Büyükelçimiz Sayın Yusuf Ziya Özcan ile keyifli bir söyleşi

Polonyadan Ekibini temsilen dün Varşova Büyükelçimiz’in konuğuydum. Büyükelçimiz Sayın Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan Bey’le keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Çikolata ve Türk çayı eşliğinde yaptığımız keyifli söyleşimizi sizlerle paylaşıyoruz şimdi.

Bizleri makamına kabul eden Sayın Büyükelçimiz’e Teşekkürlerimizi Sunuyoruz.

Said Murat: Polonya’da birçok Türk şirketi olduğunu biliyoruz. Her yıl yeni Türk şirketleri de Polonya piyasasında yerlerini alıyor. Peki, iki ülke arasında ne gibi ticari gelişmeler bekleyebiliriz?
Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan: Polonya’daki Türk şirketlerine baktığımızda, çoğunluğunun tekstil seötkründe faaliyet gösterdiğini görüyoruz. İnşaat sektöründe de şirketler var. İki ülke arasında ticari anlaşmaları olan ve bu şekilde çalışmalar yapan şirketler de görüyoruz. Lakin iki ülke arasında kalıcı ilişkiler sağlamak için, Türk şirketlerin Polonya’da ve Polonyalı şirketlerin de Türkiye’de yatırımlar yapmaları gerekmektedir. Türk şirketlerle görüşmelere başladım ben. Türk şirketlerin sadece ticaret değil, yatırım yapmaları şart. Polonya’da fabrikalar kurulması ve Avrupa’ya ticaret yapılması gerekir.

Sayın Büyükelçimiz Yusuf Ziya ÖZCAN ve Polonyadan.Com Proje Yöneticisi Said MURAT

SAID MURAT: O halde Polonya için Türk şirketlerinin Avrupa’ya açılabilecek en mantıklı kapısı diyebilir miyiz?
ZIYA ÖZCAN: Kesinlikle. Polonya’nın kesinlikle müthiş bir potansiyeli var. Gelecekte 3 büyük gelişmiş ülkeden bahsediliyor: Türkiye, Polonya ve Japonya. Bu kanıya katılıyorum. Polonya’nın coğrafi konumu çok iyi. Bu sebeple de uluslar arası şirketler büyük üslerini Polonya’ya kuruyorlar. Türk şirketlerimizin de bu yolu izlemesi gerekiyor. Böylece diğer Avrupa ülkelerine rahatca ulaşabiliriz. Ticari anlamda büyümeyi de bu şekilde yakalayabiliriz.

SAID MURAT: O halde yatırımcılarımızı Polonya’ya bekliyoruz. Peki bir de eğitim ile ilgili sorum olacak. Son birkaç yıldır Polonya’da Türk öğrenci sayısında ciddi artışlar gözlemliyoruz. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?
ZIYA ÖZCAN: Hatırladığım kadarıyla Türkiye olarak öğrenci gönderdiğimiz ülkeler arasında Almanya’dan sonra Polonya ikinci sırada geliyor. Bu son yıllarda çok daha artış göstermeye başladı. Büyük sebep olarak ekonomik yapının iki ülke için de benzer olması. Yani Türkiye’den gelen bir öğrenci ekonomik anlamda Polonya’da bir zorluk çekmiyor, genel olarak. Ayrıca diğer yandan Polonya’dan da Türkiye’ye okumak üzere giden gençler var. Onlar için de Büyükelçiliğimiz olarak resepsiyon verdik. Yakında Varşova’da Türk öğrencilerimiz için de bir program yapmayı planlıyoruz.

SAID MURAT: Peki Türkiye’de Yüksek Eğitim Kurumu(YÖK)’nun Polonya üniversitelerinin birçoğuna denklik vermesi vatandaşlarımızın Polonya’ya yönelmesinde bir etken mi sizce?
ZIYA ÖZCAN: Tabi ki. Denlik kesinlikle en önemli faktördür. Polonya’da bu konuda sıkıntı olmuyor. Bazı üniversitelerin iSaid Murati YÖK’te olmayabilir. Ancak belgelerinizi ibraz ettiğinizde bir sorun çıkmayacaktır. Polonya Cumhuriyeti’nin tanıdığını bir üniversiteyi Türkiye Cumhuriyeti de tanımaktadır.

SAID MURAT: Bununla birlikte Polonya’da Türk nüfusunda gerçekleşen artışı da farkediyoruz. Bu durumu Polonya ile Türkiye arası bir gelişme olarak görebilir miyiz?
ZIYA ÖZCAN: Kesinlikle. İki ülke dostluk ve ticari faaliyetler içerisinde ilişkilerini sürdürüyor. Polonya’dan Türkiye’ye geçen sene 500 Bin turist gitmiş. Rakam büyük gerçekten. Polonya’da yaşayan Türk sayısı da her yıl artıyor, evet. En büyük sebebi de bahsettiğimiz dostluk ilişkileri ve ticari gelişmeler.

Varşova Büyükelçimiz Yusuf Ziya Özcan

SAID MURAT: Polonya ile Türkiye arasında olan siyasi gelişmeleri gözlemliyoruz, paylaşıyoruz. Ancak hala vize ve oturum izinleri konusunda sorunlar çıkıyor. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları için bir gelişme bekleniyor mu?
ZIYA ÖZCAN: Bazen çalışma izinleriyle ilgili sorunlar çıkıyor. Duyuyoruz. Polonya’da bir iş adamı Türkiye’den iki kişi talep ediyor. Polonya Cumhuriyeti çalışma izni veriyor. Ancak Türkiye’de Polonya Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğu vize vermiyor. Bu sorunla ilgileniyorum. Çözüme kavuşacağız. Bakanlıkla görüşüyoruz. Öğrenciler için bir sorun söz konusu ise, mutlaka bize konuyu bildirsinler. Elimizden geldiğince yardımcı olacağımızdan emin olabilirsiniz.

SAID MURAT: Biraz da kültürel konulara değinelim izninizle. Polonyalıların Türklere bakış açısı hep merak edilen sorular arasında. Ziyaretçilerimiz bir de sizden duysunlar istiyoruz: Polonya’da Türk olmak nasıl bir duygu?
ZIYA ÖZCAN: Çok saygı duyuyorlar bizlere. Uzun süreli tarihi ilişkilerimizden dolayı, seviyorlar bizi. Biz Polonya’yı hiç unutmadık. Onlar da bizi unutmuyorlar. Avrupa Birliği için de bizi destekliyorlar, parlementoda. 600 yıllık güzel bir ilişkiye sahibiz. Polonezköy de Polonyalılar için çok önemli. Hala İstanbul içerisindeki Polonezköy’de muhtar Polonyalı seçilir. Bu dünyanın başka neresinde var?

SAID MURAT: Başka hiçbir yerde yoktur kesinlikle. Biraz da Büyükelçiliğimiz hakkında konuşalım isterseniz. Yeni bir binadan bahsediliyordu. Varşova Büyükelçiliğimizin taşınması gündemde mi?
ZIYA ÖZCAN: Evet gündemde. Yeni bina arıyoruz. Güzel bir muhit ve bina seçmek kolay olmuyor. Ancak en kısa zamanda taşınmak istiyoruz.

Büyükelçimiz Sayın Yusuf Ziya Özcan’a Teşekkürlerimizi Sunuyoruz.

SAID MURAT: Polonya’da olan her Türk vatandaşının sorunları ile birebir ilgilenilebiliyor mu? Asıl sormak istediğim, vatandaşlarımız size sorunlarını hangi yollar ile iletebiliyor?
ZIYA ÖZCAN: Kapımızı herkese açtık. Telefon sistemimizi de yeniledik. İsteyen telefon ile(Konsolosluk değil Büyükelçilik numaramızdan) isteyen de bizzat Büyükelçiliğimiz’e gelerek bize ulaşabilir. Bizim buradaki varlık sebebimiz vatandaşımıza hizmet etmek. Tabi ki sorunları olan vatandaşlarımıza yardımcı olmaya çalışacağız.

SAID MURAT: Bu sene Varşova’daki ilk görev yılınız olacak. Polonya’da Türkiye ile ilgili yapılacak uluslar arası organizasyonlara katılmayı düşünüyor musunuz?
ZIYA ÖZCAN: Hem yapılacak organizasyonlara katılacağız, hem de biz sürekli organizasyonlar yapacağız. Mesela 2014 yılı için çalışmalara başladık. 2014 yılında Polonya ile Türkiye ilişkilerinin 600. Yılını kutlayacağız, bildiğiniz gibi. Adam Mieckiewicz Vakfı ile ortak bir çalışma yapacağız. Bunların haricinde hastaneleri ve yetimhaneleri ziyaret etmeyi planlıyoruz, Milletimizi temsilen. Ayrıca geçenlerde 2. Varşova Üniversitesi Türkoloji sempozyumuna katıldık. Oradaydık. Amaçladığımız asıl mesele, vatandaşlarımızı bir arada tutmak, birlik ve beraberliği sağlamak. Büyükelçiliğimizce aktif organizasyonlara imza atacağımızdan emin olabilirsiniz.

SAID MURAT: Son olarak Sayın Büyükelçimizden Polonyadan.com hakkındaki yorumlarını ve varsa Polonya’daki vatandaşlarımıza mesajını rica etsek? Polonyadan.Com’u ilk nereden duydunuz?
ZIYA ÖZCAN: Polonya’ya ilk atandığım gün internette birkaç araştırma yaptım. İlk ulaştığım site Polonyadan.Com idi. Yazılarınızın takipçisiyim kesinlikle. Polonya ile ilgili birçok konuya cevap buluyorsunuz. Akılda soru bırakmıyorsunuz. Varşova Büyükelçiliğimizce de projelerinizi desteklediğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Vatandaşlarımıza da şunu söylemek isterim ki; Polonya’da Türk Mİlletini temsilen varız. İstedikleri zaman kapımız açıktır.

SAID MURAT: Değerli zamanınızı bizimle paylaştığınız için çok Teşekkür Ediyorum.
ZIYA ÖZCAN: Ben Teşekkür Ederim. İyi çalışmalar dilerim.

Polonya ve Türkiye ile ilgili özel içeriklerimizi RESMİ kodlu sayfalarımızda bulabilirsiniz…

6 Comments on “Büyükelçimiz Sayın Yusuf Ziya Özcan ile keyifli bir söyleşi”

  1. Öncelikle başarılarınızın devamını diler kutlarım sizi güzel bi söyleşi olmuş…En kısa zamanda güzel projelerde sizleri görmekten mutluuluk duyarız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir