçiyor.)

 

Komşu şehirler/ülkeler ve ulaşım…

          Varşova’nın komşu şehirleri: Płock, Radom, Ciechanow, Skierniewice, Ostrateka ve Siedlce.

          Ulaşım: Komşu şehirlere Varşova şehir merkezindeki duraklardan kalkan otobüslerle gidebilirsiniz. Ya da bazı şehirler için tren ile gitmenizi de tavsiye ederiz. Tren biletlerinin daha uygun ücretlerle satıldığının altını çizmek gerekir.

 

Alışveriş…

Polonya’da Alışveriş deyince aklınıza Varşova gelmeli…

          – Złote Tarasy: Varşova’nın merkezinde ve en ünlü alışveriş merkezi olarak bilinen Zlote Tarasy, 2007 yılından beri hizmet vermektedir. Her yıl yüzbinlerce turist ağırlamakta olan AVM içerisinde dünyanın en ünlü markalarını bulmak mümkündür. (Nasıl gidilir? Varşova Merkez Tren İstasyonu(Dw.Centralny)’nun hemen yanında yer alıyor. Şehir merkezinde yani. Adres: ul. Złota 59 Web: Zlote Tarasy)

Varşova’nın merkezindeki AVM, Zlote Tarasy

          – Blue City: Türk mimarisinin dokunduğu bir alışveriş merkezi, Blue City, en iyi markaları bünyesinde barındırıyor. (Nasıl gidilir? Merkez’den geçen 130 ve 158 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz. Adres: Aleje Jerozolimskie 179 Tel: 22 824 45 55 Web: BlueCity.PL) 

Ayrıca bakınız: @AlışverişPolonya

 

Şehir içi ulaşım hakkında…

Polonya’nın ilk ve tek metro hattı, Varşova’da bulunmaktadır. Şehrin birçok bölgesine metro ile gitmek mümkün. Bunun haricinde tramvay ve otobüs hatları da şehrin her tarafını sarmış durumdadır. Yani toplu taşıma araçları ile istediğiniz yere rahatça gidebilirsiniz. Aylık kart için Centrum Metro İstasyonu içerisindeki ZTM bürosuna gitmelisiniz. Günlük ya da haftalık biletleri ise metro istasyonlarındaki KİOSK’lardan alabilirsiniz. Polonya öğrenci kimlik kartı olanlara, ulaşımda %50 civarında bir indirim uygulanmaktadır. (@Polonya Ulaşım)

 

Varşova Taksi Numaraları…

Varşova’da hizmet veren çok fazla taksi şirketi var. Polonya’da durak sistemi değil, şirket sistemi vardır. Yolda geçerken taksi durdurmak gerçekten çok zordur. Bu sebeple telefon numaralarını not etmenizi tavsiye ederiz.

         – As Taksi: 22 100 53 53
         – Bayer Taksi: 22 196 67
         – Glob Taksi: 22 196 68
– Euro Taksi: 22 196 62

 

Varşova Araç Kiralama…

Polonya’da araç kiralamak oldukça hızlı ve pratiktir. Türk ehliyetinizle hızlı bir şekilde araç kiralayabilir, ister Polonya içinde ister yurt dışında seyahat edebilirsiniz. (Detaylar için: @Polonya Araç Kiralama)

         –  Express: İngilize ve Lehçe dillerinde hizmet veren şirket, pratik ve hızlı çözümler sunuyor. Cep telefonlarınızdan dahi mobil site üzerinden araç kiralamanız mümkün. (Web: Express.pl)

Avis Polonya

         –  Avis: Tüm Avrupa’da olduğu gibi Polonya’da da hizmet veren Avis, profesyonellere hitap ediyor. Özellikle VIP araçlarda hızlı çözümler sunabilen Avis, aynı zamanda diğer tüm modellerde araç filosuna sahip. (Web: Avis.pl Bkz: @Avis)

 

Türkiye ile ticari bağlantılar…

         –  Polonyadan.Com: ‘Polonyadan’ ile Türkiye-Polonya arası ticari bağlantılar hız kazanmaktadır. İş dünyasına yönelik çalışmalar ‘Polonya-Türkiye’ ve ‘İş Dünyası’ sayfaları altında yapılmaktadır. Bu sayfalara PolonyaTurkiye.Com adresi ile hızla ulaşabilirsiniz. (Web: Polonyadan.Com )

 

Varşova Hastaneler…

         –  Medicover: Varşova’nın en iyi özel hastanelerinden biridir. Özel sigortaları ve ailelere özel programları bulunuyor. Aile paketi aldığınızda, tüm aileniz ücretsiz tedavi görmüş oluyor. Ayrıca diğer sigorta şirketleriyle de anlaşmaları bulunuyor. Doktorların bir çoğunun İngilizce bildiğini de gördük. Bu kesinlikle önem arz ediyor, turistler için özellikle. (Nerede olduğunu Medicover.Com adresinden öğrenebilirsiniz.)

         Varşova’daki tüm hastaneler için: @SzpitaleWWarszawie

         Ayrıca bakınız: @Hastane Polonya

 

Eğlence/Sinemalar…

         –  Multikino İmielin: Ursynow ilçesinin en büyük sinemasıdır. (Nasıl gidilir? Metro ile İmielin Metro İstasyonu’nda indiğinizde çıkışta göreceksiniz. StarLight Cafe’nin yanında yer alıyor. Adres: Aleja Komisji Edukacji Narodowej(Al. KEN) 60 Tel: 22 201 17 10 Web: multikino.pl)

         –  Zote Tarasy: Varşova’nın merkezinde bulunan en ünlü alışveriş merkezi olan Zlote Tarasy’nin en üstünde bulunan sinemadır. İsmi yine Multkino olarak geçmektedir. (Nasıl gidilir? Varşova Merkez Tren İstasyonu(Dw.Centralny)’nun hemen yanında yer alıyor. Şehir merkezinde yani. Adres: ul. Złota 59 Tel: 22 201 16 10 Web: multikino.pl)

 

Eğlence/Bowling Salonları…

          – Galeria Mokotow: Varşova’nın ünlü AVM’lerinden biri olan Galeria Mokotow’un en üst katında oyun salonları bulunuyor. Bowling bölümü ise takdire şayandır. (Nasıl gidilir? Sadyba’dan 189 ve Merkez’den 117 numaralı otobüslerle ve Zlote Tarasy’nin önünden geçen 17 numaralı tramvaylar ile gidebilirsiniz. Ayrıca Metro Wierzbno önünden geçen 4, 18 ve 44 numaralı tramvayları da tercih edebilirsiniz. Adres: ul. Wołoska 12 Tel: +48 (22) 541 41 41 Web: galeriamokotow.pl Detay: @GaleriaMokotow)

Galeria Mokotow, Varşova.

Turist Bilgilendirme Ofisleri…

Turist bilgilendirme ofislerinden Varşova ile ilgili birçok detaylı bilgiyi bulabilir, özel hazırlanmış kataloglardan ücretsiz edinebilirsiniz.

                  Nerelerde Bulunabilir?
                  1. Kültür ve Bilim Sarayı (Palace of Culture and Science), (Tel: +48 22 194 31)

                  2. Eski Şehir (Stare Miasto), (Adres: Rynek Starego Miasta 19/21/21a)

                  3. Chopin Havalimanı, (Adres: ul. Żwirki i Wigury 1, Terminal A, Çıkış 2)

                  4. Varşova Merkez Tren İstasyonu (giriş kat)

 

Varşova Rehberi ile A’dan Z’ye Varşova sizlerleydi… Polonya Rehberi sayfamız altında diğer şehirlerimizi de bulabileceksiniz…

Soru, görüş ve düşüncelerinizi İletişim sayfamızdan bize iletebilirsiniz…

 

 

13 cevap

 1. […] Varşova için hava tahminlerini paylaşıyoruz sizlerle. Ancak diğer şehirler için de sıcaklık […]

 2. […] Edu&More ile ilgili detayları Lehçe Dil Eğitimi etiketi altında okuyabilirsiniz.. […]

 3. […] Said MURAT | 07 October 2012 | 0 Polonya’nın Başkenti Varşova hakkında çokça bahsettik. Varşova Rehberi başlığı altında PDF olarak hazırladığımız dökümanları da sizlerle paylaştık. Ancak […]

 4. […] Ev Sahipliği Yaptı! Written by Said MURAT | 07 October 2012 | 0 Polonya’nın Başkenti Varşova’da geçtiğimiz Cuma ve Cumartesi günü moda rüzgarı esiyordu. Varşova, Moda haftasına ev […]

 5. […] ve İşletme Birliği(EBES)’nin 1 ile 3 Kasım tarihleri arasında Polonya’nın Başkenti Varşova’da yapılacak konferansta Avrupa’nın son durumu, ABD seçimleri, Türkiye-Suriye gerilimi […]

 6. […] ve İşletme Birliği(EBES)’nin 1 ile 3 Kasım tarihleri arasında Polonya’nın Başkenti Varşova’da yapılacak konferansta Avrupa’nın son durumu, ABD seçimleri, Türkiye-Suriye gerilimi […]

 7. […] tanıtılacak… Written by Said | 13 November 2012 | 0 Türk Kültürü Varşova Eski Şehir(Stare Miasto)’da […]

 8. […] Türk Gecesi’ne Bekliyoruz! Written by Said | 17 November 2012 | 0 Geçen sene Kafefajka’da Cumartesi akşamlarımızı bir başka süsleyen Paşa Müzik Grubu, şimdi sizleri […]

 9. Avatar isa erken dedi ki:

  Ben ikinci dönem Varşova’nın jozefow semtinde Algide de Gasperi üniversitesinde okuyacağım şubattan temmuza kadar büyük ihtimalle.Fakat okulun yurdu yokmuş.Ve ben jozefow da kalmak istemiyorum varşova merkezde kalmak istiyorum.Acaba bir yurt ayarlamada yardımcı olurmusunuz ?

 10. Said Said dedi ki:

  Merhabalar. Hynka bölgesi yakındalarında TEAMHOSTEL var. Orası ile irtibata geçebilirsiniz. Öğrenciler kalıyor genel olarak. Tramvay ile merkeze gidebiliyorsunuz. Saygılarımızla.

 11. […] Akgün Akova’nın ‘Gökkuşağının Üzerindeki Türkiye’ konulu fotoğraf sergisi, Varşova Eski Şehir(Stare Miasto)’de Kraliyet Sarayı’nın hemen önünde sizleri […]

 12. Avatar Hacı Osman dedi ki:

  Selamun aleyküm. Varşova’ da öğrenci yurtlarının konforu nasıl mesela. Ortalama 100 euro ücret ödeyen bir vatandaşın çektiği resimleri incelemiştim de mutfaklar ailemin 90 lı yıllarda mutfakta çektirdiği fotoğraftaki mutfağa benziyordu. Eski ve bakımsız görünüyordu. Biriside yurtları pislik götüyor, temizlik falan yapımıyor böcek kaynıyor demişti. Varşova’ ya gelmekten iyice tırstım. Sanki okullar ve ülke biz yurtdışı öğrencileri ayaklı cüzdan görüyor gibi geldi bana. Elbette bizden kar elde edecekler ama hizmetin hakkını vermesi lazım en azından. Bir de birisi iki tane hintlinin odasına düşmüş ve adamların aşırı pis olmasından şikayetçiydi. Bunlar hep düşündürüyor beni.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir