Dünyanın en dar evi Polonya’da!

Dünyanın en dar ve ince evi Polonya’nın Başkenti Varşova’da bulunuyor. Birçok Polonyalının dahi bilmediği bu evi Polonyadan ekibi olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Dünyaca ünlü Polonyalı Mimar Jakub Szczesny’nin İsrail asıllı yazar Etgar Keret’in yaşaması için tasarladığı eve dışarıdan bakıldığında bir kapsülü andırıyor. Ancak içinde normal bir evde olması gereken her şeyi (60 inçlik flat TV hariç) rahatlıkla bulabiliyorsunuz.  Elektriğini yan binalardan alan ev, 119 cm genişliğe ve 68 cm inceliğe sahip. Yazar Keret evde olmadığında ise, Varşova’yı ziyarete gelen diğer yazar ve entelektüeller bu evde ağırlanıyor.

Mimar Szczesny, eseri hakkında yaptığı yorumlarda Etgar Keret’in evinde yaşayabilmek için uzay gemisi adaptasyonu gibi bir tecrübenin ön koşul olduğunu söylüyor. Bunun da bu evi inşa ederken neden sadece sanatçı ve düşünce adamlarına göre tasarlandığını açıkladığını söyleyen Szczesny, çevresi tarafından engellenmenin rahatsız edici duygusunu ev sakinine hissettirmek için bu yapıyı tasarladığını belirtiyor.

2 Comments on “Dünyanın en dar evi Polonya’da!”

  1. Guzel kardesim, yaratmak Allah’a mahsustur, yazinizda kullanmasaniz daha guzel olur.

  2. Gerekli değişiklikler yapılmıştır. Teşekkür Ederiz. Saygılarımızla. Polonyadan Ekibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir