600. yıldönümü Kutlamaları Bağlamında Polonya’da Yapılacak Faaliyetler

Türkiye ile Polonya arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 600. yıldönümünde her iki ülke rasındaki tarihi ilişkileri yansıtacak ve iki ülke kültürünü tanıtacak kapsamlı ve çok yönlü faaliyetler 2014 yılı itibariyle başlamıştı.

Yapılan ve yapılacak kutlamaların bir sene öncesine baktığımızda yani 21 Mart 2013 tarihinde Dışişleri Bakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu,  gerçekleştirdiği Polonya ziyaretinde 600.yıldönümünün her iki ülke arasında kutlanması amacıyla  Polonya Dışişleri Bakanlığıyla bir Niyet Beyanı imzalamıştır.

Bu çerçevede Türkiye Varşova Büyükelçiliği tarafından açıklanmış  600.yıldönüm kutlamalarıyla ilgili yapılacak faaliyetler :

1. Mimar Sinan’ın Muhteşem Yüzyılı” adlı Tezhip ve Minyatür Sergisi

10 Ocak-20 Şubat 2014, Asya Pasifik Müzesi, ul. Solec 24, Varşova

2. Tarihi Belgeler Arşivi Sergisi

12 – 31 Mart 2014, Archiwum Glowne Akt Dawnych, ul. Dluga 7, Varşova (hafta içi 10-17, Cumartesi 10-14 saatleri arası)

3. Wojciech Bobowski/Ali Ufki Bey Konseri, Sarband

14 Mart 2014, Kaiser Wilhelm II Sarayı, Poznan

17 Mart 2014, Chopin Üniversitesi, Varşova  

4. Merkez Bankası Koleksiyonu Sergisi 

26 Haziran – 21 Eylül 2014, Wilanow Sarayı, Varşova

5. “Eski Dostlar: Tarihi Fotoğraflarda Türkiye ve Polonya” sergisi (IRCICA’nın katkılarıyla) 

22 Nisan – 20 Mayıs 2014, Asya Pasifik Müzesi, ul. Solec 24, Varşova

Polonyadan

About Polonyadan

Bir ülkeye ister kısa süreli gitmek isteyin ya da isterseniz temelli taşınmayı planlayın, mutlaka internette araştırmalar yaparak kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışırsınız. Nerede yemek yiyebiliriz, nereleri gezmeliyiz, uçak biletini nasıl alırız, vize almak kolay mı, dili zor mudur, insanları nasıldır, havası çetin midir, hangi mevsimlerde gitmek gerekir gibi sorulara yanıt bulan bloglar, her ülke için bulunmaz kaftandır. Hele ki bu blog sizin anlayabileceğiniz bir dilde olursa, daha da mutlu oluyorsunuz. İşte, Polonyadan.com da tam olarak öyle bir blog. -- 2009 yılında projelendirilen ve 2010 yılında hayata geçirilen blog, artık hem bir rehber hem de haber kaynağı niteliğinde paylaşımların sürdürüldüğü ve her ay yüzbinlerce insana ulaşan bilgi bankası konumuna geldi. -- Sloganından da anlaşıldığı üzere, Polonya hakkında ne var ne yoksa paylaşılan platform, aynı zamanda Polonya’yı temsil eden ilk Türkçe blog olma özelliğine sahiptir. Sonrasında öncülük ederek farklı blogların da gün yüzüne çıkması, kesinlikle mutluluk verici. -- Polonya’da yazılı tercüman, gezi rehberi, toplantılarınız için simultane tercüman, restoran ya da şirketiniz için fotoğraf ve video ekibi ya da üniversite eğitimi için danışmanlık hizmeti arıyor olabilirsiniz. Kısacası, Polonya ilgili ihtiyacınız olan ya da öğrenmek istediğiniz herhangi bir konu için hem sosyal medya hesaplarından hem de blog üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve sorularınızı yöneltebilirsiniz. -- 2020 itibariyle tam anlamıyla onuncu yılını kutlayan Polonyadan.com, yaşam standartlarını, eğitim sistemini, çalışma şartlarını, hava koşullarını, güncel haberleri, araştırma ve röportajları, ve yine kısacası Polonya hakkında arayıp da bulamadığınız binlerce sayfalık bilgiyi sizlere sunmaya devam ediyor. -- Instagram, Facebook ve Twitter hesaplarından da takip edebileceğiniz Polonyadan.com her zaman kaliteli içerikler üreterek Polonya ve Türkiye arasında bir köprü kurmaya gayret ediyor. -- Polonyadan.com, umarız ki sizler için de faydalı oluyor ya da olacaktır.

View all posts by Polonyadan →

3 Comments on “600. yıldönümü Kutlamaları Bağlamında Polonya’da Yapılacak Faaliyetler”

 1. Haberleriniz icin Tesekurler,

  Bu 600cu yil kutlamalari tam olarak hangi tarihte ve nerede olacagindan bilginiz varmi?

  Yukarida siraladiginiz kutlamalar ayri tarihlerde ve ayri ayri yerlerde yapilacak.
  Varsova disindan uzak sehirlerden gelmek isteyen Turk vatandaslari icin hem uzak hemde masrafli olacak.

  En buyuk kutlama, Cumhurbaskanlari ve Basbakanlarin katilacagi bir kutlama tarihi bellimi?

  Tesekurler.

 2. Yapılacak etkinliklerin tarihleri ve yer bilgilerini sitemiz üzerinden ayrıntılı olarak duyuracağız ayrıca facebook sayfamızdada yayınlayacagız. Son sorunuzla ilgili olarak herhangi birsey duymadık. Açıklandığı takdirde sizlerle paylaşacağız.

 3. Polonya’nın 600.yıl kutlamaları kapsamında türk savaş gemimiz TCG Gaziantep 16-19 nisan tarihlerinde Gdansk da liman ziyareti yapacaktır. Bölgede yaşayan ve o tarihlerde orada olacak tüm vatandaşlarımızın bilgisine.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir