Mehteranlar Polonya’da! Şehir Şehir Geziyorlar!

Mehteran Birliği, Polonya’ya geliyor. Mehteranlarımız, Polonya’da özel gösteriler sunacak olan Mehteranlarımız, sizleri bekliyor!

Polonya’da İcra Edilecek Mehteran Birliği Konserleri Programı aşağıda sunulmuştur.

Tüm vatandaşlarımız davetlidir.

Tarih Saat Yer
02 Eylül 2013 10.40-11.00 Kielce Savunma Sanayi Fuarı Açılışı

02 Eylül 2013 14.00-15.00
Kielce Savunma Sanayi Fuarı

04 Eylül 2013 16.00-16.10
Gdynia (Blyskawica)

04 Eylül 2013 17.00-1800
Gdynia (Placu Grunwaldzkim)

05 Eylül 2013 16.00-16.10
Varşova (Sofitel Önünde)

05 Eylül 2013 16.20-16.40
Varşova (Adam Mickiewicz Heykeli Önünde)

05 Eylül 2013 17.00-18.00
Varşova (Zamkowy Meydanı)

mehter2

MEHTERAN BİRLİĞİ

Dünyanın en eski ve bütün ordu bandolarının atası olarak kabul edilen Mehter, Türk kahramanlığının, evrensel boyutlara ulaşmış Türk egemenlik anlayışının günümüzdeki görkemli bir anıtıdır.

Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu olan Osman Gazi’ye 1289’da beylik yetkisi veren Anadolu Selçuklu Hükümdarı II. Gıyasettin Mesut’un gönderdiği özel boru timi ile kurduğu kabul edilen bugünkü Mehter’in gerçek kuruluş tarihi daha eskiye dayanır. Tarihte Türk askeri müziğinin ilk belgeleri, bugünkü Moğolistan topraklarında bulunan ve sekizinci yüzyılda yazılmış olan Orhun Göktürk ile Sine-Usu yazıtlarında görülmektedir. Bu yazıtlarda davul, kös, askeri bando, sancak anlamına gelen Tuğ kelimesi rastlanmaktadır.

Tarihte Mehter, savaş alanlarında icra ettiği müzik ile askerlerin milli manevi duygularını kuvvetlendirip onlara moral verirken, düşmana da korku salmıştır.

Mehteran Birliği’nin komutanı Çorbacıbaşı’dır, Mehteran Bölüğü bünyesindeki Yeniçerilere ve Mehter’e komuta eder.

Sancak’lar; Ordu’nun onur timsalidir. Sancak’lardan Kırmızı Sancak; Devleti, Yeşil Sancak; İslamiyet’i, Beyaz Sancak ise Bağımsızlığı temsil etmektedir.

Tuğlar; pirinçten yapılmış olup 2,5 metre uzunluğundadır. Başlığın her iki tarafında at kılından yapılmış püskül bulunmaktadır. Türk’lerde Hükümdar’lık, Vezir’lik, Beylerbeyilik, Sancakbeyliği gibi askeri görev ve memuriyet işareti olarak kullanılmıştır.

Mehter’in müzik yönetimini yapan kişi Mehterbaşıdır. İcracılar kısmı okuyucu dediğimiz çevgen grubu ile zurna, boru, nakkare, zil, davul ve kös olmak üzere 7 enstrüman grubundan oluşmaktadır.

Bir Mehter takımının büyüklüğü ve görkemi onun kat sayısına bağlıdır. Bir kat mehter bir zurnazen, bir boruzen, bir nakkarezen, bir zilzen, bir davulzen ve iki çevganiden oluşur.

Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı bünyesindeki Mehteran Birliği XVIII. yy. Osmanlı İmparatorluğu Dönemi Mehteri’ni temsil etmektedir.

Mehteranlar Polonya’da! Şehir Şehir Geziyorlar!” için 1 yorum

  1. Avatar
    gorkem yildirim

    yani bizi zaten hala fesli sanıyorlar. bir de bunları görünce iyice sanacaklar osmanlı gibi devam ediyor Türkiye Cumhuriyeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir