Büyükelçimiz Sayın Yusuf Ziya Özcan’ın Vatandaşlarımıza Yeni Yıl Mesajı!

Büyükelçimiz Sayın Yusuf Ziya Özcan’ın Vatandaşlarımıza Yeni Yıl Mesajı

Polonya Türk toplumunun değerli üyeleri,
Ülkemiz ve dünya açısından önemli gelişmelerin yaşandığı 2013 yılını, acı ve tatlı olaylarıyla geride bırakıyor ve yeni umutlarla 2014 yılına merhaba diyoruz.

Her yeni yıl, yeni başlangıçlar, yeni umutlar demektir. 
Yeni yılın Polonya’da yaşayan vatandaşlarımız başta olmak üzere tüm insanlığın sağlık, afiyet ve refah içinde yaşayacağı, vatandaşlarımız arasındaki birlik ve beraberliğin artarak devam edeceği ve herkesin sevdikleriyle birlikte huzur içinde yaşayacağı bir yıl olmasını temenni ediyorum.

2013 yılı ülkelerimiz arasında üst düzey siyasi ziyaretlere sahne olmuş, bu kapsamda Sayın Başbakanımız geçtiğimiz aylarda beraberinde pek çok Bakanımız ve işadamımızla birlikte Polonya’yı ziyaret etmiş, Sayın Dışişleri Bakanımız da iki kez Polonya’ya gelerek muhataplarıyla görüşmelerde bulunmuştur. Bunların yanısıra yıl içerisinde ikili planda bir çok temas gerçekleşmiş ve ekonomiden kültüre ve spora, bilimden sanata pek çok konuda işbirliği faaliyetleri yaşanmıştır.

Bilindiği üzere, 2013 yılında Türkiye ile Polonya arasında 23 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Dostluk Antlaşması’nın 90. yıldönümü kutlanmıştır. 2014 yılında ise Osmanlı Devleti ile Lehistan Krallığı arasında diplomatik ilişki tesisinin 600. yıldönümü kutlanacaktır.

2014 yılının, iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerinin ulaştığı noktayı gösterecek nitelikte kültürel, sanatsal, akademik, ticari-ekonomik etkinlikler ile kutlanması yönünde çalışmalarımız sürmektedir. Bu çerçevede, üst düzey ikili ziyaretler yeni yılda da artarak devam edecektir. Öte yandan, vatandaşlarımız için önem arz eden Sosyal Güvenlik Anlaşması’nın da 2014 yılında imzalanabilmesini teminen ilgili kurumlarımızla eşgüdüm içerisinde çaba sarfetmeye devam ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Polonya’da yaşayan Türk toplumunun yeni yılını en samimi duygularımla tebrik ediyor ve yeni yılın huzur, barış ve istikrar getirerek dünyada süregiden çatışmaların sonlandığı yıl olarak tarihe geçmesini diliyorum.

Saygılarımla,

Yusuf Ziya Özcan
T.C. Varşova Büyükelçisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir