Polonya-Türkiye Ekonomik İşbirliği Sempozyumu’ndaydık!

Polonya-Türkiye Ticaret Odası, Ulusal Ticaret Odası ve Polonya-Türkiye İş Konseyi tarafından hazırlanan Polonya-Türkiye Ekonomik İşbirliği Sempozyumu’ndaydık!

Dün(27.02.13), onlarca işadamı ve devlet erkanının katılımıyla gerçekleştirilen sempozyum, Varşova’nın köklü otellerinden Polonia Palace Hotel’deydi.

Polonia Palace Hotel, Ludwikowska Konferans Salonu, 27.02.2013
Polonia Palace Hotel, Ludwikowska Konferans Salonu, 27.02.2013

Öncelikle 10:30 sularında kahvaltı ve çay servisi ile başlayan program, daha sonra LUDWIKOWSKA isimli toplantı salonunda tam anlamıyla start almış oldu.

Bizler de isimliklerimizi aldık, çayımızı içtik ve salona geçtik.

Moderatör açılışı yaptıktan sonra asıl giriş konuşmamızı Varşova Büyükelçimiz Sayın Yusuf Ziya Özcan yaptı. Özcan, İngilizce olarak yaptığı konuşmasında öncelikle 600 yıllık Polonya-Türkiye ilişkilerinden bahsetti. ‘2014 yılında Polonya ve Türkiye ilişkilerinin 600 yılını kutluyor olacağız. 2014 yılını çok iyi duyurmalıyız ve yapabildiğimizin en iyisini yapmalıyız.’ diyen Yusuf Ziya Özcan,  konuşma sonrasında Lehçe olarak Teşekkür edince, kuvvetli bir alkış aldı. #Yusuf Ziya Özcan

Varşova Büyükelçimiz Yusuf Ziya Özcan Sempozyum'un açılış konuşmasını yaptı.
Varşova Büyükelçimiz Yusuf Ziya Özcan Sempozyum’un açılış konuşmasını yaptı.

Sonrasında Varşova Ticaret Başmüşaviri Sayın Koray Akgüloğlu bizlerle birlikteydi. Akgüloğlu,  Türkiye’nin Avrupa’nın yükselen yıldızı olduğunu sunumlarıyla aktardı. Ayrıca IMF raporlarını da sunan Ticaret Başmüşavirimiz, Türkiye’nin yaptığı yıllık ithalat ve ihracatları ziyaretçilere sundu. Genç ve dinamik nüfusa sahip Türkiye’nin neden yatırım alması gerektiğini anlatan Koray Akgüloğlu, sözü Ankara’dan gelen meslektaşına bıraktı. Ankara’dan gelen müsteşarımız da Türkiye’ye yatırım yapacaklar için ipuçları verdi.

Varşova Ticaret Başmüşaviri Sayın Koray Akgüloğlu, özel konuşmacılar arasındaydı.
Varşova Ticaret Başmüşaviri Sayın Koray Akgüloğlu, özel konuşmacılar arasındaydı.

Sempozyum oldukça etkileyici ve yararlı geçti diyebiliriz.

Salans Hukuk Bürosu Yöneticisi Galip Selçuk, KPMG Türkiye Yöneticisi Abdulkadir Kahraman ve ERSTE Securities Ar-Ge Direktörü Can Yurtcan değerli sunumları ile bizlerle birlikteydiler.

Polonya-Türkiye Ticaret Odası Başkanı Marek Nowakowski de tabi ki değerli görüşleri ile konuşmacılara eşlik etti. Yanında Varşova’daki 2. Metro hattının inşaasını yapan Türk şirketi Gülermak Holding Yöneticisi Mustafa Tuncer vardı.

POTİAD(Polonya-Türkiye İşadamları Derneği) Genel Başkanı Sait Büyükbayrak da konuşmacılar arasındaydı. Büyükbayrak, Lehçe olarak yaptığı konuşmanın sonrasında sorulan sorulara da cevaplar verdi.

Daha sonra saat 14:00 sularında ‘Business Lunch’ ismiyle öğle yemeğine geçtik. Yemeğimizi yedikten sonra sıra tabi ki tatlıya geldi. Büyükelçimiz Sayın Yusuf Ziya Özcan hem yemek hem de tatlı zamanı sırasında sürekli işadamlarıyla görüşmelerini sürdürdü.

Çay ve Tatlımız...
Çay ve Tatlımız…

Sempozyum kesinlikle büyük ilgi gördü. Konferans salonu tamamen doluydu. Üstelik Türkiye’den katılan yatırımcı şirketler de Dünyaca ünlü oldukları için, Polonyalılar tarafından da ciddi derecede beğenildi.

‘Ben sizi tanıyorum!’

Yemek sırasında dikkatimizi çeken bir Polonyalı bayan oldu. Yaka kartımızı inceleyen bayan, Türkçe olarak, ‘Ben Polonyadan.Com’u biliyorum!’ dedi. Bu da haklı olarak bizleri gururlandırdı.

#Yusuf Ziya Özcan

Programın detayları için, etiketimiz: #Polonya_Turkiye_Sempozyum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir