Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun Ziyareti

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, 23 Temmuz 2013(dün) tarihinde Polonya’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Polonya Büyükelçiler Konferansına onur konuğu olarak katılan Dışişleri Bakanı Davutoğlu “Tarihten Küresel Çağa Avrupa’da ve Dünyada Türkiye-Polonya İlişkileri” başlıklı bir konferans verdi.

Türkiye ve Polonya arasında tarihe dayanan çok özel ilişkiler bulunduğunu ifade eden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, iki ülkenin de ekonomik ve siyasi açıdan yükselen ülkeler olduğunu vurguladı. Uluslararası sistemde “deprem” niteliği taşıyan gelişmelere iki ülkenin benzer tepkiler verdiğine dikkat çeken Dışişleri Bakanı Davutoğlu her iki ülkenin de bu süreçlerde karşılaştığı zorlukları anlattı.

Screen Shot 2013-07-24 at 3.20.46 PM

Konuşmasında son 10 yılda Türk dış politikasının yeniden şekillendiğine de değinen Dışişleri Bakanı Davutoğlu Türkiye’nin AB üyelik sürecine atıfla “Umarım Türkiye bir gün AB üyesi olur. Üye olsak da olmasak da emin olun ki Türkiye-Polonya ilişkileri gelişecek ve bu iki ülke, coğrafi konumları, ekonomik dinamizmi, demografik faktörleri ve yükselen dış politikaları sayesinde dünyada Avrupa’nın etki alanına katkıda bulunmaya devam edecek” diye konuştu.

Screen Shot 2013-07-24 at 4.33.04 PM

Ziyaret kapsamında ikili temaslarda da bulunan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski tarafından kabul edildi; ayrıca Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski ile biraraya geldi. Görüşmelerde, iki ülke arasındaki ilişkilerin yanısıra, AB müzakere sürecimiz ve Kıbrıs konuları ele alındı; başta Mısır ve Suriye’deki gelişmeler olmak üzere güncel bölgesel ve uluslararası sorunlarda fikir teatisinde bulunuldu.

Polonyalı mevkidaşı ile gazetecilere yaptığı açıklama Dışişleri Bakanı Davutoğlu, çok kısa bir süre içinde Polonya’yı ikinci kez ziyaret ettiğine işaretle ziyaretinin Türkiye’nin Polonya ile ilişkilere verdiği önemin bir göstergesi olduğunu ifade etti. Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “Türkiye ve Polonya ikili ilişkilerinin yanı sıra, son yıllarda siyasi istikrar ve ekonomik kalkınmalarıyla da Avrupa’nın yükselen iki önemli gücüdür. Aslında siyasi ve ekonomik krizlerin yaşandığı bir dönemde Türkiye ile Polonya’nın gösterdiği bu performans, istikrar ve kalkınma, Avrupa için de bir ümit kaynağıdır” dedi.

#DavutogluPolonya2013 #DavutogluPolonya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir