Kanun onaylandı: Yabancılar 3 Yıla Kadar Oturum İzni Alabilecek!

Polonya‘da eğitim gören ve çalışan yabancılara kolaylık sağlamasını öngören yeni kanun tasarıları onaylandı ve imzalandı.

Kasım ayında Polonya Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen kanun, Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nin yaptığı açıklamaya göre, yeni kanun için imzalar atıldı.

Polonya Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni proje ve kanun, Polonya’daki yabancıların ikametgah ile ilgili bütün yasal işlemlerini düzenlemeyi öngörüyor. Bu kanun sayesinde daha önce yabancılarla ilgili konuşulmuş ancak kanunlar ile sabit olmayan  durumlar da açıklığa kavuşmuş, kanunlaştırılmış olacak.

Kasım ayında kabul edilen ve son olarak Cumhurbaşkanlığınca imzalanan söz konusu kanun gereğince, yabancılara verilen oturum izni süresi 2-3 yıla kadar uzatılabilecek. Bilindiği üzere normalde özellikle öğrenciler için maksimum 365 günlük oturum izni alınabiliyor. Uzun zaman Polonya’da ikamet eden ve çalışanlar için 2 yıllık oturum izni verilse de, bu durum daha da kolaylaştırılacak, yeni kanun ile.

komorowski-bronislaw

Öğrencilere 15 aylık oturum izni verilebilecek!
Polonya’da eğitim gören yabancı öğrencilere yeni kanun ile 15 aylık oturum kartı/izni verilecek. Daha sonrasında eğitimi devam edenlere de 2 yıl daha Polonya’da kalma izni verilecek.

Polonya’da Üniversite bitirene 1 yıl izin daha!
Onaylanan kanuna göre, Polonya’da bir herhangi bir üniversiteden mezun olup iş arayan yabancılara 1 yıl daha kalma/oturum izni verilecek.

İmzalanan kanun, 1 Mayıs 2014 tarihi itibari ile geçerli olacak.

Detayları sizler ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Kaynak: Gazeta Wyborcza

Kanun onaylandı: Yabancılar 3 Yıla Kadar Oturum İzni Alabilecek!” için 2 yorum

  1. Avatar
    kasia

    Selamlar, bu yaziyi tamamen dogru kaynagi gostermeden kopyalasmissiniz, bi tane cumleyi degistirmeden buraya koydunuzuz, acaba butun sitenizi boyle mi yaptiniz???

  2. Said
    Said Yazar

    Merhaba. Haber yazısını okuyup, yine kendi yorumumuzla yazdık. Birebir başka bir site ile yanyana koyup, kelimelere ve cümle akışına bakınız. 2010’dan beri Kopyala-Yapıştır yapmadan yayın yaptığımız için rahatız. Sadece Büyükelçimiz’in bize gönderdiği içerikleri direkt yayınlıyoruz. Diğer içerikleri yabancı kaynaklardan ya da diğer şehirlerdeki temsilcilerimizden alıyoruz. Değerli yorumunuz için Teşekkürler, Saygılarımızla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir