Irkçılıkla Mücadele için Anlamlı Kampanya!!!

Polonya İçişleri Bakanlığı, 1 Mart – 30 Haziran tarihleri  arasında Irkçılıkla mücadele kapsamında “göçmenler nefret suçlarıyla karşı karşıya” adlı projeyi ülke genelinde başlattı.

Polonya’ya gelen yabancı sayısının artmasıyla beraber ülkeye gelen yabancıların magdur olabileceği düşüncesiyle ülke genelinde anlamlı bir kampanya başlatıldı. Başlatılan kampanya İngilizce , Rusça, Ukraynaca , Vietnamca , Lehçe, Arapça , Fransızca, Ermenice , Çince ve Türkçe olmak üzere 10 dilde hazırlanarak daha fazla kişiye hitap etmesi amaçlanmıştır.

Kampanyayı İçişleri Bakanlığıyla beraber DSK Ajansı yürütüyor. Kampanyayla ilgili broşürler ve afişler yakın zamanda şehir içlerinde, üniversitelerde ve kamu kurumlarında yayınlanacak. Varşova’da yer altlarında Mart ayında yayınlanmaya başlayacak. Lublin, Szczecin , Krakow, Bialystok ve Lodz şehirlerinde Mart ve Nisan ortalarında toplu taşıma ve diğer yerlerde yayınlanmya başlayacak. Ayrıca Youtube üzerinde sizlerde fark ettiyeseniz kampanya videosu yayınlanmaya başlamıştı.

Kampanyayla ilgili www.reportracism.pl  sitesi hazırlandı ve 10 dilde destekleniyor.  Kampanyanın amaçlarına bakıldığında :

1-  nefret suçlarının ne oldukları ve Polonya Kanunları ile nasıl düzenlendikleri,
2- böyle bir suçun mağdurunun ne gibi adımlar atabileceği ve kurumlardan ne beklemesi gerektiği,
3- bu tür bir suçun mağduru hangi kuruluşlara başvurabileceği, söz konusu kuruluşların hangi yetkilere ve görevlere sahip oldukları ve soruşturma makamlarının işletme prosedürü nasıl yürüteceğini hakkında bilgi verilir. Hem işbu web sayfasının yaygınlaştırılması hem de yabancılar arasında broşürlerin dağıtılması, yabancı nefret suçu mağdurlarının etkili bir şekilde haklarını savunmaya yardımcı olan özetlenmiş bilgidir. Broşürler ve afişler polis birimlerinde, belediyelerde, üniversitelerde ve diğer kamu kurumlarında mevcut olduğundan tüm Polonya topraklarında bunlarla karşılaşabilirsiniz. Bunların varlığı, tüm kurumların bu kampanyaya katıldıklarının bir kanıtıdır. Kampanya kapsamında, suç mağduru veya tanığı olan yabancıların Polonya kovuşturma makamlarına bildirmeye teşvik ederiz.

Kampanya hakkında daha fazla ayrıntıya www.reportracism.pl sitesinden bakabilirsiniz.

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir