Polonya’da ilk Türk siyasetçi: Hasan Çiftçi

Polonya ve Türkiye arasında kültürel, siyasi ve ticari köprüler kuran kurumları araştırırken karşımıza çıkan en etkili isim: Hasan Çiftçi.

Polonya’daki siyasi yapı ve ticari ilişkiler hakkında çokça yazıp çizmeye çalıştık. Ancak atlanan bir nokta var ki, o da bir Türk asıllı siyasetçi ve işadamı olan Sayın Hasan Çiftçi’nin ve kurumlarının başarısı.

Pol-Tur Derneği Jastrzębie-Zdrój Şubesi Açılışı

Otelcilik sektöründe kariyerine başlayan Çiftçi, Polonya’da ticaret, gastronomi ve turizm gibi farklı iş alanlarında yer aldı. 2001 yilinda kendi turizm sirketi olan Onur Turizm’i kurdu. 2006 yılında Türk vatandaşlığından ayrılmayarak Polonya vatandaşlığına hak kazanan Çiftçi, Türkiye ve Polonya arasındaki işbirliğini ve dayanışmanın güçlendirilmesi amacı ile 2000 yılında kurulan Polonya Türk Derneğinin kuruluşunda bulundu ve 2007 yılından beri derneğin başkanlığını yürütmektedir. Dernegin Onursal uyesi ise Avrupa Parlamentosu Baskani Sayın Jerzy Buzek’dir.

Polonya’daki ilk Türk siyasetçi!
Başarılı bir işadamı olarak Türkiye’yi temsil eden Hasan Çiftçi, tüm bu çalışmaların yanı sıra Polonya Siyasi tarihine adını yazdıran ilk TÜRK asıllı Polonya vatandaşıdır. Polonya’da 2010 yılında düzenlenen yerel seçimlerde 2009 yılından beri iktidar parisi olan Pomorenya (Pomorski) eyalet senatosuna aday oldu ve senato yedek listesine girmeyi başardı. Hasan Çiftçi Polonya Siyasi arenasında ‘Farklılıklar Zenginliğimizdir’ sloganı ile başladığı çalışmalarına devam etmektedir.

Türk Kültürü Günü’nde Sayın Hasan Çiftçi Gazetecilerin sorularını cevaplarken…

Hali hazırda Partisinin ‘farklı kültürlerin entegrasyonu’ komisyonunda komisyon üyesi olarak da hizmet vermekte olan Hasan Çiftçi, aynı zamanda hiç aksatmadan Polonya-Türkiye arasındaki kültürel, siyasi ve ticari bağlantıları güçlendirmeye devam etmektedir.

Gdansk’ta yüzyüze görüşme imkanımız olmadığı için uzun uzun farklı günlerde Sayın Hasan Çiftçi ile telefonda görüşme imkanımız oldu. Kendisi bizleri kırmadı ve söyleşi ricamızı da kabul etti. En kısa zaman içerisinde ‘kültür, siyaset ve iş dünyası’ temalı yapacağımız söyleşimizi siz değerli okuyucularımızla paylaşacağız.

 

Polonya’da ilk Türk siyasetçi: Hasan Çiftçi” için 1 yorum

  1. Pingback: Söyleşi: Konuğumuz Polonya’da Türk asıllı siyasetçi Sayın Hasan Çiftçi! | Polonya'dan...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir