Söyleşi: Konuğumuz Polonya’da Türk asıllı siyasetçi Sayın Hasan Çiftçi!

Polonya ve Türkiye arasında kültürel, siyasi ve ticari köprüler kuran kurumları araştırırken karşımıza çıkan en etkili isimlerden biri olan Hasan Çiftçi ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Hem iş dünyasına, hem siyasete hem de Polonya-Türkiye ilişkilerine yönelik konuştuk. Şimdi bu güzel söyleşimizi siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Said Murat: Merhabalar Hasan Bey, Nasılsınız?
Hasan Çiftçi: Teşekkür ederim siz nasılsınız?

Said Murat:  Teşekkürler bizler de iyiyiz. Öncelikle biraz kendinizden kısaca bahseder misiniz?
Hasan Çiftçi: 1962 Sivas Divriği doğumluyum. İlk ve orta eğitimimin ardından eğitim hayatıma devam etmek ve ayrıca çalışmak için Istanbul’a yerleştim. Otelcilik sektöründe kariyerime başladım ve uzun yıllar bu alanda farklı müesselerde farklı görevlerde bulundum. Eşim İrena ile 1989 yılında İstanbul’da tanıştık ve hayatımızı birleştirmeye karar verdik. 1999 yılı sonbaharında, eşim, kızım ve oğlumla beraber Polonya’nın sahil şehri, Gdansk’a yerleştik. 2006 yılında Türk vatandaşlığından ayrılmayarak Polonya vatandaşlığına hak kazandım. Polonya’nın, belki de dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Gdansk’ta mutlu bir yaşam sürdürüyoruz.

Said Murat: Peki görüyoruz ki Türkiye’de çalışmaya başladığınız Turizm sektöründeki çalışmalarınıza Polonya’da da devam ediyorsunuz. Biraz sizden ve iş dünyası ile olan ilişkinizden bahsedelim isterseniz. Bir Turizm şirketiniz var sanırım. Öyle değil mi?
Hasan Çiftçi: Polonya’da ticaret, gastoronomi ve turizm gibi farkli iş alanlarında çalıştım. Turizm firmalarında da Türkiye destinasyonu’nu tanıtan görevlerde bulundum ve Tur Operatörleri’nin temsilciliklerini ve yöneticiliklerini yaptım. Bunun yanında tecrübelerimi daha verimli şekilde değerlendirmek amacı ile 2001 yılında Onur Turizm’i kurdum. Şirket özellikle Polonya’dan Turkiye’ye şirketlere özel paket turları hazırlayan bir seyahet acentası olarak faaliyetlerine başladı ve Polonya’nın prestijli firmaları arasında yerini aldı. Onur seyahat acentası, halıhazırda bütün destinasyonlarda, münferit müşterilere de hizmet veren seyahat acentasıdır. Aktif olarak çeşitli fuar ve sergilere katılarak, pazardaki yerini sağlamlaştırma ve büyüme çabasındadır.

Polonya-Türkiye Derneği’nin Yönetim Kurulu Sayın Bbüyükelçimiz ile birlikte… 

Said Murat: Polonya’da değerli bir iş adamı olarak Türkiye’yi temsil ediyorsunuz. Peki iş dünyası ile ilgili, profesyoneller ve Polonya ile ticaret yapmak isteyenler için neler tavsiye edersiniz? Hangi noktalara dikkat edilmeli?
Hasan Çiftçi: Polonya yatırımcılara olağanüstü ticaret ve yatırım imkanları sunan ve uluslararası ticarette güven veren bir ülkedir. Ayrıca düşük maliyetli kalifiye iş gücü ve pazarın büyüklüğü ise yatırımcıları cezbeden diğer unsurlardır. Avrupa ülkeleri ile ticaret ilişkisi kurmak isteyen Türk yatırımcıların ülkenin yapısını tanıyan kişiler ile işbirliği sayesinde büyük başarılara imza attığını görüyoruz. Ancak bana göre en önemli husus ülkede yabancılara karşı olumlu yaklaşımların etkisidir. Avrupa Ülkelerinde yasal uygulamaların her ne kadar aynı olsa da Polonya’da ve diğer ülkelerde bu uygulamalar farklılık gösterebilmektedir. Yatırımcıların bu konuyu önemsemelerinin gerektiğini düşünüyorum. Polonya da yatırım yapmak isteyen işadamlarına imkanlarımız ölçüsünde her türlü desteği vermeye hazır olduğumu sizin aracılığınızla belirtmek istiyorum.

Said Murat: Bu güzel haberi de yatırımcılarımıza duyurmuş olalım o halde. Peki, Sayın Büyükelçimiz ile görüştüğümüzde kendisi ‘Polonya’ya yatırım artmalı çünkü Avrupa’ya açılan bir kapıdır’ demişti. Siz ne dersiniz? Büyükelçimize katılıyor musunuz?
Hasan Çiftçi: Kesinlikle katılıyorum. Büyükelçimizin işadamlarına destek vermesi çok önemli, bunun altını çizmek isterim. Zaten son zamanlarda iki ülke arasındaki iş hacminin artarak büyümesi bunun güzel bir göstergesi.

Gaziantep Belediye Başkanı Dr Asım Güzelbey ile bilrikte.

Said Murat: Biraz da siyasetle olan ilişkinizden bahsedelim izninizle. Polonya Siyasi tarihine adını yazdıran ilk Türk asıllı siyasetçisiniz. Siyaset hayatınız hakkında neler paylaşmak istersiniz?
Hasan Çiftçi: Siyaset toplumsal yaşamımızın olmazsa olmazlarındandır. Bana göre yaşadığımız topluma faydalı bir vatandaş olup hizmet edebilmenin en iyi yolu, aktif olarak siyaset yapmaktır. Benden sonra geleceklere siyaset yapabilmenin yolunu açtığımı düşündüğüm için çok mutluyum ayrıca gençlerin bayrağı daha ileriye taşıyacağına inandığım için ise çok umutluyum.

İlk önce belediye meclis üyeliğine aday olmam kararlaştırılmıştı, Eyalet meclisine adaylığım ise üyesi olduğum partimden aldığım bir telefon ile başladı, hiç böyle bir planlamamız olmamıştı, bu nedenle seçim kampanyası için yeterli zamanımız olmadı.

Polonya’da 2010 yılında düzenlenen yerel seçimlerde 2007 yılından beri iktidar partisi olan PO’dan( Yurttaşlik Platformu) Pomeranya eyalet senatosuna  aday olmamı önerdiler. Seçimlerde çok az bir farkla eyalet senatosuna giremedim ancak senato yedek listesine girmeyi başararak Polonya Siyasi tarihinde ilk Türk asıllı Polonya vatandaşi olarak bir ilke imza atmış oldum. Almanya başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinde Türk asıllı birçok siyasetçi var, bildiğim kadarı ile ikinci kuşak ve seçmenleri neredeyse hepsi yabancı kökenli. Polonya ise 99% Polonya doğumlu Polonyalılar yaşamaktadır, bu nedenle yabancı kökenli adayların fazla şansı bulunmamaktadır.

Said Murat: Daha önce belirttiğimiz gibi Polonya’daki ilk Türk asıllı siyasetçisiniz. Peki hedefiniz, misyonunuz nedir?
Hasan Çiftçi : Seçim sloganımızı „Farklılıklar Zenginliğimizdir” diye belirlemiştik ve misyon olarak da kabül ettiğimiz bu  slogan ile başladığım siyaset arenasındaki çalışmalarıma halen devam etmekteyim. Hali hazırda  „farklı kültürlerin entegrasyonu” konulu partimin çalışmalarında görev yapmaktayım. Bunun yanında tabii önümüzdeki seçimler ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Benim siyasette yer almam bir anlamda Polonya’da var olan hoşgörü ve anlayış ortamının bir sonucudur. Türk asıllı bir Polonya Vatandaşı olarak Polonya’yı uluslararası arena’da da temsil etmek en büyük hedeflerimden bir tanesi.

Azerbaycan Varşova Büyükelçisi Dr Hasan A. Hasanov
 ile birlikte..

Said Murat: Siyasetin yanı sıra bir Polonya-Türkiye derneğinin kurucu üyeleri arasında ve başkanı olduğunuzu biliyoruz. Bu konuyla ilgili çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Hasan Çiftçi: Türkiye ve Polonya arasındaki işbirliği ve dayanışmanın güçlendirilmesi amacı ile 2000 yılında kurulan Polonya-Türkiye Derneği’nin(www.pol-tur.org)  kurucularından birisiyim ve 2009 yılından beri derneğin başkanlığını yürütmekteyim. Dernek merkezimiz Gdansk’da  ve ülkenin güneyinde bulunan Jastrzebiej Zdroj’da da bir şubemiz bulunmaktadır. Ankara’da da bir şube açmak için çalışmalarımız bitme aşamasındadır. Dernek olarak iki ülke arasında ilişkileri güçlendirecek her türlü çalışmaya katılıyor ve bizzat bu tür çalışmaları sürdürüyoruz. Son olarak dernek çatısı altında ücretsiz Lehçe ve Türkçe dersleri verebileceğimiz bir proje üzerinde çalışmaktayız. Dil, farklı kültürden gelen insanların entegrasyonu için en önemli unsurlardan başındadır kanısındayım. Gdansk’da bulunan merkezimizi de belediye’den tahsis edilen yeni binamıza taşıdık. Çok yakında bir açılış düzenlemeyi düşünüyoruz.

Said Murat: O halde bizler de bu güzel gelişmeleri sayfalarımızda duyurmak üzere sabırsızlıkla bekliyoruz. Peki, kısaca Polonya ile Türkiye arasındaki hem siyasi hem ticari durumu sorsam?
Hasan Çiftçi: Ben şahsen 2013 ve 2014 yıllarının iki ülke ilişkileri açısından bir dönüm noktası olacağına inanıyorum. Bildiğiniz gibi her platformda Polonya Hükümeti ve Başkanı Türkiye’nin AB’ye katılımı konusundaki desteklerini belirtmektedirler. İki ülke arasında Lozan Barış Konferansı sırasında 23 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Dostluk ve İşbirliği Antlaşması’nın 90. Yıldönümünün 2013 yılına denk gelmesi ve Polonya’da 2013 yılının ‘Türk Yılı’ olarak kabül edilmesi, bunun yanında taraflar arasında diplomatik ilişkilerin tesisinin 600. yıldönümünün ise 2014 yılında ortak etkinliklerle kutlanacak olmasını Polonya-Türkiye Derneği olarak da son derece önemsiyoruz.

Said Murat: Bu etkinlikleri tabi ki bizler de ziyaretçilerimizle duyuruyor olacağız. Peki, son olarak paylaşım platformumuz Polonyadan.Com hakkında ne söylemek istersiniz?
Hasan Çiftçi: Öncelikle bu sıcak sohbet için size teşekkür etmek istiyorum. Polonyadan.Com ’da yayınlanan haberleri hergün okuyan birisi olarak Türk vatandaşlarını bilgilendirmek adına üstlendiğiniz misyon için sizi tebrik ederim. Bu vesile ile 2013 yılının herkes için hayırlı bir yıl olmasını diliyorum.

Said Murat: Çok Teşekkür Ediyorum. Ayrıca, değerli vaktinizi bize ayırdığınız için de ayrıca teşekkürler.
Hasan Çiftçi: Ben teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir