Lehçe dili öğrenmek zorunlu oluyor!

Avrupa’nın birçok ülkesinde uzun süreli vize almak için dahi ‘Resmi dili bilmek’ ve sınavlardan geçmek gerekiyor. Özellikle Almanya bu kuralı ciddi şekilde uyguluyor. Evet, Polonya da yakında bu yasayı yürürlüğe getirecek.

Polonya’da uzun süreli kalmak isteyen yabancılar Oturum Kartı(Karta Pobytu) almak durumunda. 1 yıllıklar için bir değişiklik gelmeyecek şimdilik. Ancak 5 yıl ve daha uzun süreli oturum izni başvurusu yapacak olanlardan Lehçe bilgisi istenecek.

Tam olarak kanunun ve yenilenecek yasanın içeriğini bilemiyoruz. Biz de Varşova Belediyesi Yabancılar Ofisi’nden öğrendik bu bilgiyi. Çok açık bilgi verilmiyor.

Belki bir dil sertifikası belki de bir sınav zorunlu olacak. Kanun kesinleştiğinde konuyla ilgili bilgiyi bize verecekler yine. Bizler de tabi ki sizlere aktaracağız.

Aslında tam tarih belli olmasa da yavaş yavaş konuyla ilgili denemeler yapılıyor. Belki bazılarınıza ‘neden lehçe öğrenmediniz?’ diye soru soruluyordur. 1 yıllık oturum izninin ismi ‘Zamieszkanie na czas oznaczony’ olarak geçiyor. Ancak bizim bahsettiğimiz uzun süreli yani en az 5 yıllık oturum izni almak isteyenler için geçerli olacak bir düzenleme. Bununla birlikte süresiz oturum ve Polonya Cumhuriyeti vatandaşlığı almak isteyenler için de aynı yasa geçerli olacak.

Lehçe öğrenmek birkaç yıl içinde Resmi olarak zorunlu olacak yani. Almanya gibi vize işlemleri için de dil sertifikası düzenlemesi yapılması da muhtemel. Ancak bunun için daha uzun zaman gerekiyor.

Bu arada, Lehçe öğrenmek isteyen ziyaretçilerimiz isteklerini bize iletebilirler. Polonyadan ziyaretçileri ve üyeleri Edu&More’da özel indirim kazanmaktadır.

#resmi #karta pobytu #polonya hakkında #polonya iş dünyası #oturum izni

Lehçe dili öğrenmek zorunlu oluyor!” için 2 yorum

 1. Avatar
  Özkan Tüzemen

  Vatandaşlık başvuruları için Lehçe dil sertifikası artık zorunlu. Ayrıca vatandaşlık için uzun süreli oturum kartından itibaren 5 sene bekleniyordu, bu süre üçe indi. Valilik en az B1 düzeyinde sertifika istiyor. Sertifikayı almak için de bu adresten kayıt olup sınav olmak gerekiyor.

  http://www.certyfikatpolski.pl/

 2. Said
  Said Yazar

  Paylaşımlarınız ve değerli yorumunuz için çok Teşekkürler. Evet, haklısınız. En kısa zamanda bizim partnerlerimizden Edu&More da uluslar arası geçerli Lehçe Dili Sertifikası verebiliyor olacak. Kendileriyle görüştük, bu konuyla ilgili sertifika vermek üzere yetkili olacaklar. Kesin olarak resmileştiğinde sizlerle paylaşacağız konuyu. O zaman Edu&More’da kurs alanlar, B1 seviyesine geldiklerinde bir sınava girecekler. Sonrasında ‘devletin kabul ettiği’ bir sertifika almış olacaklar. Saygılarımızla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir