Polonya’da Pazar Alışverişi Kültürü

Türkiye’de pazara gitme alışkanlığı olanlarımız vardır. ‘Domatesin en iyisi pazarda’ gibi cümleleri de Türkiye’ye gittikçe çokça duyuyoruz. Peki Polonya’daki pazar kültürünü biliyor musunuz?

Polonya’da iki türlü pazar sistemi bulunuyor. İlkine ‘Pasaz(Okunuş: Pasaj)’ deniliyor. Belediyeler tarafından özel alanlar verilir ve satıcılar bu mekanlara giderek satış yaparlar. Hem yiyecek hem de giyecek bulmak mümkün pasajlarda. Varşova başta olmak üzere Polonya’nın çoğu şehrinde bu tür pazarlar bulmak mümkün.

Krakow MerkezdePazar

İkinci pazar türü ise otobüs durakları ya da metro istasyonları yakınında olanlardır. Her gün olmasa da özellikle hafta ortası ya da hafta sonları havaların güzel olduğu zamanlarda otobüs durakları ya da metro istasyonları yanında küçük pazarlar kurulur. Birkaç tezgah kurulur. Ancak yiyecek ve giyecek bulmak mümkün yine orada.

Geçenlerde Türkiye’ye gittiğimizde bu konuyu birkaç yakınımızla konuştuk. Ancak Polonya’da ya da Avrupa’da pazar kültürünün olduğunu bilmediklerini söylediler. Rusya’da olduğu gibi Polonya’da da halk pazarlardan da alışveriş yapar. Artık hipermarketlere gitmeler daha da çoğaldı tabi ki. Ancak taze meyve ve sebzeyi kurulan küçük çaplı pazarlarda bulabilirsiniz.

polonya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir